Sva geolovca! Poznate naju pod vzdevkom … AljoNeja
Se pogosto udeležujete geo dogodkov? Če je vaš odgovor pritrdilen, potem ste se zagotovo že srečali s postojnsko-logaško ekipo AljoNeja. Čeprav je njuno profilno ime še sveže, sta na slovenski geo sceni prisotna že dobra štiri leta. Širši geo skupnosti se predstavljata v spodnjem prispevku.
Se lahko na kratko predstavita in povesta nekaj besed o sebi?
Najlažje to ni, ampak se bova potrudila. 😉 Sva Nejka in Aljoša. En malce večji ljubitelj narave in divjine, druga pa zgodovine in humanistike. Veže naju velika ljubezen do potovanj ter iskanje zanimivih kotičkov tako Slovenije kot drugih držav. En zaljubljen v kriminalke in trilerje, druga v romantične in ljubezenske romane, obema pa je skupna ljubezen do Tolkienovega Srednjega sveta in Martinovih Sedmih kraljestev ter podobnih ZF stvaritev.
Lahko pojasnita pomen svojega vzdevka, ki ga uporabljata na strani geocaching.com?
Do nedolgo nazaj sva bila prijavljena kot aljoG, kar je pač bila okrajšava imena in začetnica priimka moškega dela ekipe. Ker pa praktično vse zaklade iščeva skupaj, sva se pred kratkim preimenovala v AljoNeja. Posebna obrazložitev verjetno ni potrebna. 😉
Kdo vaju je navdušil za geolov, kdaj sta našla svoj prvi zaklad in kaj vaju je pri igri pritegnilo?
Moški del ekipe je bil z geolovom seznanjen med pohajkovanjem po Črni gori. Po povratku je kmalu sledil nakup pametnega telefona in že je bil čas, da se preizkusiva tudi sama. Tako je prvič na teren šel Aljoša sam in poiskal svoj prvi zakladek. Po uspešni prvi najdbi je sledila misija, kako navdušiti Nejko za to zabavno igro v naravi. Prvo vihanje nosu se je sprevrglo v to, da sva po 4 letih še vedno aktivna geolovca, s tem da sedaj ženski del ekipe običajno da pobudo za iskanje. 😀
Geocaching nama je všeč predvsem zato, ker te pripelje na veliko zanimivih lokacij, za katere sicer ne bi nikoli izvedel. Pogosto nama služi kot osebni »vodič«. Včasih je celo boljši kot Lonely Planet, saj te pripelje na točke, ki jih v knjižicah ni.
Kakšni zakladi so vama najbolj všeč (mestni, v naravi, uganke, večstopenjski …?)
Primarno so nama bolj všeč zakladki v naravi, posebej tisti, ki te pripeljejo do naravnih čudes naše drage Zemlje. Se pa včasih zgodi, da je Nejki malo dolgčas, posebno ob keških na višini 3m in višje, medtem ko ji Aljoša veselo maha navzdol. 😀 Načeloma so nama vsi po svoje super, eni imajo zanimivo škatlico, drugi imajo zanimivo nalogo. Morda ne preveč priljubljene so nama tiste uganke, ko rabiš že malo programerskega znanja, ampak delava tudi na tem. Sem sodijo tudi tisti tipični mestni zakladki pod klopcami. Groza, kolikokrat se lahko odvežejo vezalke na sprehodu po mestu, vendar to odtehta dejstvo, da potemtakem lahko vidiš tudi super zanimivost sredi mesta.
Kateri od zakladov, ki sta jih našla do sedaj, se vama je najbolj vtisnil v spomin? Lahko povesta zakaj?
Svoje mesto tukaj zagotovo najde Operacija Dieter, pri katerem nama je bilo na koncu res hudo, da je že konec. Prav tako je super serija »Zauberkistn« ob Baškem jezeru, ki je bila predstavljena na spletni strani nedolgo nazaj. V posebnem spominu je tudi zaklad Hotel Jadran v Dalmaciji, predvsem zato ker sva ga iskala v trdi temi in sva prepričana, da naju je Casper zasledoval. Zelo všeč nama je bil tudi Letterbox Iron Family v Stockholmu. Pa tudi vsi wherigo zakladi zaradi interaktivnosti. Sicer je pa seznam zakladkov, ki so nama bili všeč, res dolg. Nekateri zaradi same lokacije, drugi zaradi izvedbe škatlice, tretji zaradi dogodivščine pri iskanju.
Geolov je običajno prava pustolovščina. Lahko opišeta dogodivščino, ki se vama je pri iskanju zakladov najbolj vtisnila v spomin?
