Atributi – kaj je to?
V začetku decembra 2014 sem v Beljaku iskal zaklad Villacher Sozialadvent reloaded, ki naj bi bil skrit nekje v bližini stojnic dobrodelnih organizacij na beljaškem adventnem sejmu. Prvi obisk nekaj pred polnočjo se je zdel formalnost, pa sem se uštel. Tudi podnevi ni šlo niti ko sem med računanjem koordinat bližnjega multija pod krinko uživanja ob kuhanem vinu na eni od stojnic do obisti in še višje pretipal lončenega Božička. Zagon za še en večerni poskus mi je dal vpis enega prejšnjih najditeljev, ki je razkril, da se zaklad sicer nahaja pri neki drugi stojnici. A je nisem našel. In sem obupal. Šele doma, ko sem neuspeh zabeležil na spletu, mi je postalo jasno. Če bi si manj površno ogledal opis, morda ne bi spregledal rumenega atributa, ki pove, da bom podatek o skrivališču dobil po brezžični povezavi z oddajnikom (najbrž t.i. chirp), skritim nekje v bližini izhodiščnih koordinat. Drži, da bi moral biti zato tip zaklada uganka (vprašaj) in ne tradicionalen, krivdo za neuspeh pa vendarle lahko skoraj v celoti pripišem sebi. Atributi so torej koristni. Kaj pa sploh so?
Atributi so majhne sličice, radi jim rečemo tudi piktogrami, ki dopolnjujejo opis tako, da je mogoče z enim pogledom zajeti dodatne podatke o zakladu in njegovi okolici (kot so dovoljenja in prepovedi, značilnosti dostopa, potrebna oprema, nevarnosti in objekti ter storitve v bližini). V spletnem opisu zaklada so umeščeni v desni stolpec. Vseh atributov je 66, od katerih jih je lahko 41 še v nikalni obliki in obrobljeni ter prečrtani z rdečo označujejo prepoved, odsotnost ali nedostopnost. Najpogosteje so v pomoč pri načrtovanju obiska (bližina parkirišča, dovoljeno za pse, dostopen z otroškim vozičkom,…), v nekaterih primerih so tudi namig glede iskanja (pri atributu plezanje na drevo ni treba iskati med koreninami) in celo ključ do rešitve uganke. Geolovci s premium naročnino lahko atribute uporabijo tudi v pripravi poizvedbe po meri (Pocket Query), možnost iskanja zakladov po atributih omogočajo tudi nekatere druge aplikacije in spletne storitve.
Opis zaklada lahko dopolni 15 atributov, ki jih izbere lastnik, najbolje že ob pripravi za objavo, lahko pa seveda tudi kasneje, če je to umestno. Izbrati jih je treba smiselno, da geolovca pri načrtovanju obiska opozorijo na okoliščine, ki morda niso umevne same po sebi, oziroma jih želi lastnik posebej izpostaviti. Tako je na primer v mestnem okolju pitna voda praviloma dostopna vsepovsod, zato zaklad v središču mesta atributa o pitni vodi ne potrebuje, podatek, da je pitna voda v bližini zaklada, do katerega je več ur hoje v naravi, pa bo seveda zelo dobrodošel. Enako koristen bo za načrtovanje dolgega pohoda tudi podatek, da pitne vode ni. Večina zakladov v mestnem okolju ne potrebuje atributa, ki označuje odsotnost strupenih rastlin, pa tudi v naravnem okolju ga je umestno uporabiti le v primeru, ko strupenih rastlin v okolici zaklada ni, čeprav bi jih glede na izkušnje mogli (ali celo morali) pričakovati.
Pri izbiri atributov je treba imeti v mislih korist za geolovca, ki se odpravlja na teren, in ne dopolnjevanja zbirke atributov že obiskanih zakladov, ki jo vodijo nekatere aplikacije. Zakladi, pri katerih so atributi v seznam nametani zgolj z namenom olepševanja statistike, se najdejo tudi pri nas.
