Geolov z Napoleonom
V soboto 03.10.2015, se je, z objavo petih novih zakladov, na slovenski geolovski sceni pojavil nov vzdevek, pod preprostim imenom Barje. Verjetno vas je večina najprej pomislila na še enega izmed mnogih novincev, a vsak, ki je obiskal vsaj enega izmed zakladov, je lahko izvedel, da se za vzdevkom skriva Lokalna akcijska skupina Barje z zaledjem ali na kratko LAS Barje.
V LAS Barje so si zamislili tematsko obarvano potovanje po krajih, ki so povezani z Napoleonom oziroma njegovo vojsko, predvsem v času Ilirskih provinc. Ker so želeli celotno zgodbo ljudem približati na zanimiv način, so se odločili na teh lokacijah postaviti zaklade, ki bi jih poiskali s pomočjo GPS naprave. In v geolovu so videli potencial za uresničitev take ideje.
Tako se je LAS Barje, za pomoč pri realizaciji te ideje, obrnil na Slovenski geocaching klub in kot plod nekaj mesečnega sodelovanja, vas sedaj LAS Barje vabi na Geolov z Napoleonom. V Slovenskem geocaching klubu smo jim pri izvedbi tega projekta neposredno pomagali tako pri svetovanju, kot tudi pri izvedbi na terenu in sestavljanju opisa za posamezne zaklade. Seveda pa vse ni šlo gladko, saj je bilo potrebno v celoten projekt vključiti tako lokalne organizacije, kot tudi lastnike zemljišč, seveda z namenom, da bo iskanje zakladov v veselje in bo potekalo brez neljubih pripetljajev. Gre za eno prvih, če ne celo prvo, tematsko obarvanih poti v Sloveniji, ki vključuje geolov.
Za prvo javno predstavitev projekta, ki je potekal ravno na zgoraj omenjeno soboto, se je zdel Festival slovenskih LAS v Ljubljani kot nalašč, saj je imel tam svojo stojnico tudi LAS Barje. Odločili so se, da na stojnici, poleg ostalega, predstavijo tudi geolov po Napoleonovih poteh in ga na ta način čim bolj približajo ljudem, ki geolova ne poznajo. In z zakladom v pravi skrinji, ki se je nahajala na stojnici, ne bi mogli lažje pritegniti ljudi.
Z opisom in nalogo, prirejeno posebej za ta festival, se je v geolovu lahko preizkusil prav vsak, ki je to želel in sicer tako, da se je sprehodil do Ilirskega stebra na Francoskem trgu, kjer je bilo potrebno s preštevanjem pridobiti določene podatke za odklep ključavnice na skrinji.
Kljub dopoldanskemu dežju, se je opogumilo kar nekaj ljudi in prav vsi so uspešno pridobili potrebne podatke, kar se je potrdilo z odklepom ključavnice. Z uspešnim zaključkom si je “novopečeni” geolovec zaslužil tudi majhno praktično nagrado.
Če bi vas morda zamikalo celotno potovanje po Napoleonovih poteh, priporočamo pričetek potovanja v Ljubljani, pri Plečnikovem spomeniku Napoleonu in Iliriji (točka A) na Trgu francoske revolucije, ki je bil postavljen ob 120. letnici ustanovitve Ilirskih provinc. Naslednja točka se nahaja pri Škandrovi hiši (točka B) na Logu pri Brezovici, v kateri je po ustnem izročilu prespal sam Napoleon. Pot se nadaljuje z Napoleonovim drevoredom v Logatcu (točka C), ki poteka ob stari cesti od Vrhnike proti Logatcu in je bil posvečen poroki med Napoleonom in Marie Luize.
Iz Logatca se pot nadaljuje proti spodnji Zaplani, kjer ob cesti stoji Napoleonov vodnjak (točka D), nato pa se nadaljuje proti Smrečju do cerkve Marijinega vnebovzetja (točka E), katere praznik se praznuje 15. avgusta, ta datum pa tudi sovpada z rojstnim dnevom Napoleona. Zadnja točka se nahaja v Polhovem Gradcu, kjer so na notranjih stenah grajskega izvira Polhograjske graščine še danes vidni lastnoročni podpisi Napoleonovih vojakov (točka F).
Ker je bilo na festivalu v Ljubljani kar nekaj interesa, istočasno pa je bil celoten projekt, vsaj na podlagi vtisov prvonajditeljev, dobro sprejet, se lahko vprašamo ali nas v prihodnosti morda čakajo še kakšne druge tematsko podobne poti, ki jih bomo obiskali s pomočjo geolova. Nikoli se ne ve.