Ena bolj dramatičnih izkušenj je zagotovo z letošnjega dopusta na Korziki, ko sva obiskala dve ledeniški jezeri. V roku petnajstih minut se je vreme popolnoma obrnilo, da naju je ujelo pravo malo neurje. Najprej sva vedrila pod neko skalo, potem pa sta nama dva domačina svetovala premik zaradi naraslih hudournikov. Izkazalo se je, da sta imela prav, ker sva jih v nadaljevanju poti morala kar nekaj prečkati. Precej adrenalinsko je bilo vse skupaj.
Zanimiva je bila tudi izkušnja na Pelješcu, ko sva na vsak način hotela do zakladka, za katerega je pisalo, da je dostopen samo s čolnom. No, midva sva poizkusila s kolesi, kakopak, neuspešno. 😀 Nato sva kolesa parkirala, se odpravila peš po obali in ga tudi uspešno našla. Seveda ni šlo ravno za peščeno plažo, zato pa je bila najina obutev primerna zanjo. Samo iskanje niti ne bi bilo omembe vredno, če se ne bi odpravila na pot s slabim litrom tekočine z mislijo, da bova do kosila nazaj. No, prišla sva za zgodnjo večerjo. Ampak tista »zarustana« vlažna škatlica s skoraj nič vsebine pa se nama je zelo vtisnila v spomin. 😀
Omembe vredna je tudi dogodivščina z dmrvosom ter »jahanje konja in pregovarjanje s palčki« dolgo v noč v centru Münchna. 😀
Skratka, na geocachingu itak nikoli ni dolgčas.
S kakšno navigacijsko napravo sta začela iskati zaklade in če nam lahko zaupata, kakšno sedaj uporabljata za iskanje?
Že od vsega začetka zaklade iščeva s pametnimi telefoni. Različni modeli so nama do sedaj kar dobro služili. Predvsem moški del ima tudi željo po navigacijski napravi, vendar (še) ni tako visoko na seznamu želja, da bi si ga res omislila.
Zanesljivo sta se že srečala s kakšnim geolovcem ali ekipo pri iskanju zaklada. Je bilo srečanje zanimivo? Vzdržujeta stike s tem geolovcem ali drugimi še naprej?
Seveda sva se pri iskanju srečala že z veliko geolovci. Z nekaterimi še vedno poklepetamo na kakšnem eventu, nekatere sva videla edino takrat. Zanimivo je bilo tudi srečanje z norveško geolovko v centru Stockholma, za katero se je izkazalo, da je žena norveškega pregledovalca. Povabila naju je na event, na katerem sta nama potem podarila lušten TB.
Kaj pa srečanja z bunkeljni in skrivanje pred njimi?
Prav zaradi tega razloga nama zakladki na preveč obljudenih mestih niso ravno najbolj pri srcu, seveda pa se najdejo tudi taki. Tako se nama pač stalno dogaja, da je prav tista klopca tako zelo zanimiva za sto in eno fotografijo, pa večkrat se nama v nahrbtniku kaj prav fajn skrije. In seveda, kot večina geocacherjev si tudi midva ne znava dobro zavezati čevljev. 😉
Se rada udeležujeta dogodkov? Vama je ostal kateri v posebej lepem spominu?
Dogodkov se, kolikor nama čas dopušča, vedno rada udeležujeva. Vsak dogodek je nekaj posebnega. V spominu sta nama ostala predvsem prvi Giga event v Munichu, pa povsem nenačrtovana udeležba na Stockholmskem srečanju skandinavskih pregledovalcev. Seveda pa ne smeva pozabiti na obilo odličnih dogodkov na domačih tleh: Šmarna gora, Maker Madness, GIFF, Dogodek brez meja, prednovoletno obdarovanje na Bledu, Lov na pirhe… pa zagotovo še kakšen, ki sva ga nenamerno pozabila.
Sta že skrila zaklad? Kakšne so izkušnje, odzivi geolovcev?
Trenutno imava skrita dva zaklada, vendar če bo vse po sreči, se bo v bližnji prihodnosti ta številka malce povišala. Oba zaklada sta sicer postavljena na manj znanih točkah, ki pa sta si, po najinem mnenju, zaslužili zaklad. Pretirane kritike do sedaj še ni bilo, kljub temu računava, da bodo naslednji zakladi bolj zanimivi.
Za konec pa še vprašanje – imata kakšno sporočilo za ostale geolovce?
Geocaching je družabna in prostočasna dejavnost, ne pa parlament. Uživajte v njej kolikor se da in polno najdenih super zakladkov želiva prav vsem. 😉