Zaklad meseca – Šeškov dom by Enra13 & Ammy Holmes
Kočevje, mesto sredi gozdov na jugu Slovenije, je dolgo časa samevalo le v družbi medvedov, dokler niso domačini Enra13 in Ammy Holmes s svojo izvirnostjo in vrhunsko izvedbo zakladov Kočevske postavili na zemljevid zakladov. Februarski zaklad meseca Šeškov dom je postavljen v muzeju, ki danes služi tudi kot prostor za prireditve in razstave.
Sama muzejska stavba je zjemno pomemben spomenik slovenske državnosti. Zgrajena je bila v letih 1936–1937 kot Sokolski dom, med 1. do 4. oktobrom 1943 pa je v njej potekal zbor odposlancev slovenskega naroda, prvo neposredno izvoljeno predstavništvo okupiranega naroda v Evropi med drugo svetovno vojno. Po končani II. svetovni vojni so stavbo prenovili in jo preimenovali v Šeškov dom, po narodnem heroju Jožetu Šešku (1908 – 1942). Kočevski zbor je postavil temelje slovenske države. Na teh temeljih so bile sprejete nadaljnje državnopravne odločitve vse do osamosvojitve 25. junija 1991.
Pred parimi leti so Šeškovem domu zaradi slabega stanja in nezadostnih državnih sredstev za obnovo napovedovali konec. Občina je nato leta 2015 le omogočila prenovo zunanjosti stavbe in ureditev okolice. Notranji prostori so ostali nespremenjeni, prav tako napis nad glavnim odrom “Narod si bo pisal sodbo sam” avtorja Ivana Cankarja.
Del Šeškovega doma je Pokrajinski muzej Kočevje, v katerem je več stalnih zbirk in občasne razstave. Kočevsko je zaznamovala posebna zgodovina, saj je zaradi odročnosti, prostranih gozdov, ostrega podnebja, pomanjkanja vode in slabe rodovitnosti do 13. stoletja samevala kot zaraščen pragozd. V 14. stoletju so grofje Ortenburžani Kočevsko naselili z nemškimi uporniki. Zaradi geografske nedostopnosti so stari Kočevarji iz roda v rod ohranjali svoje šege in običaje in se več kot 600 let ohranili kot nemški jezikovni in kulturni otok na robu slovenskega etničnega ozemlja.
Meni najbolj zanimiva zbirka poimenovana “Nekdanji nemški jezikovni otok na Kočevskem” v eni od sob jedrnato razkriva delček manj znane zgodovine Slovenije in prikazuje Kočevsko, ki jo je njeno večinsko prebivalstvo leta 1941 po več kot 600 letih nenadoma zapustilo. Danes so obsežni deli nekdaj kultiviranega ozemlja preraščeni z gozdom, naselja pa porušena in odstranjena. Znamenja 600-letne prisotnosti kočevskih Nemcev so skoraj izginila.
Druga zbirka je v prvem nadstropju z naslovom “Slovenija od ideje do države”. Predstavljena so stoletna prizadevanja slovenskega naroda za samostojno in neodvisno državo ter ključni dogodki, procesi in osebnosti za oblikovanje in nastanek samostojne države Slovenije.
Zaklad Šeškov dom je postavljen ob vhodu v muzej in je zavarovan s ključavnico. Za odkritje pravilne kombinacije morate vstopiti v muzej ter poiskati delčke zgodovine tega odmaknjenega kraja. Odšli boste navdušeni, z novim znanjem, do katerega vas je popeljal ta zaklad.
Pazite le, da ujamete obratovalni čas 🙂