TBScan: beleženje sledljivčkov z iOS mobilno napravo
Ljubiteljem sledljivčkov, ki so tudi uporabniki naprave z operacijskim sistemom iOS (iPhone, iPad ali iPod Touch), je od poletja na voljo nova aplikacija, ki utegne poenostaviti delo z vsem, kar je mogoče s sledilno kodo slediti na Geocaching.com spletišču. Aplikacija TBScan omogoča zajem sledilne kode s Travel Bug sledljivčka ali geokovanca neposredno s kamero v napravi. V prvih različicah je bilo optično razpoznavanje znakov še precej zamudno in počasno, z nekaj nadgradnjami pa se je toliko izboljšalo, da je zares uporabno v vsakdanji geolovski praksi. Avtor aplikacije je 15-letni srednješolec iz Švice, ki je za programiranje vsaj tako navdušen kot njegov oče za geolov. Razvoja aplikacije se je lotil na očetovo pobudo.
TBScan je namenjen delu s sledljivčki, zato je vmesnik zelo preprost. Ob prvem zagonu aplikacije, ki uporablja Geocaching Live API, se je treba prijaviti v svoj Geocaching.com račun in dovoliti aplikaciji, da dostopa do njega. Nato imamo na voljo dve možnosti. Z Discover zajemamo sledilne kode na seznam in nato za vse sledljivčke naenkrat zabeležimo, da so bili opaženi (za to opravilo lahko uporabimo vnaprej pripravljeno predlogo), z Log pa lahko takoj pišemo v dnevnik posameznega sledljivčka. V obeh primerih se v naslednjem koraku vključi kamera, ki jo moramo usmeriti tako, da je sledilna koda v polju, označenem z dvema črtama. Če je svetlobe premalo, lahko vključimo svetilko v napravi. V primeru, da optično prepoznavanje odpove, lahko kodo vnesemo tudi s tipkovnico. Zajeta koda omogoča hiter dostop do opisa sledljivčka in njegovega potovalnega cilja, kar je zelo uporabno na terenu, ko se odločamo, ali bi sledljivček odnesli s sabo ali ne (seveda moramo imeti na voljo prenos podatkov).
Ko sem aplikacijo preizkusil prvič, je tresenje zelo oviralo prepoznavanje. Potrebnih je bilo več poskusov, vse skupaj je bilo v manj kot idealni svetlobi kar zamudno in je paralo živce. Zadnja različica temelji na okolju za optično prepoznavanje, ki ga je razvil avtor sam posebej za zajem znakov s sledljivčkov. Sledilno kodo s Travel Bug sledljivčka prepozna tako rekoč v trenutku, tudi zelo drobni znaki na majhnih geokovancih ji ne delajo težav, čeprav se je treba malo bolj potruditi. Sledilne kode z vseh mojih majic so bile prebrane zanesljivo in hitro. Včasih je treba nekoliko spreminjati kot med napravo in sledljivčkom, da ujamemo primeren vpadni kot svetlobe in največji kontrast med kodo in ozadjem ter čim bolj zmanjšamo odboj svetlobe s površine. To še posebej velja za gravirane kode na nekaterih geokovancih, ki povzročajo težave pri odčitavanju tudi človeškemu očesu. Posebna težava so kode, vgravirane na obodu kovanca. Moja izkušnja je, da vaja – kot vselej – dela mojstra.
Aplikacija zahteva napravo, na katero je mogoče namestiti vsaj iOS 9, in možnost prenosa podatkov v GSM ali WiFi omrežju. Osnovna aplikacija je brezplačna, vendar ima omejitve, ki jih lahko presežete z nadgradnjo v PRO različico za 2,99 USD. Z nadgradnjo boste na seznam lahko dodali neomejeno število sledljivčkov (v brezplačni različici samo pet), zabeležili tudi prevzem sledljivčka od drugega geolovca ali iz inventarja zaklada oziroma dogodka in shranili predloge za dnevniške zapise. Najuporabnejši pridobitvi nadgradnje pa sta možnost izvoza seznama sledilnih kod (avtor aplikacije poziva k odgovorni rabi te funkcije in izpostavlja pobudo Feel Free to Discover) in možnost odčitavanja sledilnih kod s posnetkov iz knjižnice fotografij. Slednje omogoča uporabo na terenu, če nimamo povezave z GSM omrežjem ali če uporabljamo napravo, ki nima podpore za GSM (kot nekatere naprave iPad in iPod Touch).
TBScan je zaenkrat na voljo v angleščini in nemščini. Uporabniški vmesnik ni zahteven, zato to ni posebna težava, avtorju pa sem že ponudil pomoč pri prevodu v slovenščino, če bo kdaj razširil nabor jezikovnih različic. Povprečnemu uporabniku po mojem mnenju povsem zadošča brezplačna različica. Ob omejitev števila sledljivčkov na seznamu bo trčil kvečjemu na kakšnem dogodku ali izjemoma pri zelo dobro zasedenem TB hotelu. Odčitavanje sledilnih kod s posnetih fotografij deluje zelo dobro tudi, če so prikazane na zaslonu prenosnega ali namiznega računalnika. Svojo aplikacijo sem nadgradil za potrebe tega prispevka. Ni mi žal. Vsak geolovec pa bo sam presodil, ali je 2,99 USD preveč za udobje pri delu z aplikacijo in nagrado mladeniču, ki se trudi z razvojem.
Trenutno edina pomankljivost je, da aplikacija podpira le vodoravno posnete kode (z manjšim odstopanjem). Nič drastičnega, ker se da priti po drugi poti. A vseeno upam, da me mladi avtor ob priliki usliši. 😀
To je bolj relativna pomanjkljivost, ker lahko sliko zravnaš, še preden jo uvoziš v TBScan. Bi bilo pa seveda zelo priročno, če bi to lahko naredil v aplikaciji. Avtor mi je povedal, da že pripravlja 2.0 verzijo. Sicer dela predvsem na zanesljivosti prepoznavanja znakov, morda pa bo naredil kaj tudi na uporabniški izkušnji.
Dokler mladi programer ne spiše aplikacije tudi za Android platformo, lahko preiskusite Geooh. Spletna stran geooh.com poleg vsega obljublja tudi TB scanner. 😎
Po enem letu čakanja, je končno na voljo tudi različica za Androidne uporabnike. 👏