Phone maps – le kaj je to?
Predstavljajte si sledeče. Hodite po čudovitem travniku sredi gozdov, namenjeni ste na vrščac, na katerem do sedaj še niste bili. Markacije so na robu travnika izginile, pa vendarle veste, da ste prav. Ko vam nasproti prisopiha možakar. Čudno ga gledate, le od kod se je vzel? Do vrha je še nekaj ur hoje, kako da se v zgodnjem jutru že vrača. Ko pride bližje se vse razjasni. Pico di Mezzodi? Kam je treba? V rokah drži klasični planinski zemljevid, kot hitro pokaže ima tudi še kopijo natančnejšega z vrisano smerjo. Pa vendarle se je očitno povsem izgubil. Sam pogledam na ekran telefonu in mu pokažem najino natančno lokacijo ter smer, kamor je treba. Dejansko prav tja, od koder je prišel. Hvaležno se je zahvalil in odšel v pravo smer. Satelitska navigacija je vsekakor koristna stvar, bodisi na namenski napravi ali pametnem telefonu. Obstaja tudi vrsta aplikacij, ki za ta ali drugi operacijski sistem ponujajo zemljevide in vodenje od točke A do točke B. Še več. Uporabniki priljubljene aplikacije Locus Map si lahko iz trgovine ponudnika aplikacije izberejo kar zemljevide, ki jih pripravlja Planinska zveza Slovenije, z vsemi vrisanimi podatki. Odlična zadeva z manjšo pomanjkljivostjo, ki jo še posebej tankočutno zaznajo prebivalci severozahodne Slovenije. Zemljevidi so namreč plačljivi. In res ne obstaja alternativa?
Kdo od planincev ali gornikov (pa naj se vsak najde pod tem ali drugim imenom) ne pozna založbe Freytag&Berndt? Legendarna kartografska založba je združila svoje moči s pripravljalci aplikacije in rešitev je odličen pripomoček za vse, ki se gibljejo v naravi. Še posebej, če morate najti kje teče markirana pot, pa se markacije iz tega ali drugega razloga izgubijo. Ob tem aplikacija omogoča uporabo online kart ali pa takšnih, ki si jih z njihove strani shranimo še pred odhodom na teren. Aplikacija torej ponuja brezplačne pohodniške in kolesarske karte z možnostjo zumiranje, z vrisano popolno mrežo označenih pohodniških in kolesarskih poti skoraj po vsej Evropi. V aplikaciji lahko načrtujete svoj dopust, se med aktivnostjo usmerite na teren in zabeležite svoje poti in izkušnje ter jih nato delite s svojimi prijatelji. Gre torej za zemljevide, ki jih ne najdete v splošnih tovrstnih aplikacijah, hkrati pa vam ne bo treba v knjigarno po primeren zemljevid. Aplikacija je na voljo tako za Android kot za naprave, ki jih poganja iOS.
In kakšne so torej prednosti aplikacije, kot se z njimi hvali sam pripravljalec aplikacije? Večino pohodnih in kolesarskih zemljevidov je možno zumirati do merila 1:5.000. Gre za zemljevide sledečih držav: Andora, Avstrija, Belgija, Bolgarija, Hrvaška, Češka, Danska, Estonija, Finska, zahodni del Francije, južni del Nemčije, Grčija, Irska, Izrael, severni del Italije, Madžarska, Latvija, Lihtenštein, Litva, Luxemburg, Črna gora, Nizozemska, Norveška, Poljska, Romunija, San Marino, Španija, Slovaška, Švedska, Švica, Velika Britanija in seveda … ne nazadnje … Slovenija. Za vzhodni del Francije, severni del Nemčije, južni del Italije in Monako so na voljo pohodni in kolesarski zemljevidi do merila 1:25.000 in topografski zemljevidi do velikosti 1:5.000. Za preostanek Evrope so na voljo topografski zemljevidi do velikosti 1:5.000. Jeziki, ki so na voljo so klasični. Angleščina, Nemščina, Češčina, Slovaški, Poljski in Italijanski jezik. Slovenščina žal še ni na tem seznamu, toda saj geolovci tako ali drugače znamo vsaj enega izmed tistih, ki so na voljo.
Več o aplikaciji si vsekakor lahko preberete na sicer skopih spletnih straneh ali pa si jo enostavno naložite in se z njo poigrate. Sam priznam, da sem jo do sedaj uporabil zgolj za prepoznavanje svojega položaja na markirani poti. In tam mi je vedno koristila. Pred dnevi sem tako ob vzponu na Raduho prišel malo nad Lučami do mesta, kjer se je zaradi sečnje in novih gozdnih poti teren povsem spremenil, markacij ni bilo več. Sledeč svojemu položaju na tej aplikaciji sem na koncu prišel prav. Prepričan sem, da aplikacija ni brez napak, tudi na zemljevidih sem in tja kakšna pot manjka. Sprijazniti se je treba, vsaj pri brezplačni verziji, kot običajno, z reklamno pasico. Toda večinoma je aplikacija lahko zelo uporabna za gibanje na terenu, s tem pa nam velikokrat omogoči tudi uspešno najdbo poti do željenega zaklada.
Zanimivo. Malo sem testiral program, ne v naravi. Sam za tracke uporabljam Oruxmaps, kjer karte naložiš glede na državo iz openandromaps.com. Dobro v PhoneMaps je to, da ima poudarjene poti. Verjetno to niso pravi tracki, ampak so poti vrisane v sklopu karte. Kar se tiče kart, pa so približno podobne. Če dovolj pozoomiraš, prideš tudi do hišne številke. Določene hiše, ki sem jih iskal, manjkajo na obeh kartah (npr. pri Baronu). Če sem v PhoneMaps iskal Zelenica, mi je ni našel, na openandormaps pa (pri online povezavi). Dodatno je openandormaps izpisal tudi Triangel in Suho ruševje.
Program je torej zanimiva alternativa. Ne bom ga deinstaliral , verjetno bom pa ostal na Oruxmapsu. Seveda tukaj največ štejejo do zdaj porabljene ure in v nulo poznavanje programa. Ko si enkrat na Cgeo, tudi težko menjaš na Locusa, ker si pač tako navajen. Zanimivo bo pogledati program PhoneMaps čez kakšno leto ali dve, ko ga bodo še malo dodelali.
Hvala za predstavitev programa
NiSEM / Matjaž