Sva geolovca! Poznate naju pod vzdevkom … Zlatolasska&Grinta
Zagotovo ste v katerem od geozakladov že naleteli na kamenček pobarvan v obliki sovice. Lepo urejeni kamenčki poimenovani Geosovice imajo celo svoj FB profil, njuna avtorja pa sta člana ekipe Zlatolasska&Grinta. Poprosili smo ju za predstavitev v naši rubriki in Sabina, nežnejša polovica ekipe, se je z veseljem odzvala na naše povabilo.
Se lahko na kratko predstavita in povesta nekaj besed o sebi?
Sva Sabina in Andrej, z geolovom se ukvarjava približno leto in pol. Jaz sem učiteljica, Andrej pa gradbeni tehnik. Uživava v naravi in izletih, le-te pa skoraj vedno popestriva z iskanjem zakladov. Družbo nama delata dve psički, kavalirki Elly in Aspen.
Lahko pojasnita pomen svojega vzdevka, ki ga uporabljata na strani geocaching.com?
Ime Zlatolasska sem dobila pred mnogimi leti od prijateljice. Skupaj smo počitnikovali in navsezgodaj zjutraj, ko je odprla oči, je zagledala moje blond lase in me poklicala Zlatolaska. Od takrat za njih nisem bila več Sabina, meni pa je bilo ime všeč in ga uporabljam vsepovsod. Ker pa imam jaz pravljično ime, si je moral nekaj pravljičnega izmisliti še Andrej in postal je Grinta.
Kdo vaju je navdušil za geolov, kdaj sta našla svoj prvi zaklad in kaj vaju je pri igri pritegnilo?
Nekaj let nazaj me je za geolov navdušila sodelavka Špela, ki z družinico tudi išče zaklade. Navdušenje sicer ni obrodilo sadov takoj, šele konec oktobra 2015 sem odkrila mobilno aplikacijo in odšla po svoj prvi zaklad (Message In the Bottle – Lakes Michigan & Zbilje). V naslednjih dneh sem skušala nad zakladi navdušiti še Andreja in odpravila sva se na pohod ter jih našla še nekaj. V letu 2016 sva si postavila cilj, da najdeva 366 zakladov, ampak zaradi prevelikega navdušenja nama jih je uspelo najti še več. Pri igri nama je všeč, da lahko združiva izlete v naravo z iskanjem zakladov, da najdeva skrite kotičke, ki jih drugače nikoli ne bi, predvsem pa, da s pomočjo geocachinga dobiva idejo, kam na izlet.
Priznam, da sem navdušena nad homemade darilci v zakladih. Doma imam celo zbirko Pošastkov, Smeškov, enega Hroščka in še kup drugih drobnarij, ki so se nabrale v lanskem letu. Pošastki so me tako navdušili, da sem tudi sama začela izdelovati kamnite poslikave in jih poimenovala Geosovice. Do sedaj jih obstaja nekaj več kot 100, za novo leto pa so se sovicam pridružile še pikapolonice za srečo. Želim si, da bi nas še več geolovcev ustvarjalo take čudovite spominke, saj je res neprecenljivo, ko odpreš zaklad in te notri pričaka nekaj lepega.
Kakšni zakladi so vama najbolj všeč (mestni, v naravi, uganke, večstopenjski …?)
Všeč so nama tradicionalni zakladi, predvsem tisti v naravi. Do sedaj sva bila najbolj navdušena nad Zauberkisten zakladi ob Baškem jezru na avstrijskem Koroškem. So namreč tradicionalni, a na licu mesta moraš dobro napenjati možgane, da prideš do logbooka. Lastnik se je pri vsakem zakladu neizmerno potrudil, ga naredil izvirnega in izvrstnega. Ugank in večstopenjskih rešiva zelo malo, saj se najraje brez predhodne priprave odpraviva na teren.
Kateri od zakladov, ki sta jih našla do sedaj, se vama je najbolj vtisnil v spomin? Lahko povesta zakaj?
Kot sva že zgoraj napisala, so naju najbolj navdušili zakladi serije Zauberkisten. Vsi so edinstveni in polni presenečenj, če pa moram izbrat najboljšega, pa bi izbrala Zauberkistn – *Kati* und fernti’s Hochzeitscache. Zaklad je fliper sredi gozda. Žogico moraš usmerit v pravilno luknjo. Ko žogica doseže svoj pravi cilj, dobiš ključ, s katerim odkleneš predalček z logbookom. Seveda sva igrala fliper kar nekaj časa, ne zaradi neuspeha temveč zaradi zabave. Andrej pravi, da so bili itak vsi odlični, dobro pa si je zapomnil Zauberkistn 10 Wasserspiele, saj je bil zaradi moje igre z vodo ves moker.
Geolov je običajno prava pustolovščina. Lahko opišeta dogodivščino, ki se vama je pri iskanju zakladov najbolj vtisnila v spomin?
Ko sva že nekaj časa iskala zaklade, sva se odločila, da postaneva premium člana. S tem sva pridobila možnost, da zaklad kdaj najdeva tudi prva. Nekajkrat sva poskusila srečo in skoraj vedno v bližini našla iste osebe. 😀 Najin zadnji FTF pa je bil prava dogodivščina. Objavljen blizu naju, hitro pot pod noge, mogoče pa nama uspe. Ponavadi naju heca dostop do zaklada in tudi tokrat sva se uštela. Najprej sva izbrala pravo pot, pa sva se potem premislila. Na vrhu so tik za nama prišle še Račke, skupaj smo se podali na pot po bregu navzdol. Blato, mokro listje, strm breg,… mi pa kar naprej. Andrej se je pravočasno odločil, da odide po avto in z njim naokoli do zaklada, jaz in Račke pa naprej do že prisotnih FTF-jevcev. Kljub strahu pred strmim bregom sem prišla na cilj. Počakali smo še zadnjega, ki je prav tako pritekel po bregu navzdol in se vpisali. Zaradi Andrejevega odličnega razmišljanja pa smo se ognili lazenju v blatni breg.
