Sem geolovec! Poznate med pod vzdevkom … romtim
Romtim je morebiti po času ukvarjanja z geolovom res še pravi zelenec. Toda če upoštevamo zavzetost, dodamo število najdenih zakladov in predvsem ščepec nemirnega duha, je uspeh zagotovljen. Vsekakor se lahko že veselimo trenutka, ko bo skril še svoj prvi zaklad. Pa kaj bi razpredali, saj je jasno, da se bo sam še najbolje predstavil:
Se lahko na kratko predstaviš in poveš nekaj besed o sebi?
Sem Roman, prihajam iz Gorenjske. Sem še relativno »svež« v geolovski druščini, saj sem pred nekaj dnevi upihnil prvo geolovsko svečko. Že od nekdaj sem zelo aktiven. Stalno iščem izzive, ki bodo zadovoljili moje interese, če je le možno nekje v naravi.
V začetku sva škatlice iskala skupaj z mlajšim sinom Timom, ki si je sredi letošnjega leta ustvaril svoj profil in se sedaj predstavlja z vzdevkom Timr07. V zadnjem času ga ob geolovu zanima druga popularna igrica, ki bo vsaj po mojem mnenju kmalu izgubila svoj sijaj. Občasno se nama predvsem na dogodkih pridruži moja boljša polovica.
Lahko pojasniš pomen svojega vzdevka, ki ga uporabljaš na strani geocaching.com?
Precej enostavno, vzdevek je sestavljanka imen ustanovnih članov naše ekipe rom(an) in tim, torej romtim.
Kdo te je navdušil za geolov, kdaj si našel svoj prvi zaklad in kaj te je pri igri pritegnilo?
Ha, še vedno se dobro spominjam začetnih izkušenj. Za Geocaching sem prvič slišal lani na računalniški konferenci na Azurni obali v Franciji, kjer nam je med večernim sprehodom članica ekipe pikacu predstavila nekaj osnovnih informacij o geolovu. Takrat sem »v živo« videl, kako izgleda iskanje zakladov. Ideja me je takoj prevzela in še ponoči sem si na internetu prebral podrobnosti o sami igri. Prepričan sem bil, da bo geolov zanimiv tudi za sina Tima. Hitro je sledila registracija in prvo iskanje škatlic.
Kakšni zakladi so ti najbolj všeč (mestni, v naravi, uganke, večstopenjski …?)
Vsekakor zakladi v naravi. Moj cilj je geolov čim bolj izkoristiti za sprostitev po stresnih trenutkih v službi. Že od samega začetka mi velik izziv predstavljajo uganke, kjer je včasih potrebno za pridobitev ustreznih koordinat kar nekaj časa in truda. Za iskanje škatlic po urbanih področjih pogosto uporabljam kolo, največkrat v zgodnjih jutranjih urah pred službo.
Kateri od zakladov, ki si jih našel do sedaj, se ti je najbolj vtisnil v spomin? Lahko poveš zakaj?
Ja, prvega nikoli ne pozabiš. Že naslednje jutro po moji vrnitvi iz Francije sva se s sinom Timom odpravila na teren. Seveda sva izbrala škatlico v naši bližini. Še danes se z nasmeškom spominjam, kako sva jo iskala. Po eni uri iskanja sva morala podpisati kapitulacijo. Joj, kaj sva vse izvajala. Ni nama dalo miru in sva se popoldne odpravila na iskanje sosednjega zaklada, kjer sva že po nekaj minutah iz skrivališča potegnila najino prvo najdbo. Timovo zadovoljstvo, ko je imel v roki škatlico, pravzaprav kozarec, kamor sva se vpisala, je bilo neprecenljivo.
Geolov je običajno prava pustolovščina. Lahko opišeš dogodivščino, ki se ti je pri iskanju zakladov najbolj vtisnila v spomin?
Uf, težko vprašanje. V moji kratki geolovski karieri je bilo kar nekaj zanimivih dogodivščin. Izpostavil bom tri dogodke. Prvi je zanimiva pustolovščina po soteskah Iške in Zale, ki vključuje prvinsko doživetje, adrenalinsko iskanje škatlic v čudoviti družbi. Vsem, ki imajo v sebi vsaj malo pustolovske žilice, vse skupaj toplo priporočam. Zaklada Grill Bears in Bear Grills sta res nekaj posebnega, a ne zaradi izvedbe, ampak zaradi celotne priprave ter doživetja. Nekateri bi rekli, da je škoda žrtvovati cel dan za dve škatlici. Jaz se s tem ne strinjam in verjetno vsi, ki so tam že bili tudi ne.
Druga je prva priložnost iskanja zaklada z D5/T5 GG #16, kjer je postopek pridobivanja možnosti vpisa v prazen dnevnik trajal nekaj ur in je na koncu izpadel kot mini event, kjer je bilo udeleženih 13 ekip. Več je zapisano v dnevniku omenjenega zaklada.
