Prvi mega-CITO dogodek bo v Sloveniji!
Tisti junijski vikend bo v Ljubljani res pestro, vsaj kar se geolovske scene tiče, in dan po mega dogodku bo res tudi CITO dogodek. A da bi bil mega, ta je bila pa prvoaprilska. Tudi dresnikovega vina se še ne veselite preveč. 😉
Vsak vrabec že tvita, da bo v Ljubljani 4. junija prvi mega dogodek v Sloveniji. Udeležilo se ga bo več kot 600 geolovskih ekip od blizu in daleč. Že danes si lahko v spletni trgovini rezervirate svoj mega geokovanec, mega TB ali mega majico. Še bolj zanimivo pa bo dan kasneje, ko bo v Sloveniji svetovno premiero doživela nova vrsta geolovskega dogodka: mega-CITO dogodek. Tudi mega-CITO dogodek je dogodek, ki se ga udeleži vsaj 300 geolovskih ekip, CITO aktivnost pa traja vsaj 4 ure.

Mega-CITO, prva nova vrsta zaklada po skoraj 10 letih!
Mega-CITO bo v geolovski statistiki predstavljen s posebno ikono, prvo, odkar je bila posebna ikona dodeljena giga dogodku. Lovcem na geolovsko statistiko se bo zato obisk ljubljanskega mega vikenda še posebej izplačal. Naši skupnosti pa se po dveh letih čakanja obetata kar dva mega dogodka v dveh dneh! Razumljivo, da tudi udeležba na mega-CITO dogodku prinaša poseben spominek.
CITO dogodki imajo v Sloveniji dolgo tradicijo. Podelitev mega statusa našemu dogodku, ki bo objavljen v prihodnjih dneh, pa je veliko priznanje zagnanosti naših organizatorjev in raznovrstnosti dosedanjih dogodkov. Poleg standardnega pobiranja smeti smo med drugim odstranjevali invazivne rastline (enkrat smo nabrali za cel keson japonskega dresnika za izdelavo papirja), urejali otroška igrišča, prenašali dvoživke (prav danes jim lahko pomagate čez cesto na štirih CITO dogodkih), pogozdovali…. In prav zaradi številnih izkušenj, ki jih imamo v Slovenskem Geocaching klubu z odstranjevanjem invazivnih rastlin, so nam zaupali izvedbo prvega mega-CITO dogodka.
O dogodku lahko zaenkrat povemo le to, da bo potekal v okolici Ljubljane na področju, ki ga intenzivno prerašča japonski dresnik. Udeleženci ga bodo z različnimi metodami poskusili izkoreniniti na večjem področju, zelene dele rastlin pa nabrati za nadaljno predelavo v barvilo, živalsko krmo in dresnikovo vino. Na pomoč nam bo priskočila Mestna občina Ljubljana, ki bo zagotovila za površino nogometnega igrišča prekrivne folije in orodje, tudi nekaj mehanizacije.