Zgodba o prvem geokovancu (in njegovem 3D nasledniku)
Ste že slišali za geokovance? Bolj ali manj zajetne kose kovine, na katerih je vtisnjena sledilna koda, ki omogoča sledenje kovanca na spletišču geocaching.com? Prvi, ki se je pojavil pred dobrimi dvajsetimi leti, je bil res kovanec. In večina jih je še danes bolj ali manj okroglih. A v dvajsetih letih se jih je nabralo vseh oblik in barv, nekateri imajo celo poudarjeno tretjo dimenzijo. Kako pa se je vse skupaj sploh začelo?
Sredi leta 2001 zakladov ni bilo za vsakim vogalom, pa tudi svetovne geolovce se je preštevalo na stotice ali kvečjemu na tisočice. To so bili še časi, ko so bile (skoraj) vse škatle vsaj običajne velikosti in polne predmetov za menjavo. Nekateri so bili tudi kar uporabni. Mnogi takratni geolovci so v zakladih, ki so jih našli, puščali svoj geolovski podpis: značilen predmet, po katerem so jih drugi takoj prepoznali (tudi pri nas se še danes najde kaj takega, čeprav vse redkeje). Pionir geocachinga Jon Stanley oziroma Moun10Bike si je že takrat omislil štampiljko z Geocaching logotipom, ki jo je ob najdbi odtisnil v dnevnik, želel pa si je še nekaj več… Idejo, da bi štampiljko pretvoril v kovanec, je v niti o geolovskih podpisnih predmetih na Geocaching forumu omenil že julija 2001, a ga skrbel predvsem velik strošek izdelave. Od drugih geolovcev je izvedel, da so podobni personalizirani kovanci priljubljeni med ameriškimi vojaki, in našel podjetje, ki se je (in se še danes) ukvarja z njihovo izdelavo. Naročil je sto komadov. Izdelek je poimenoval »geokovanec«.
Premer kovancev je bil približno 4,2 cm. Na sprednji strani je bil logotip kolesarja, ki ga Moun10Bike uporablja za profilno sliko, na zadnji strani pa okroglemu kovancu prirejen Geocaching logotip. Zasnovo zadnje strani je Moun10Bike ponudil v uporabo drugim geolovcem, ki so si lahko tako znižali stroške izdelave svojih kovancev pri istem proizvajalcu. Na kovancih so bile vtisnjene številke od 001 do 100. V začetku septembra je na spletišču geocaching.com začela delovati podpora za Travel Bug sledljivčke, zato mu je (so)ustanovitelj spletišča in podjetja Groundspeak Jeremy Irish omogočil, da so te številke postale tudi sledilne kode (brez heca, pojdite na stran Sledljivčki in vpišite v iskalnik 001). Prvi geokovanec z imenom »Moun10Bike Geocoin #001« je aktiviral v začetku septembra 2001. Le dan po tem, ko je Jeremy aktiviral prvi Travel Bug sledljivček, znamenito Peklensko račko.
Veliki dan je prišel 30. septembra 2001. Moun10Bike in Jeremy sta se odpravila do zaklada Light House Point pri svetilniku na vrhu pečine ob oceanu, do koder se je bilo treba povzpeti po majavi kovinski lestvi. Pravi cilj za okrogli mejnik 100 najdb, kar je bil leta 2001 najbrž občudovanja vreden dosežek. Iz zapisa o najdbi je razbrati, da je bil zakad, predvsem zaradi dostopa po lestvi, za avtorja prvega geokovanca kar izziv, pa tudi iskanje se je malo zavleklo. Po najdbi je vanj odložil »Moun10Bike Geocoin #002«, ki je tako postal prvi geokovanec v obtoku. Jeremy je vsebino zaklada dopolnil z neaktiviranim Travel Bug sledljivčkom. Vse ostalo je zgodovina, vključno z že arhiviranim zakladom. Vsi Moun10Bikovi kovanci (kasneje je izdelal še nekaj serij z drugačnim videzom) so bili v svet poslani aktivirani in so ostali v njegovi lasti. Srečniki, ki jih imajo v posesti, jih lahko menjajo, pošljejo na pot, pokažejo drugim ali celo podarijo, strogo prepovedana pa so prodaja in virtualni vpisi geolovcev, ki kovancev niso videli v živo.
Zdaj pa preskočimo dvajset let naprej v november 2021. Priznamo, da tega zapisa najbrž ne bi bilo, če se ne bi v trgovini Shop Geocaching pojavil spominski komplet štirih sledljivčkov. Podobno kot lanski komplet Prvi zaklad, tudi komplet Prvi geokovanec sestavljajo 3D geokovanec (vsebnik z magnetnim pokrovom) in trije nano geokovanci oziroma sledljivi obeski, ki so povezani s prvim geokovancem, odloženim v zaklad (ikona prvega geokovanca, geolovec na majavi lestvi in svetilnik, pri katerem je bil postavljen zaklad). Do 10. decembra je po naročilu na voljo tudi v naši spletni trgovini. Pričakujemo pa, da bo razprodan že prej, zato se, če vas zanima, z naročilom ne gre preveč obirati. Po ceni 29 EUR je najdražje, kar smo kdaj ponudili v trgovini SGK geoMarket. Ponujamo ga prvi v Evropi (kolikor smo na hitro preleteli ponudbo večjih trgovin ob pisanju tega prispevka), smo pa prepričani, da bo naša trgovina ostala edina, ki ga bo ponudila za manj kot 30 EUR. Tako, komercialni vložek je zaključen. Aja, a smo omenili, da z nakupom pride še bonus božični sledljivček? Nismo? OK, smo pa zdaj.
Odličen GeoZgodovinski članek! Prebral z veseljem in preklikal vse naokoli…
Hvala. 😊 Pozabil sem dodati še link na vse Moun10Bikove kovance (tam, kjer je govora, da jih je naredil še nekaj serij). Zdaj je tudi to popravljeno.
Vedno sem se spraševal, kako je včasih zgledal GPS. No, leta 2001 tako:
https://s3.amazonaws.com/gs-geo-images/b5f78f91-c35a-4d54-8d80-a589432e0cf2_l.jpg