Nov zemljevid na geolovskem spletišču
Nekatere geolovce, zanesljivo vemo vsaj za dva z domače scene, je v zadnjih tednih presenetilo povabilo k testiranju novega zemljevida na spletišču geocaching.com. Gre za drugi korak v preizkušanju novega pristopa k prikazu zakladov na zemljevidu, v katerem je bilo v testiranje povabljenih nekaj tisoč naključno izbranih geolovcev z vsega sveta. Za kaj torej gre?
Gre za zemljevid, ki je hkrati tudi iskalnik. Ko ga uporabnik odpre, se na ekranu prikaže zemljevid z zakladi – privzeta lokacija je domača lokacija, če jo je uporabnik seveda nastavil – ki so v levem stolpcu prikazani še v seznamu. Trenutno jih je mogoče razvrstiti po favoritih in po datumu, ko so bili postavljeni. Prvi pomislek je takoj na dlani: kaj pa oddaljenost? Tu je glavna razlika med novim in starim zemljevidom: nov zemljevid je prav tako iskalno polje, ki ga uporabnik upravlja s približevanjem, oddaljevanjem in pomikanjem. Podobno kot zemljevid v aplikaciji, torej.
Klik na posamezen zaklad na zemljevidu odpre predogled lastnosti zaklada v levem stolpcu, vključno z zadnjimi dnevniškimi zapisi ter bližnjicami do nekaterih opravil (dnevniški zapis, dodajanje na seznam, prenos GPX datoteke, pošiljanje na Garmin napravo). Uporabnost zemljevida še razširjajo filtri, ki so bolj ali manj tisto, kar poznamo iz iskalnika: tip zaklada, velikost, težavnost in teren, nekaj statusnih filtrov (Premium, najden/nenajden, aktiven/neaktiven,…), ključna beseda v imenu zaklada, lastnik zaklada,… V komentarjih na forumu je bilo predstavljenih kar nekaj predlogov in zahtev za dodatne možnosti. Nekatere so (že) bile uslišane druge pa (še?) ne.
Kaj torej še povedati o novosti, ki si jo je doslej ogledala le peščica? Prvo vprašanje, ki so si ga zastavili mnogi, je bilo kako izključim to novotarijo. Preprosto: povezava je na spletni strani v Središču za pomoč (sledite povezavi What’s this v desnem zgornjem kotu). Drugi smo bolj trpežni. Meni je zemljevid všeč. Všeč mi je predvsem sproten prikaz tistega, kar iščem, na zemljevidu. Ko s filtri prilagodim prikaz in na zemljevidu ostane le tisto, kar je morebiti zanimivo, lahko hitro pregledam zaklade v okolici in se odločim glede odhoda na teren. Sploh na potovanju je to zelo uporabno. Seveda je mogoče z enim klikom poslati vse, kar je na zemljevidu, na seznam, ki je takoj dostopen v aplikaciji, z nekaj kliki pa še na navigacijski napravi (če bi jo imel). Nekateri drugi si pulijo lase in se sprašujejo, kaj je bilo tega treba. Sam upam, da sedanjega iskalnika le ne bodo v celoti nadomestili s tem zemljevidom. Ko so iskalnik predstavili, so bili na sedežu igre zelo ponosni na možnost takojšnjega iskanja po vsem svetu. Upam, da se glede tega ni nič spremenilo. Klasični iskalnik in iskalni zmeljevid sta dva različna pristopa k brskanju po zbirki zakladov. Koristno bi bilo, če bi imeli na voljo oba.