In nenazadnje malo bolj svež dogodek je iskanje zaklada na GeoTouru v Avstriji. Skupaj z dr.Gumpijem sva iskala škatlico, ki ima preko 300 favoritkov. Zavedala sva se, da je izvedba nekaj posebnega. Škatlica je postavljena v neposredni bližini hotela, kjer je verjetnost pojavljanja bunkeljnov zelo velika. Enega od gostov je že najina prisotnost tako vznemirila, da je poklical lastnika hotela. Ko sva lastniku hotela omenila kaj iščeva, naju je brez dodatnih vprašanj usmeril na mesto, kjer se nahaja škatlica. Morali bi videti nasmešek, ki se nama je pojavil na obrazu ob pogledu na končno lokacijo. Vsaj zame je to najboljša izvedba skrivališča zaklada, ki sem ga do sedaj našel. Več kot to niti ne smem povedati, ker bi s tem uničil izkušnjo vsem geolovcem, ki se boste še odpravili na iskanje zakladov na Geotouru. Vsekakor iskreno priporočam celotno pot. Čudovita izkušnja.
S kakšno navigacijsko napravo si začel iskati zaklade in če nam lahko zaupaš, kakšno sedaj uporabljaš za iskanje?
V prvih mesecih sem za iskanje uporabljal pametni telefon Nokia Lumia 930, kar je načeloma zadoščalo, dokler nisem začel iskati zakladov po gozdovih ali območjih s slabim GPS signalom. Tam me je telefon ves čas »sprehajal«. Zato sem se najprej posvetoval z bolj izkušenimi geolovci in na koncu odločil za nakup namenske naprave Garmin Oregon 650. Danes za geolov uporabljam obe napravi, odvisno od situacije. S tem mi iskanje zakladov ponuja še večje zadovoljstvo.
Zanesljivo si se že srečal s kakšnim geolovcem ali ekipo pri iskanju zaklada. Je bilo srečanje zanimivo? Vzdržuješ stike s tem geolovcem ali drugimi še naprej?
O ja, sem se srečal. V zadnjem času z nekaterimi redno ohranjam stike, kar združujemo pri skupnem doživljanju prostega časa ter seveda obveznim iskanjem škatlic. Še največkrat se na skupne pustolovščine odpravljava z dr.Gumpijem. Z njim sva v preteklih treh mesecih obiskala marsikateri zanimiv »hribček« na Gorenjskem in v Avstriji. Nikakor ne želim delati reklame, a dr.Gumpi svoja potepanja redno zapisuje v blogu. Vzemite si nekaj časa, zanimivo branje. Ne bo vam žal.
Kaj pa srečanja z bunkeljni in skrivanje pred njimi?
Ja, žal so bunkeljni, predvsem v urbanih področjih, nujno zlo. Poskušam se jim izogniti ali se zelo diskretno vpisati v dnevnik ter nadaljevati iskanje drugih lokacij.
Se rad udeležuješ dogodkov? Ti je ostal kateri v posebej lepem spominu?
Po naravi sem precej družabna oseba, zato se dogodkov, če mi le čas dopušča, zelo rad udeležim. Dobro se spominjam najinega prvega dogodka na Šmarni gori. Še danes me Tim pogosto spomni na kviz o poznavanju geolova , kjer sva midva zelenca v hudi konkurenci izkušenih geolovcev osvojila tretje mesto .
Nepozabna je bila udeležba na mojem prvem Mega dogodku Geocoinfest 2016 v Berchtesgadnu v Nemčiji. Čudovita izkušnja. Upam in verjamem, da se mi bo v prihodnje uspelo udeležiti še kakšnega podobnega dogodka.
Kot zadnjega želim omeniti dogodek Brez meja/Event brez granica, kamor smo se odpravili v polni zasedbi. Pridružila se nam je tudi boljša polovica, ki je bila glede na svoje nevtralno mnenje o geolovu navdušena nad organizacijo in izvedbo. Takih dogodkov si želimo še več.
Si že skril zaklad? Kakšne so izkušnje, odzivi geolovcev?
Ne še. O tem početju sem že razmišljal v začetku leta, a mi je na uho prišlo mnenje izkušenega geolovca, da začetniki ne bi smeli skriti zaklada, dokler jih sami ne najdejo tisoč. Jaz se s tem strinjam in sem se do sedaj tega načela oklepal kot pijanec plota.
Na moje veselje sem do sedaj odkril toliko prekrasnih izvedb škatlic, da se bo potrebno kar potruditi pri postavitvi škatlic, zato se zelo strinjam z zgoraj navedenim mnenjem. Glede postavitve imam kar nekaj idej, o katerih moram še dobro razmisliti.
Za konec pa še vprašanje – imaš kakšno sporočilo za ostale geolovce?
Geolov je vseeno le igra, ki ima toliko možnosti, da si lahko vsak najde nekaj kar bo zadostilo njegovim interesom. Ostanite taki kot ste in vse bo najlepšem redu.