Jesenski spominki
Zunajzemeljski geolovci, za katere smo celo poletje zbirali raketno geogorivo, so uspešno zaključili svojo misijo na tem planetu. Odleteli so novim vesoljskim dogodivščinam naproti, nam pa so ostali spominki. Najbolj vneti so zbrali štiri. Ja, štiri. Dva ste si prislužili, če ste z najdbami nabrali 20 ali 100 točk, enega smo dobili vsi za globalno zbranih 15 milijonov točk, četrtega pa vam je prinesel vpis sledljivčka s sledilno kodo COSMIC. Zabave pa še ni konec. Preden se leto izteče v decembersko norijo, si lahko z geolovskimi dejavnostmi v svoj profil naberete še štiri spominke.
Jesensko enakonočje
Zadnja leta se je na koledar spominkov uvrstilo tudi spremljanje mejnikov na poti našega planeta okoli Sonca. Začelo se je s poletnim in zimskim solsticijem, letos pa vam spominek prinese tudi enakonočje. Do konca leta nam je ostalo samo še jesensko. Spominek bo vaš, če boste v času od 22. do 28. septembra 2024 našli vsaj 3 zaklade, se udeležili treh dogodkov ali zabeležili tri lokacije v kaki avanturi. Štejejo seveda tudi poljubne kombinacije.
Svetovni dan razglednic
Letošnja novost na koledarju spominkov. Prvi oktober je Svetovni dan razglednic. To je dobra priložnost, da komu pošljete kakšno razglednico. Za spominek pa se bo treba malo potruditi in se udeležiti geolovskega dogodka. Sliši se bolj težavno, kot je v resnici, saj bo v času od 29. septembra do 5. oktobra (ko si je mogoče prislužiti spominek) pri nas kar pet geolovskih dogodkov (GCAY3FH, GCAW4C3, GCAX4NH in GCAVW90 v Ljubljani ter GCAXPQR v Novem mestu). Moda celo šest ali še več, če se na seznamu dogodkov pojavi še kaj zunaj osrednje Slovenije. Maribor? Hint, hint… Stare geolovske kljuke bodo vedele kako in kaj, če pa se doslej še niste udeležili geolovskega dogodka, je čas, da zberete pogum in spoznate geolovsko sceno v živo. Zaradi spominka ali kar tako. Strah je odveč, saj že skoraj dve desetletji in pol na teh dogodkih nihče nikogar ni ugriznil.
Mednarodni dan EarthCache zakladov
EarthCache zaklad je kraj, kjer lahko spoznamo geološko posebnost Zemlje. Pri tej vrsti zaklada ne iščemo skrite škatlice. Za vpis najdbe je treba opraviti naloge oziroma odgovoriti na vprašanja, povezana z geologijo kraja, kjer je zaklad postavljen. Naloge so praviloma zastavljene tako, da jih lahko opravi tudi geolovec brez predhodnega geološkega znanja. V Sloveniji imamo 111 zakladov te vrste; če nismo kakega izgubili, smo v letu dni dobili štiri nove. Spominek si boste prislužili, če boste v času od petka, 11. oktobra, do nedelje, 13. oktobra poiskali vsaj en EarthCache zaklad. In vpisali najdbo, seveda. Kot prejšnja leta, bodo tudi letos v tem času EarthCache zakladi v Geocaching aplikaciji polno dostopni za vse, tudi uporabnike brez Premium članarine. V skladu z večletno tradicijo boste lahko na klubski Facebook strani spet sodelovali v žrebanju za komplet EarthCache geokovanca in sledljive ploščice. EarthCache sledljivo ploščico z motivom fosila pa si lahko omislite kar takoj.
Jesenska CITO sezona
Od 1. septembra do 30. novembra si lahko z udeležbo na CITO dogodku prislužite tudi jesenski CITO spominek. Prva priložnost bo že na dan objave tega prispevka, 18. septembra v Trzinu (Invazivna jesen v Trzinu). Ne dvomimo, da se jih bo do konca novembra zvrstilo še kaj. S koncem jesenske sezone se izteče tudi naš letošnji CITO izziv. Koliko žigov ste že zbrali? Vsaj trije vas bodo uvrstili v zaključno žrebanje za CITO sledljivčke. Ki si jih lahko omislite tudi iz naše geotrgovine, seveda.