Od zaklada do zaklada: Camí de Sant Jaume
Traili. Le kdo jih ne mara? Tudi taki se najdejo, vključno z mano. A če se še tako zmrdujem nad dolgočasnim nabiranjem številk vsakih 161 m, je treba priznati, da so med geolovci priljubljeni. Da so celo magnet, ki pritegne geolovce od blizu in daleč, nekatere celo od zelo daleč. Poleg tega niso vsi enaki. Nekateri so serije raznovrstnih zakladov na daljših razdaljah, kjer je v pripravo celotnega geolovskega doživetja vloženega veliko dela. Tak je tudi trail, predstavljen v tem kratkem prispevku. Ta prispevek je, upam, tudi začetek serije prispevkov, v kateri bodo svoje izkušnje in doživetja z obiska vrednimi traili opisali še drugi. Nikar ne oklevajte preveč, pošljite nam svoj prispevek!
Camí de Sant Jaume oziroma CSJ je serija zakladov, ki jih je večja skupina geolovcev, zbranih pod vzdevkom GeoPelegrins, leta 2011 postavila vzdolž katalonskega odseka Jakobove romarske poti. Njihov glavni cilj je bil postaviti Katalonijo na geolovski zemljevid z serijo zakladov s kakovostnimi vsebniki, ki bodo na terenu zdržali daljše časovno obdobje. Na lokacije večine zakladov se, razen izbire varnih skrivališč, niso preveč ozirali, saj je bil cilj predvsem število najdb. Kljub temu bo pohodnik, ki bo pospravil vseh tisoč in nekaj zakladov med svoje najdene, obiskal nekaj največjih katalonskih kulturnih in zgodovinskih znamenitosti. Skupina je v začetku sodelovala s Katalonsko turistično organizacijo, ko pa so jo iz političnih in ekonomskih razlogov razpustili, se je odločila, da projekt financira in izpelje sama. Vloženega je bilo veliko dela in časa. Trail ima 16 odsekov s 33-95 zakladi in poteka od obmorskega El Port de la Selva na severu do Alcarràsa na jugu. Vsi vsebniki (velikosti od mikro do običajne) in dnevniki so enotni. Vsak odsek je izčrpno opisan v PDF knjižici, v kateri so značilnosti in lokacije vseh zakladov posameznega odseka, fotografije lokacije in splošni napotki za iskanje zakladov na trailu. Pripravili so tudi spominski geokovanec, na katerem je prikazanih osem največjih znamenitosti ob poti. Vse skupaj je tudi izčrpno opisano na spletni strani en.geopelegrins.cat.
Z dobrimi in razmeroma poceni povezavami z bližnjih italijanskih letališč ali iz Zagreba (Brnik kar pozabite) je trail dosegljiv tudi iz Slovenije. Podaljšan vikend v Barceloni si lahko popestrite z odsekom ali dvema. Katalonski prestolnici se trail najbolj približa pri Montserratu, samostanu z baziliko in katalonski sveti gori. Odsek Manresa – Montserrat je dolg 25 km, na njem je 52 zakladov. Iz Barcelone je na oba konca mogoče priti s primestnimi vlaki. Morda je bolje začeti na Montserratu, ker se lahko iz Manrese v Barcelono vrnete tudi pozno zvečer.
Moja izkušnja je bila bolj kratka, saj je bil motiv malo drugačen. Ker mi je geolovska znanka Soniettte, ki tudi sodeluje v skupini GeoPelegrins, podarila geokovanec, sem se odločil, da se ob prvem naslednjem obisku Barcelone potrudim vsaj na Montserrat, prehodim del poti in najdem kakih deset zakladov. Iz objektivnih in deloma subjektivnih okoliščin (mraz, veter in boleče koleno) se je to v začetku decembra zreduciralo le na obisk katalonske svete gore in najdbo prvega zaklada dvanajstega odseka. Z zobato železnico gor in z gondolo dol, vmes pa dve uri za najdbo nekaj zakladov okoli samostana, vključno z že omenjenim. Za vtis, zahvalo za geokovanec in morda spodbudo, da se kdaj vrnem na trail. Morda v okviru kakega skupinskega izleta slovenskih geolovcev? Tudi to je bila že ideja.