Geolovske novice: januar 2021
Na koledarju smo obrnili nov list in spet je pred nami novih 365 dni nepozabnih avantur. Ali pa malo manj, če ste slučajno že počistili svojo regijo… Da se takoj pohvalimo, prehajamo v sedmo leto izhajanja in je naš novičnik prerasel vse otroške tegobe. V zadnjega pol leta smo ga tudi malo prenovili: del prejmete v e-nabiralnik, glavnino pa je moč vedno prebrati na spletu. Negotovi časi krčijo mesečno statistiko, a se presenetljivo pojavljajo novi igralci, ki šele spoznavajo čare geolova.
Najdaljši mesec je bil poleg omejitve gibanja znotraj občine, deležen tudi snežne odeje do nižin. Tako se je novembrska aktivnost praktično še prepolovila. V mesecu decembru smo tako zabeležili le 296 domačih ekip na terenu in še izgubljenih 10 tujih ekip pri nas. Skupaj torej celih 306 ekip z vsaj eno najdbo! Vsaj 10 zakladov je našlo 56 ekip, vsaj 20 zakladov pa 27 domačih ekip. Prek sto najdb je pa tokrat priskakala le ena ekipa. Najvišje uvrščeni trije tokrat so: Il_Vas (127), tjazv (70) in markpolona (52).
Korona ukrepi kar vztrajajo, zato je še vedno ista stvar z geolovskimi srečanji in novimi objavami zakladov. Naš pregledovalec tedensko osvežuje slovensko wiki podstran, a glede na epidemiološko sliko se ne bo kaj bistveno spremenilo v prihodnjih tednih, žal. Za tolažbo imamo nov biserček, to je nov Zaklad meseca, ki gre ponovno na Štajersko, a že četrtič v iste roke dr_jani-ja za tehnično domislico Zvezdno nebo! Slovenska Bistrica si sedaj zasluženo lasti titulo največkrat nagrajenega geolovca. Preostali pa se lahko tolažimo z ostalimi odličnimi predlogi z našega neskončnega seznama.
Pregled čez lužo pričenjamo s pozabljeno vestičko. Namreč že pretekli mesec so na sedežu igre posneli 47. poddajo Inside HQ s soustanoviteljema Brianom Rothom in Jeremyjem Irishom. Popeljeta nas skozi dvajsetletni razvoj igre in seveda ne manjka napoved za naprej. Kot pri vsaki dejavnosti, se splača pogledati pregled za preteklo leto, ki so ga pripravili v grafični obliki. Ste vedeli, da če ste lani našli več kot 38 škatlic, niste več povprečni geolovec!? Poletna akcija zbiranja treh spominkov za Wonders of the World se nadaljuje zaenkrat še brez kakršnegakoli datuma o zaključku. Z novim letom sledi tudi železni repertoar vsakoletnih spominkov za lažje planiranje počitnic ali podaljšanih vikendov. Zaradi svetovne situacije ni tako razdelan kot pretekla leta. Za pravo bombo pa so na sedežu poskrbeli z objavo novega tipa locationless CITO zaklada. Moč ga bo prislužiti že čez teden dni, od 6. februarja dalje, a vseeno apeliramo na tem mestu, da si ga prihranite za kakšen Žabji večer. Predvidevamo, da letos Signalovih bratrancev in sestričen ne bomo mogli drugače reševati pri seljenju, kot smo to izvajali v preteklih letih. Ob bok uradni aplikaciji za geolov in Adventure Labe, ki ju pridno posodabljate, se je pojavila še tretja za Wherigo kartuše. Zaenkrat le za iOS mobilno platformo, morda pa kdaj pride dan, ko bo na voljo tudi za Androidne telefone. In seveda vsak mesec dobimo nov ”državni” spominek, tokrat je to Jordanija, ki jo vsi poznamo iz filmov Indiane Jonesa, še ene ikone geolova.
Navkljub vsem omejitvam naša spletna trgovinica SGK geoMarket veselo posluje naprej in dober glas prinese tudi že kakšnega tujega kupca. Če ne veste, kaj bi vaši dragi ali dragemu podarili ob dnevu zaljubljencev, imamo še kakšno skodelico, majčko ali sledljivček za vas, celo takega čisto pravega Valentinovega. V soboto, 30. januarja, pa ne pozabite, da se bo odvila virtualna konferenca CacheCon 2021, kjer si boste lahko ogledali prostore v Seattlu, ali pa nemara celo sodelovali v razpravi. Sigurno se bo istočasno na Facebook strani Geocaching Slovenija skupinsko spremljalo zadevo, kdo ve? Sredi februarja bo na Marsu pristalo avtonomno vozilo, opremljeno s sledilno kodo. Prvi medplanetarni sledljivček boste lahko izjemoma zabeležili tudi virtualno, ne da bi ga srečali sredi marsovske puščave. O tem bomo še pisali. Že zdaj pa si lahko prednaročite marsovske sledljivčke, izdelane v čast trenutka, ko je geolov zapustil mater Zemljo.
Za konec pa še zadnje presenečenje, ki smo ga prejeli od prekomorskih kolegov. Ko smo pred dobrimi petimi leti dobili spominek za Slovenijo, so skoraj istočasno razglasili zaklad Rudnik mangana za Cache of the Week (zaklad tedna). Zanimiv zaklad je medtem že romal v arhiv (a ga je še vedno moč najti), nedaleč stran pa smo dobili novega favorita! Gorenjska ekipa N_I_L2 je dobila častno tretje ali četrto mesto za svoj posvojeni Blejski grad. Triglav 2864, prvi slovenski zaklad tedna, se je s tem nazivom okitil kar dvakrat. Kakorkoli veseli smo, da se glas o naši mali geolovski skupnosti širi preko meja, skoraj tako daleč kot naši dirkači.