Kamniti spominki
Pred nekaj dnevi sva se s Fisherjem63 lotila dveh novejših pravljičnih zakladov na Golovcu. Na pol načrtovano, zato sem pred odhodom na hitro naložil koordinate na GPS napravo in šele med potjo opazil, da je v zaklad Gozdna vila zadnji najditelj odložil kamnito presenečenje. V prikupnem vsebniku me je kot prvega najditelja prav zares čakal kamniti pošastek številka 1. Najsimpatičnejši FTF, kar jih pomnim, ki bo dopolnil zbirko vsem dobro znanih in zelo iskanih kamnitih spominkov.
Kamniti hroščki
Kamnite hroščke ekipe kompaski sem dolgo časa sledil po vpisih in si skušal predstavljati, kakšni naj bi bili. Velikokrat sem jih zamudil le za enega ali dva najditelja. Presenečenje ob najdbi prvega je bilo veliko (predstavljal sem si jih kot nekakšne kamnite skarabeje brez poslikave in vse enake), vendar se ne spomnim kdaj (morda v pozni pomladi leta 2012?) in v katerem zakladu sem ga našel. Na srečo pa se kompaski dobro spomnijo, kako se je vse skupaj začelo.
Ideja o preobrazbi kamenčkov v hroščke je zrasla med ležernim uživanjem na plažah otoka Paga julija 2010, so mi povedali. Kamenčki so bili kar prelepo oblikovani, da ne bi postali njihovi spremljevalci na geolovskih poteh. Ker so imeli s seboj vso potrebno »opremo«, so trije kompaski v prijazne hroščke kar na dopustu preobrazili 58 kamenčkov. Večina jih je bila najprej namenjena najstarejšemu kompasku kot darilo za rojstni dan, kasneje pa so skoraj vsi novega lastnika dočakali v kakem zakladu. Prvi hrošček je bil 18. julija 2010 oddan v škatlico zelo razgledne končne stopnje multija v mestu Pag Hänsel macht Urlaub No.1, do konca meseca so enega oddali še v zaklad Cross in enega v zaklad Vandotov junak / Vandot’s hero.
Prva serija je bila samo pobarvana z akrilnimi barvami, a se je izkazalo, da se barva med premetavanjem odrgne. Rešitev problema so našli v lakiranju (sprva ročno, nato pa z lakom v razpršilu) in zadovoljno ugotovili, da so s tem izboljšali tudi videz. Številčenje so pričeli pri številki 201, saj so ocenili, da so jih do takrat razdelili približno 200. Ob pisanju tega prispevka zadnji hrošček, ki je bil odložen v nov zaklad Šmarna gora, nosi številko 717. Kompaski so povedali, da jih je veliko šlo neposredno iz rok v roke (nekateri tudi v roke bunkeljnom ob pomembnem akademskem dosežku na Biotehniški fakulteti), neoštevilčene pa so tudi tri posebne serije spominskih hroščkov za srečanja na Šmarni gori. Zato ocenjujejo, da so jih izdelali že blizu tisoč.
Kamniti smajliji
Ekipa Darklugia je povedala, da se je vse se je začelo, ko so skoraj sledili kompaskom (in glede tega niso bili edini), da bi našli kakšnega njihovega hroščka. Ideja, da bi po vpisu pustili za seboj svoj pečat, se je povezala z smajliji na zemljevidu najdenih zakladov, potem pa so eksperimentirali. Prvi so bili po njihovih lastnih besedah bolj okorni, kasneje pa so se začeli razvijati.
Prvi trije smajliji so bili poslani v svet 3. junija 2011. Eden je pristal v zakladu Toško čelo, drugi v zakladu Hidden in time and space in tretji v zakladu Pobeg iz mesta. Na začetku so še imeli evidenco o njihovem številu, danes pa ocenjujejo, da so s plaž in obal rek pobrali že krepko čez tisoč prodničkov. Preizkušali so več vrst barv različnih proizvajalcev, a se je nekatere težko dobilo, pri drugih se je poznala sled čopiča, zato sedaj uporabljajo akrilne barve firme DEKA. Za risanje po kamenčkih pa uporabljajo flomastre Staedtler dveh debelin za pisanje na CDje.
Večkrat se jim je že zgodilo, da so v zakladu, ki so ga obiskali prvič, našli svojega smajlija. Tudi pred slabim letom, ko so na dopustu na Lošinju pobrali nekaj zakladov in jih je neko jutro presenetila nova objava v bližini. Kljub dežju sta člana ekipe takoj odhitela, da ju ne bi kdo prehitel, in v zakladu našla, se ve… Rdečega smajlija, ki so ga nekaj dni prej oddali v enega lošinjskih zakladov!