S kakšno navigacijsko napravo sta začela iskati zaklade in če nam lahko zaupata, kakšno sedaj uporabljata za iskanje?
Že od začetka uporabljam svoj mobilni telefon (najprej Samsung Galaxy Note II, sedaj Samsung Galaxy S6 edge+) in na njem Geocaching aplikacijo. Lansko leto pa sem od moža za darilo dobila še Garmina, katerega pa uporabljava le občasno. Jaz sem tista, ki skače naokrog s telefonom, Andrej pa po večini skrbi za pse in iskanje zakladov na višini.
Zanesljivo sta se že srečala s kakšnim geolovcem ali ekipo pri iskanju zaklada. Je bilo srečanje zanimivo? Vzdržujeta stike s tem geolovcem ali drugimi še naprej?
Med iskanjem zakladov sva srečala kar nekaj geolovcev. Prvi izmed njih so bili Icabrian, Fisher63 in še nekdo. Srečali smo se pri zakladu Vmes/In Between. To je bil najin prvi pravi vprašajček in z njim sem se ukvarjala cel dan. Z nekaj namigi lastnika Bojana mi je uspelo pridobiti koordinate in zapodila sva se po Pošastka, ki je bil skrit v zakladu. Na licu mesta sama nisva uspela najti škatlice, prikazali so se ostali izkušenejši geolovci in jo hitro našli. Skupaj smo se vpisali v zaklad in bili so tako prijazni, da so mi odstopili težko pričakovanega Pošastka. 😉
Ko sva iskala zaklade po Vodicah in jih sproti vpisovala, nama je nasproti prišel Vasili1945, med občudovanjem Zauberkisten zakladov pa sva celo srečala njihova lastnika s psom, vendar sva šele doma ugotovila, da nista bila le naključna mimoidoča geolovca.
Zanimivo mi je bilo tudi srečati geolovca iz tujine, ki sta iskala zaklad sredi Ljubljane.
Veliko drugih srečava in spoznava na dogodkih, ki se jih udeleživa. Na zadnjem sva celo srečala soseda iz Ljubljane, za katerega nisem vedela, da je geolovec, sem pa našla nekaj njegovih zakladov in se spraševala, kdo je in če ga poznam. Njegov vzdevek mi je sporočal, da bi ga skoraj morala poznati.
Stike povečini vzdržujemo preko facebooka ali pa se srečujemo na dogodkih.
Kaj pa srečanja z bunkeljni in skrivanje pred njimi?
Ker imava dve kužiki, ju dostikrat uporabiva za vabo. Ko sva še začenjala z geolovom, sva se kar bala, da naju bo kdo videl. Sedaj po toliko najdenih zakladih pa sva že polna fint oziroma na veliko bolj sproščen način prideva do zaklada tudi med bunkeljni. Res pa je, da se mestnim zakladom izogibava, in ker večinoma iščeva v naravi, je tudi bunkeljnov manj.
Se rada udeležujeta dogodkov? Vama je ostal kateri v posebej lepem spominu?
V zadnjem letu sva bila na treh dogodkih. Moj najljubši dogodek je bil definitivno lanski CITO v Kranju. Sokol ga je odlično organiziral. Naredili smo nekaj dobrega za naravo, skupaj poiskali novo postavljen zaklad in se vmes podružili in spoznavali. Andrej pa pravi, da mu je bil najljubši GIFF 2016, ker mu ni bilo treba nič posebnega početi. Na koncu pa je dobil še pivo. 😉
Sta že skrila zaklad? Kakšne so izkušnje, odzivi geolovcev?
Najprej sva posvojila 2 zaklada (Šmarjetna gora in Krokodil), saj nama ju je bilo žal, ker sta bila skorajda zapuščena. Nato pa sva se z navdušenjem lotila svojih. Najprej sva postavila HE Medvode, uganko, za katero sem dobila navdih pri GGjih. Nato pa je sledil projekt geoarta, ki pa je na žalost obtičal že na začetku kljub pričakovanju nadaljevanja in pohvalah ostalih geolovcev. Cilj je bil zelo visok, poteptali pa so ga nepridipravi, ki so nama uničili dva skrbno pripravljena zaklada kmalu po postavitvi. Za zdaj je ostal le še eden, v bližnji prihodnosti pa zakladov ne bova več postavljala, raje jih bova iskala.
Kaj bi v geocachingu spremenila najprej, če bi imela možnost spremeniti eno stvar …
Sama sem zelo čustvena oseba, veliko stvari se me dotakne. Poleg izgubljenih/odtujenih sledljivčkov so ena izmed teh stvari tudi zapuščeni zakladki. Najbrž bi ravno iz tega razloga prepovedala postavljanje zakladkov daleč od doma. Tudi naju mika, da bi kje v tujini postavila zaklad, a ker veva, da zanj ne bi mogla skrbeti, se temu uspešno upirava. Z veseljem pa v take zapuščene zakladke dajeva nove logbooke ali pa jih opremiva z novo škatlo.
Za konec pa še vprašanje – imata kakšno sporočilo za ostale geolovce?
Uživajte v geolovu, naj vas odnese na čim več čudovitih krajev našega lepega sveta!