Sem geolovec! Poznate me pod vzdevkom … gamsek
Se lahko na kratko predstaviš in poveš nekaj besed o sebi?
Poleg športov povezanih s hribi in gorami sem tudi iskalec skritih zakladov in me spoznate pod vzdevkom gamsek. Moje ime pa je Bojan in sem eden od Brodskih geolovcev pod Šmarno goro.
Lahko pojasniš pomen svojega vzdevka, ki ga uporabljaš na strani geocaching.com?
Vzdevek gamsek imam že iz časov mojega udejstvovanja v alpinizmu. Izvira od mojega bližnjega srečanja z malim gamskom v steni Prisojnika, kjer se je med tem, ko sem na štantu varoval soplezalca, skoraj zaletel vame. Pripodil se je po polici in se s težavo ustavil tik pred menoj. Bil je tako začuden, da se ni niti ustrašil in kar nekaj časa sva se pogledovala iz oči v oči. Preplašil ga je šele soplezalčev glas: “Potegni, kaj spiš tam gor!” Zasukal se je na polički in stekel nazaj od koder je pripeketal. To je le eno od srečanj z gamsom, bilo pa jih je več. Enega gamsa sem celo prehitel na spustu po melišču pod Rokavi. Ni mu bilo jasno, kako sem prišel vštric z njim, pa se je raje umaknil, kot da bi nadaljeval dirko z menoj. Ko so prišli na sceno računalniki in seveda elektronska pošta sem uporabil ime gamsek za moj vzdevek, že precej pred mojimi zakladolovskimi pustolovščinami. Seveda je razumljivo, da sem ta potem uporabil tudi tukaj.
Kdo te je navdušil za geolov, kdaj si našel svoj prvi zaklad in kaj te je pri igri pritegnilo?
Nihče me ni posebej navdušil. Sicer sem poznal igro skritih točk iz orientacijskega teka, vendar takrat še brez GPS-a. Ko pa sem v roke dobil GPS napravico in je bila na njej aplikacija geocache, je moj firbec to seveda hotel preizkusiti. Vendar je preteklo eno leto, preden sem se podal v iskanje prvega keška. To je bil Topli izvir v Pirničah, tam sem izbrskal na plano moj prvi geozakladek in potem pa …
Kakšni zakladi so ti najbolj všeč (mestni, v naravi, uganke, večstopenjski …?)
Pri keških imam rad raznolikost nalog, terena in najraje imam zaklade, ki so seveda v naravi od gora do pod gladino morja. Tudi večstopenjski, ki sem se jih včasih kar malo izogibal, so mi prirasli k srcu še posebej po reševanju Ditra, ki je eden najboljših te vrste!
Kateri od zakladov, ki si jih našel do sedaj, se ti je najbolj vtisnil v spomin? Lahko poveš zakaj?
Zelo uživam v nočnih zakladkih, kjer izstopa Black (K)night Multi-Cache.
Geolov je običajno prava pustolovščina. Lahko opišeš dogodivščino, ki se ti je pri iskanju zakladov najbolj vtisnila v spomin?
Najbolj se smejim prigodi, ko sva z Vinkotom nasedla pri zakladku Ptiči geocheckerju in se potem, ko sva skoraj stala pred zakladom, pognala na Mežakljo v snegu skoraj do pasu. Zakladek pa je navaden tradi.
S kakšno navigacijsko napravo si začel iskati zaklade in če nam lahko zaupaš, kakšno sedaj uporabljaš za iskanje?
Ko sem dobil GPS napravico Garmin Oregon 550 v roke, sem hotel bolj iz firbca ugotoviti, za kaj lahko to čudo še uporabim. S tem se je začela moja geolovska pustolovska pot in isto napravico imam še sedaj.
Zanesljivo si se že srečal s kakšnim geolovcem ali ekipo pri iskanju zaklada. Je bilo srečanje zanimivo? Vzdržuješ stike s tem geolovcem ali drugimi še naprej? Kaj pa srečanja z bunkeljni in skrivanje pred njimi?
