Smo geolovci! Poznate nas pod vzdevkom … YakominiYi
Zopet se s predstavitvijo geolovske ekipe selimo na štajerski konec, natančneje na Ptuj. Pogovarjali smo se z Damjano, glavo ekipe YakominiYi. Poprosili smo jo, da nam predstavi svojo ekipo.
Se lahko na kratko predstavite in poveste nekaj besed o sebi?
Smo YakominiYi, štiričlanska družina: jaz (najbolj geofrenzy) in trije otroci. Radi se lotevamo različnih avantur, potovanj in raziskovanj, smo radovedni, športni in (skoraj) zmeraj zadovoljni – vse to nam omogoča geocaching.
Lahko pojasnite pomen svojega vzdevka, ki ga uporabljate na strani geocaching.com?
Naš vzdevek je sestavljen iz našega priimka (Jakomini), ki smo mu spremenili črki J v Y.
Kdo vas je navdušil za geolov, kdaj ste našli svoj prvi zaklad in kaj vas je pri igri pritegnilo?
Za geolov me je navdušila prijateljica iz Maribora, sem pa o tej dejavnosti brala tudi članek. Ker nismo imeli navigacije, smo na začetku iskali zaklade kar »na slepo« po Ptuju in okolici, prijatelji pa so pomagali z namigi… to so bile prave začetniške dogodivščine, saj smo se plazili po najhujšem grmovju, skakali čez potoke in premagovali neskončne ovire… dokler nismo ugotovili, da zakladi niso »tako zelo« skriti… Pri igri nas je seveda najbolj pritegnilo to, da raziskuješ, se gibaš v naravi, spoznavaš nove kraje in lepote posameznih držav ter se ob tem neskončno zabavaš.
Kakšni zakladi so vam najbolj všeč (mestni, v naravi, uganke, večstopenjski …?)
Najbolj so nam všeč zakladi v naravi. Sama najbolj obožujem zemeljske zaklade, saj ti nemalokrat pokažejo lepote in »čudesa« našega planeta, pa še naučiš se kaj zraven. Geocaching v velikih mestih tudi ni napačen, saj te popelje v kotičke mesta, ki jih niti v sanjah ne bi obiskal; enako velja v bistvu vsepovsod kjer se zakladi nahajajo.
Kateri od zakladov, ki ste jih našli do sedaj, se vam je najbolj vtisnil v spomin? Lahko poveste zakaj?
Najbolj sem si zapomnila zaklada The Maze – slovenski labirint, ki je vrhunsko zastavljen od začetka do konca in pa zaklad blizu Pulja z imenom Cold war (lost place).
Geolov je običajno prava pustolovščina. Lahko opišete dogodivščino, ki se vam je pri iskanju zakladov najbolj vtisnila v spomin?
Ravno okrog Cold war zaklada bi imela povedati marsikaj, saj smo lazili okrog zapuščene, nekoč »Top secret« zgradbe, se prebijali skozi visoko travo, mimo bunkerjev, ki so bili tako skriti, da jih nisi zagledal dokler nisi trčil vanje, hodili po jarkih z bodečo žico, se spuščali po ovijalkah tudi 5 m globoko in se spraševali, če so morda še kje kakšne mine. Seveda vse to, ker smo se lotili zaklada z napačne smeri… domišljija in akcijski filmi pa so opravili končno delo, da smo se z razbijajočimi srci in potnimi dlanmi ter brez zaklada odpravili nazaj v mesto… 😀 !
S kakšno navigacijsko napravo ste začeli iskati zaklade in če nam lahko zaupate, kakšno sedaj uporabljate za iskanje?
Najprej smo uporabljali namige prijateljev in seveda ogromno klicev »v sili«, nato sem kupila telefon z navigacijo, ki pa je v gozdu običajno zmrznil… Potem so se me doma usmilili in sem za rojstnodnevno darilo dobila pravi Garmin. Kasneje je bilo marsikomu žal, da so mi podarili takšno darilo, saj sem še bolj »gnjavila«, da zdaj pa res ni več takooo težkooo iskati zakladov… Ostala sem na Garminu Dakota, čeprav sem vmes uporabljala tudi Magellana. Zadnje leto ugotavljam, da marsikdaj pameten telefon zelo prav pride in postaja vedno bolj nepogrešljiv geolovski pripomoček.
Zanesljivo ste se že srečali s kakšnim geolovcem ali ekipo pri iskanju zaklada. Je bilo srečanje zanimivo? Vzdržujete stike s tem geolovcem ali drugimi še naprej?
Na začetku smo večkrat iskali zaklade s prijateljico in njenim sinom, nato smo za geolov navdušili moja starša (ekipa zplusf), ki sta še zmeraj navdušena nad iskanjem, zato se nemalokrat odpravimo na pot skupaj. Na eventih smo spoznali mnogo prijateljev, največkrat pa zaklade iščem z AlainNovakom.
Kaj pa srečanja z bunkeljni in skrivanje pred njimi?
Seveda so nadležni… včasih te celo kdo prepodi ali se razjezi… mnogi pa po kratki razlagi z zanimanjem zgolj kimajo. Igralske sposobnosti in komunikacijske veščine so pri geolovu dobrodošle vsakodnevno, najbolj pa pomagajo otroci. Tako na kritičnih točkah običajno pošljemo v akcijo najmlajšega, saj je najmanj sumljiv, pa še skregam ga lahko, zakaj se plazi tam kjer se ne bi smel… krinka seveda 😀 !
Se radi udeležujete dogodkov? Vam je ostal kateri v posebej lepem spominu?
Dogodkov se rada udeležujem, saj se imamo zmeraj lepo, se nasmejemo, dobiš kakšne koristne informacije glede zakladov in spoznaš nove obraze.
Ste že skrili zaklad? Kakšne so izkušnje, odzivi geolovcev?
Skrili smo kar nekaj zakladov in eden prvih trailov v Sloveniji je bil naš Kvinta in tunka. Želim si postaviti še mnogo zakladov, tudi bolj kvalitetne, zanimive in zabavne. Ampak šele ko jih postaviš, se zaveš, da to ni malo dela. Zelo sem vesela, ko se kateri od geolovcev sam ponudi, da poskrbi za del naših zakladov ali pa ko kakšen posameznik zamenja moker ali poln logbook. Nemalokrat se kje peljem in si mislim: “O, tukaj bi moral biti zaklad… tako je lepo…”, a vsepovsod res ne gre, ker te veže odgovornost do majhne škatlice in vseh obiskovalcev.
Kaj bi v geocachingu spremenila najprej, če bi imela možnost spremeniti eno stvar?
Uvedla bi pravilo, da bi vsak moral nastaviti vsaj neko minimalno število zakladov, ko doseže določeno število najdb… tako bi se število zakladov večalo in imeli bi možnost obiskati še več čudovitih krajev.
Za konec pa še vprašanje – imate kakšno sporočilo za ostale geolovce?
Vsi skrbimo za zaklade in jih ne poškodujmo, saj vsak lastnik zaklada vloži trud in čas, da je drugim »lepo«.