Kamniti pošastki
Med srečanjem na Šmarni gori sem po naključju ujel nekaj besed pogovora med ekipama Pošastki in Darklugia. Omenjene so bile barve. Na rezultat tega pogovora, na katerega sem sicer hitro pozabil, je bilo treba čakati le slaba 2 tedna, saj se je 25. aprila 2015 v že omenjenem zakladu pojavil prvi kamniti pošastek oziroma pošastka. Drugi pošastek je bil istega dne prav tako na Golovcu oddan v zaklad Me to You, tretji pa čaka najditelja nedaleč stran v zakladu Oslodrom.
Za izdelavo, so povedali Pošastki, so uporabili enake materiale kot ekipa Darklugia, zalogo prodnikov za celo leto pa so nabrali na Sotočju treh rek. Osnovno idejo so našli na spletu, izdelki pa so tako prikupni, da se je težko ločiti od njih (to prav rad verjamem). Vsakemu pošastku oziroma pošastki je priloženo sporočilo, v katerem najditelja prosijo naj kamnito zverino poimenuje in jim sporoči ime. Mi smo prvega po neverjetno žlehtni kuharici iz vesolja iz ene od dogodivščin Kapitana Gatnika poimenovali Lojzka. Podatki o vseh oddanih pošastkih in njihovih novih imenih so zbrani na posebni Facebook strani.
Drugi kamniti spominki
Lastne kamnite ali kake druge izdelke so kot svoj osebni pečat v zakladih puščale tudi druge ekipe. Tudi mi imamo nekaj kamenčkov z ribo in drugimi risbami, ki jih je nekaj časa (tudi oštevilčene) v zakladih puščal dr.gumpi, pa en izdelek ekipe stoparg (in Ana), zabičali so mi, naj nikakor ne pozabim na magnetne rožice ekipe emahana, ki so tudi priljubljen zbirateljski predmet. Pa bučke BU! ekipe Bucar. Med zbiranjem informacij za prispevek sem izvedel tudi za kamenčke s tangramom ekipe Rozinica (sam nisem videl še nobenega). Ekipa Colored stones se je po svojih izdelkih celo poimenovala. Nekaj teh spominkov je na fotografijah spodaj.
Najdba prvega kamnitega pošastka me je spodbudila k raziskovanju zgodovine hroščkov in smajlijev, pa sem zapisal, kar sem izvedel. Ta prispevek ni bil mišljen kot enciklopedija, zato, kot bi rekel Iztok Mlakar, »če koga sem spustu, nej se ne jezi.«. Morda bo kdo prispeval še kako informacijo v komentarju.
Mimogrede: v naši zbirki smo našteli 36 hroščkov in 32 33 smaljijev. Koliko pa jih je v vaši?
Fotografije so prispevale tudi ekipe kompaski, mojizi, pošastki in tomsetki. Za kar se jim seveda zelo zahvaljujem. Hvala pa tudi vsem trem ekipam, ki so mi zaupale marsikaj, kar smo vsi želeli vedeti o njihovih izdelkih, pa jih še nismo vprašali.
No sedaj pa sem se spomnil kdaj sem js odkril prvega smajlija. In sicer 25. marec 2012 v geocachu v Kopru. Tisto je bil moj drugi najden zaklad. V tistem času sem imel na gostovanju Portugalca Leonarda (izmenjava Comenius) s katerim sem tudi našel svoj prvi zaklad na Kojniku. No v zakladu je bil prelep smajli, ki sem ga potem podaril vedar ne Leonardu temveč eni punci, ki khm je bila precej lepa 😀 . Tako, da eden od smajlijov je odšel na Portugalsko natančneje v mestece Maia. Upam, da ji kamenček služi kot lep spomin name, na žalost pa se ne spomnim katero serijsko številko je nosil.
Noro, kakšne zbirke hroščkov! Pa koliko različnih poslikav. Super! V zbirki imamo žal le dva ali tri – moram pokukati, kaj hranijo otroci.
DL kamenčkov imamo 14. Zdaj poleg otrok navdušujejo tudi mene in jim ne pustim več, da jih valjajo naokrog kot igrače. V zbirki imamo tudi dva malce manj običajna; enega z zares odprtimi usti (luknja) in enega, ki se mu je oddrobil del glave – auč!
Roziničin tangram sem imela pa decembra na dosegu roke, a me kamni takrat niso prav grozno zanimali, tako da ga nisem niti povohala. Zdaj bi se seveda zagrebla zanj. 🙂
Zanimivo se mi zdi, koliko časa kašen kamen lahko ostane v zakladku. Imam ogledanega enega gumpijevega, ki ima morda že zgodovinsko vrednost, če ga ni kdo medtem že vzel. 😀
http://forums.groundspeak.com/GC/index.php?showtopic=195885
Bolj kot gledam tole, bolj se mi zdijo “naši” izdelki še bolj vrhunski… ❗
https://www.facebook.com/gcsovice/
V začetku leta 2016 so se na sceni pojavili novi kamniti spominki: sovice. Mogoče bi bil čas, da organiziramo kak dogodek in predstavimo svoje zbirke pisanih kamenčkov?
Še bolje. Ne samo predstavitev temveč tudi menjavo. Kdo zbira nekaj, drug nekaj drugega …