Prvo srečanje z drugimi geolovci je bilo z ekipo Emahana prav nekje na začetku moje geolovske kariere, ko sem imel približno 65 najdb. Srečali smo se pri Apnenici I v Podutiku. Ker sem jaz pridrvel izza ovinka s kolesom sem jih nekoliko prestrašil, saj je Jerneja hitela skrivati GPS in se delati kot da so samo na ogledu. Vseeno sem opazil skriti GPS in takoj vedel, da smo z istim namenom na tistem mestu. Skupaj smo poiskali zakladek ter poklepetali, o čem drugem kot o geolovu. Potem se dolgo nisem srečal z nobenim geolovcem, verjetno iz razloga, da sem zaklade iskal ob bolj čudnih urah. Običajno sem bil na poti zgodaj zjutraj ali pa že pozno ponoči, tako da sem na začetku večino zakladkov našel v temi. Serijo SPP na Pohorju okoli Rogle in Lovrenških jezer vse do Peskov in proti Klopnemu vrhu sem našel v nočnem času. To je bil eden izmed najlepših časov mojega zakladolova, kar me je še posebej na začetku še bolj pritegnilo v to igro. Po srečanju z Vincencem1 nad Borovnico, kjer sva skupaj lezla v kanal pod cesto, sva se začela družiti na skupnih geolovskih podvigih. Takrat nisem bil več začetnik, saj sem našel že blizu tisočice. Sedaj se velikokrat podam v lov za zakladi z različnimi geolovci v skupini, kakor naleti.
Srečanj z geobunkeljni je pa veliko. Ponavadi najraje počakam, da se umaknejo in šele nato poiščem in izvlečem zakladek na plano. Če je pa že tako, da me zaloti kdo od bunkeljnov, pa mu lepo razložim, kaj pomeni kar počnem. Najbolj pa mi je ostalo v spominu srečanje na Vrhu Jalovca, kjer nas je kar nekaj iskalo zakladek, čeprav sem bil samo jaz geolovec, ostali pa bolj ali manj bunkeljni. Vendar, ko sem jim razložil kaj iščem in kaj geocaching pomeni, so vsi priskočili na pomoč in iskali škatlico. Žal je nismo našli, saj je bilo več. Postavili smo novo, tako da so lahko videli, kako se skrije zakladek in bili so navdušeni!
Se rad udeležuješ dogodkov? Ti je ostal kateri v posebej lepem spominu?
Srečanj se rad udeležujem in nekaj sem jih tudi sam organiziral. Seveda prvi ostane v spominu, ker smo se morali obnašati vohrno, ampak nam iz drugega konca je to šlo bolj težko od rok. Še posebej so se mi v spomin vtisnila srečanja, ki jih prirejajo Mariborski geolovci, saj sem zadnji dve leti malo tudi sam pripomogel k izpeljavi dogodkov.
Si že skril zaklad? Kakšne so izkušnje, odzivi geolovcev?
Ja nekaj zakladkov sem tudi sam že skril in si z njimi prislužil kar nekaj favoritkov, kar kaže, da so vsaj nekaterim tudi moji skriti zakladki všeč. Moj prvi skriti zakladek je precej nizko, saj je približno 5m pod morsko gladino. Še sedaj je dostopen, čeprav zaradi malomarnega odnosa nekaterih geolovcev zahteva vsako leto nekaj popravil. Po drugi strani pa moram pohvaliti kar nekaj geolovcev pri nas in seveda tudi od drugod, ki poskrbijo za zakladke, tudi ko naletijo na takšnega, ki potrebuje vzdrževanje. Moj najvišji zakladek pa je malo pod 2000 metri visoko.
Kaj bi v geocachingu spremenil najprej, če bi imel možnost spremeniti eno stvar …
Uvedel bi nazaj virtualne zaklade ali nekaj podobnega, na enako vižo, kot so Earth cache. Le da bi bili ti lahko samo na znamenitostih, bodisi zgodovinskih, arhitekturnih. Torej tam, kjer je skrivanje fizičnih škatlic vprašljivo zaradi možnosti povzročene škode ob iskanju.
Za konec pa še vprašanje – imaš kakšno sporočilo za ostale geolovce?
Naj bo geocaching zabava z odkrivanjem lepot, zanimivosti in predvsem gibanje v naravi, obenem pa druženje z ostalimi geolovci.
Hehe, še danes se spomnim tistega kratkega zapisa pri Toplem izviru. Našel, smajli in Gamsek. A ni fajn, da je nekdo tako vesel mojega zaklada, sem rekel sam sebi na glas. 😀 Zato jih postavljamo! Naprej je pa itak legenda, pa ne samo na Brodu… 😉