Slovenski spominek
V začetku decembra 2014 je Geocaching HQ napovedal nove spominke za države. Seveda smo takoj preverili, ali bo med njimi tudi spominek za Slovenijo. Odgovor je bil razočaranje, saj smo izvedeli, da je vodilo pri izbiri države predvsem »koliko je geocachinga v posamezni državi«. Nekaj je bilo očitno narobe, saj je bila Slovenija po tem merilu vsaj enakovredna državam, ki so dobile spominek v lanskem paketu.
V SGK smo vedeli, da ropotanje po forumih najbrž ne bo pomagalo. Treba je bilo sprejeli dejstvo, da je Slovenija geolovsko preprosto premalo prepoznavna, da bi se nekatere stvari zgodile same od sebe. Navezali smo stike s sedežem Geocachinga v Seattlu, se dogovorili za prve skupne projekte in šli tja povedat koliko je geolova pri nas (in še marsikaj drugega) kar sami. Nekateri rezultati tega obiska so se pokazali prej, na spominek pa je bilo treba še malo počakati. Ni bilo konkretnih obljub, a ker smo v vseh stikih, kjer je bilo to primerno, spraševali tudi po njem, je prišlo sredi avgusta zagotovilo: (če bodo novi spominki) ne bomo pozabili na Slovenijo!
Kako se je razpletlo, zdaj že vsi dobro vemo. Lep zapis v uradnem Geocaching Blogu (I FEEL sLOVEnia: Brand New Geocaching Country Souvenir for Slovenia) je na kratko predstavil našo državo in nekaj obiska vrednih zakladov ter svetovni geolovski skupnosti predstavil spominek za Slovenijo. Na njem je upodobljen motiv iz glavnega mesta, ki ga je menda v tem letu občudoval že milijon obiskovalcev iz tujine. Nedvomno so bili med njimi tudi geolovci. Kdor bo po tej objavi našel kak zaklad pri nas, ga bo v svoj profil dobil takoj. Najbolj zagnani so to preizkusili že prvo jutro. Do srede decembra, ko bodo predstavljeni spominki za še štiri države, pa jih bodo za nazaj dodelili tudi vsem drugim, ki so kadar koli našli zaklad v Sloveniji.
SGK je tako dosegel še enega od zastavljenih ciljev. Dobro ime, ki smo ga ustvarili naši geolovski skupnosti na sedežu igre, je nedvomno prispevalo k temu. Nenazadnje to potrjuje tudi priznanje, da »brez nepopustljivega zagovarjanja (Slovenije) spominka morda sploh ne bi bilo. Hvala, da ste vztrajali, naj naredimo kar je prav!«. Leto 2015 je bilo za slovenski geolov nedvomno prelomno. Dobili smo samostojnost, ki smo si jo tako želeli, in tudi večjo prepoznavnost v svetovnem geolovskem merilu. Le kaj bo prineslo 2016? Geocaching.com spletno mesto in mobilne aplikacije v slovenščini lahko napovemo že zdaj. Kaj pa obisk s sedeža igre? Pustimo se presenetiti.
Hvala Icabrian, hvala vsem ostalim, ki ste prispevali, da smo zdaj tam, kamor spadamo. Priznam, ob branju in pogledu na blog na geocaching.com so se mi kar orosile oči.