Konec Garminovega opencachinga
Garminova stran opencaching.com je 14. avgusta letos prenehala z delovanjem. Njeni začetki segajo v leto 2010, ko je bilo med dotedanjima prijateljema Groundspeakom in Garminom začutiti nekaj napetosti. Groundspeak je tedaj začel promovirati Magellanove naprave GPS, Garmin pa je naredil čisto svojo stran za geolov. Kaj se je tedaj dogajalo v ozadju, lahko samo ugibamo.
Po slabih petih letih Garmin svojo geolovsko stran umika, kar je na prvi pogled čudno, saj velikan, ki je do pred nekaj časa živel v glavnem od prodaje naprav GPS in zemljevidov zanje, danes na svojih policah ponuja še kupe pripomočkov za aktiven vsakdan: pametne zapestnice, ure z GPS za tekače in pohodnike, kolesarje, plavalce, akcijske kamere za adrenalince, poleg vseh teh dobrot pa seveda še pisan spletni sistem za shranjevanje, spremljanje, primerjanje in hvaljenje z nabranimi dosežki pri teh športih. Mar v tej pestri množici gibalnih zabav modernega potrošnika ni več prostora za iskanje škatlic z njihovimi napravami? Odgovor je bržkone nezanimanje geolovcev za njihov sistem, ki bi po svojih lastnostih sicer moral zagotovo uspeti, a je bil lansiran precej prepozno in ni dovolj nagovoril ciljne publike.
Garminova stran opencaching.com je bila všečno oblikovana, ki je striktno tehnično gledano prekašala bolj znani in razširjeni Groundspeakov geocaching.com. Na hitro ponovimo, v čem se je Garminov sistem razlikoval od Groundspeakovega:
- všečen dizajn strani, ki je že tedaj sledil modernim mrežnim trendom, enostavno postavljanje zakladov s čarovnikom
- popolnoma brezplačen, vsi uporabniki so bili “premium”,
- dobra integracija z Garminovimi napravami: ocenjevanje zakladov na napravi takoj ob najdbi, fotografije vključene v datoteke GPX,
- dober iskalnik zakladov po večih parametrih,
- omogočeno postavljanje tipov zakladov, ki jih je Groundspeak umaknil,
- brez recenzentov, zaklad je aktiven takoj, ocene podajajo najditelji, možno filtriranje po ocenah,
- najditelji podajo svojo oceno o težavnosti, terenu in kvaliteti,
- možno preverjanje najdbe preko Chirpa, kode QR ali gesla.
Seveda ni nujno, da je vse zgoraj našteto tudi bolje od Groundspeakovega sistema. Sistem brez recenzentov, kjer demokratična večina odloča o kvaliteti in usodi zakladov, zna biti drzen socialni eksperiment. Garminov sistem opencaching.com v Sloveniji ni pridobil mnogo uporabnikov, zato ne moremo iz prve roke vedeti, kako se je tak pristop obnesel v majhni skupnosti, kot je naša. Skritih je bilo nekaj 10 zakladov, pa še ti ne-enakomerno po Sloveniji. Garmin je nekaj časa svoj sistem promoviral celo s podarjanjem najnovejših naprav GPS: več skritih zakladov je pomenilo večje možnosti za dobitek. Nekaj zakladov so skrili tudi Garminovi uslužbenci in jih napolnili z reklamnim materialom. Ker zakladov ni bilo veliko, v Sloveniji nismo imeli težav s prekrivanjem, le nekajkrat je prišlo do naključne najdbe škatlice drugega sistema in nekaj zmede. Tudi opencaching.com zakladi so imeli vsak svojo kodo, namesto z GC so se začele z OX. Tako je na primer Josipina Turnograjska imela kodo OXZTWND. Da, kar nekaj zakladov je bilo vpisanih v obeh sistemih, tako v Groundspeakovemu kot v Garminovemu. Garmin je še posebej olajšal kopiranje zakladov k njim, samo s prenosom datotek GPX.
Izraz “opencaching” v resnici ni Garminova pogruntavščina. Prve opencaching strani so se odprle že leta 2005 in še danes delujejo. Njihov glavni moto je popolnoma brezplačna uporaba, tudi programi, ki poganjajo spletne sisteme so odprtokodni in dostopni. Želijo biti brezplačna alternativa Groundspeaku.
Teh strani je več in pokrivajo različne regije po svetu: opencaching.us za ZDA, opencaching.de za Nemčijo in del Evrope, tudi Slovenijo, potem so še .cz, .pl, .se, .org.uk, .no in .nl. Marsikak zaklad je vpisan tako na geocaching.com kot na opencaching straneh. Ker niso povezane z Garminom, delujejo nemoteno dalje in nimajo nobene povezave z opencaching.com.
Glede na to, da sedaj Garminov opencaching.com odpre informativno stran o geolovu na splošno in svetuje nalaganje zakladov z Groundspeakovega geocaching.com, sta korporaciji očitno spet v dobrih odnosih. Morda bomo v zvezi s tem uporabniki na boljšem? Kaj se dogaja v ozadju, lahko samo ugibamo.
Mogoče pa bo Garmin vrnil v svoje GPS-e tudi Wherigo.