Abbey Road: geolov z The Beatles
Vsakoletni kongres Evropskega kardiološkega združenja me že več kot desetletje vsak zadnji vikend v avgustu spomni, da se bliža konec poletja. Geolov je v kongresnih dneh omejen na hitre najdbe okoli kongresnega centra in hotela ali kratke geolovske odprave v mestno okolje z javnim prevozom. Tudi letos v Londonu ni bilo nič drugače. Okolice Excel centra nisem zapuščal, razen za nekoliko daljši sprehod v dežju ob Temzi do Kraljevega observatorija v Greenwichu, svetega kraja vseh geografov. Našel sem nekaj zakladov ob reki in seveda obvezni virtualni zaklad pri observatoriju.
Zadnji dan, ko je prtljaga že čakala na večerni polet domov v shrambi hotela, je bil moj geolovski cilj morda najznamenitejši prehod za pešce na svetu. To je slovita zebra na ulici Abbey Road, ki je v zgodovino pop kulture 20. stoletja vstopila na ovitku albuma z zadnjimi posnetki skupine The Beatles. Prav nič po naključju je to tudi lokacija webcam zaklada z največ favoriti: London – Beatles Abbey Road.
Kamera, ki oddaja živo video sliko prehoda, je nameščena na konstrukciji ob drevesu pred sedežem Abbey Road Studios. V tej stavbi je skupina The Beatles posnela veliko večino svojih studijskih posnetkov, tudi album Abbey Road. Osmega avgusta 1969 so se člani skupine zbrali na ulici pred stavbo na fotografiranju. Izmed šestih posnetih so za ovitek albuma izbrali fotografijo, na kateri z usklajenim korakom simbolično odhajajo stran od studia, v katerem so ustvarjali več kot sedem let. V štiridesetih letih je postala fotografija takšna ikona, da je britanska vlada pred nekaj leti zebro zaščitila kot objekt posebnega zgodovinskega pomena (enak status je dobil tudi studio, kjer je bilo posnetih še veliko drugih prelomnih glasbenih del, kot npr. The Dark Side of the Moon skupine Pink Floyd).
Ob prihodu sem prečkal cesto v smeri proti studiu. Fotografijo s spletno kamero sem kar hitro posnel. Na telefon sem namestil Abbey Road Studios Cam aplikacijo, za kratko vključil prenos podatkov in zajel zaslon s posnetkom, na katerem stojim na mestu, ki ga je določil lastnik zaklada. Potem sem si vzel še nekaj minut za ogled dogajanja. Nek ljubitelj Beatlov je hodil sem in tja čez prehod in vsakič preverjal, ali je posnetek, ki ga je naredila njegova spremljevalka, tak, kot si je želel. Ikonični status prehoda pa najbrž sega še dlje. Mladenke, ki jih je med korakanjem po zebri sledil objektiv kamere njihove prijateljice, se mi niso zdele ravno oboževalke skupine. Na prehodu se dogaja cel dan, menda pa je mogoče prav posebne vragolije videti v nedeljo. Vendar se nisem še nobeno nedeljo spomnil, da bi to preveril.
Legenda skupine The Beatles in njena vloga v družbenih spremembah v 60. letih prejšnjega stoletja se odražata tudi v geolovskem svetu. Hiter pregled na spletni strani Project-GC je pokazal, da je na svetu 376 aktivnih ali arhiviranih zakladov z besedo Beatles v imenu. Nam najbližji je The Beatles na Spodnjeavstrijskem. Številni zakladijo nosijo imena njihovih pesmi. Tako imamo 242 zakladov z imenom Yellow Submarine, 94 zakladov z imenom Strawberry Fields Forever, 25 zakladov z imenom Lucy in the Sky with Diamonds, 77 zakladov z imenom Fool on the Hill in 93 zakladov z imenom Magical Mystery Tour, če jih naštejem le nekaj. Nekateri sicer nimajo nobene zveze s skupino, lastniki pa so jih morda tako poimenovali, ker se jim je zdela besedna zveza znana ali ker ima ime zanimiv dvojen pomen.
Na geolovskih poteh sem naletel na nekaj tovrstnih zakladov. Do Abbey Road je bila moja edina z Beatli povezana najdba že arhiviran zaklad Imagine. Skrit je bil blizu Strawberry Fields, spominskega obeležja Johnu Lennonu v newyorškem Centralnem parku, nedaleč od stavbe Dakota, kjer je bil umorjen leta 1980. Dobro uro po tej najdbi sem srečal Portokeil, ki je takrat neuspešno iskala The Yellow Submarine, še en z Beatli povezan zaklad v Centralnem parku. Pri uganki zaklada Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band v Chicagu sem hitro obupal, ne znam pa razložiti, zakaj nisem niti poskusil poiskati zaklada Lennon Say What? (Bum’s hundo). Skrit je blizu čikaškega hotela, kjer so imeli Beatli tiskovno konferenco na vrhuncu »škandala« zaradi izjave, da so »bolj priljubljeni od Jezusa«. V Parizu je uganka Hommage aux Quatre Fantastiques, ki me že več kot leto in pol spravlja ob pamet, in – sodeč po razmerju med zelenimi in rdečimi na geocheckerju – glede tega nisem edini.
Z Abbey Road sem jo kar peš mahnil v Soho, da bi geolovski dan zaključil z najdbo na podobnem legendarnem kraju, pri snemalnem studiu Trident Studios. Pa se ni izšlo. V ozkem prehodu se je nek bunkelj uživaško predajal tobačnim in alkoholnim užitkom točno nasproti zaklada West End 1 – The Beatles in prav nič ni kazalo, da bo kmalu odšel. Pregrešno drag vrček piva vrste India Pale Ale je vse, kar sem tisti dan še poiskal v središču Londona.