Večina atributov je razumljiva na prvi pogled, glede nekaterih pa se na Groundspeakovem forumu zaradi odsotnosti izvirne razlage pomena vsakih nekaj mesecev razplamtijo burne razprave. Eden takih je atribut dostopen pozimi (snežinka). Zdravi pameti se zdi še najbližje razlaga, da ta atribut označuje zaklad, pri katerem se v običajnih zimskih razmerah težavnost iskanja bistveno ne poveča, oziroma zaklad, ki je skrit tako, da ga lahko opazimo in dosežemo kljub snegu. Snežinko je treba razumeti dobesedno (kot sneg) in ne kot letni čas. Atribut v nikalni obliki pomeni, da je iskanje v snegu bistveno oteženo in na meji mogočega, praviloma pa to ne pomeni, da je zaklad čez zimo umaknjen. Pogosta napaka je, da je zaklad označen kot dostopen pozimi, če je v snegu dostopen kraj, ne pa skrivališče. Tak primer je zaklad Turk’s Shrine na Šmarni gori. Vzpon na oba šmarnogorska vrhova tudi v višjem snegu ni prezahteven, a večina zaklada (kljub atributu dostopen pozimi) v takih razmerah ne bo našla. Nasprotno pa z zakladom na vrhu Šmarne gore tudi v visokem snegu ni (bilo) težav. Tudi npr. zaklad Mavzolej Anastazija Grüna sta prva najditelja v snegu zlahka našla, čeprav sta si morala pot do njega odkopati. Ta atribut, če je uporabljen pravilno, je v letnih časih brez snega uporaben tudi kot namig.
Atribut dostopen sezonsko (sonce in snežinka) se je pojavil leta 2011, najbrž kot dopolnitev zgoraj omenjenega atributa. Uporabili naj bi ga takrat, ko zaklad ni na voljo vse leto, ampak je, najpogosteje pozimi, nedosegljiv oziroma umaknjen ali vsaj onemogočen (tudi če je skrit tako, da bi ga bilo mogoče najti v snegu), kot opomnik, da je treba obisk načrtovati v času, ko je dostop mogoč. Primer so zakladi v nekaterih nacionalnih ali državnih parkih v ZDA, ki so pozimi zaprti, ali zaklad Into the Darkness of 1916 v opuščenem predoru pod Vršičem, ki ga lastnik onemogoči in ne dovoli vpisa od oktobra do aprila, ko v njem prezimujejo polhi (in ni pomembno ali je na Vršiču sneg ali ne). To je tudi eden redkih, če ne edini zaklad pri nas, pri katerem je ta atribut uporabljen pravilno, v veliki večini ostalih primerov pa so lastniki z njim želeli povedati, da je zaklad pozimi (v snegu) težko ali (skoraj) nemogoče najti. Zaklada na Kredarici in na vrhu Triglava atributa dostopen sezonsko seveda nimata, saj se je tja (z ustrezno opremo in telesno zmogljivostjo) mogoče povzpeti vse leto, a je iskanje v snegu pri obeh misija nemogoče. Nikalna oblika tega atributa pomeni, da je zaklad dostopen vse leto (kar velja za skoraj vse). Uporabiti jo je smiselno le takrat, ko bi pričakovali nasprotno, in ne kot oznako, da je zaklad dostopen tudi pozimi (v snegu).
Atribut terenska uganka (field puzzle) naj bi po Groundspeakovi razlagi uporabili za zaklade, pri katerih je treba reševati uganko na terenu (in ne npr. doma za računalnikom). Načeloma bi to moralo pomeniti, da so zakladi s tem atributom vedno tipa uganka (vprašaj), v praksi pa srečamo ta atribut tudi pri tradicionalnih ali večstopenjskih (multi) zakladih. Primera terenske uganke sta vprašaja Zakladi Narodne galerije in Lov za izgubljenim zakladom, pa tudi tradicionalna zaklada River Nearby in Da Vincijeva sifra, ki bi morala biti po mojem mnenju prav tako vprašaja (a se s tem marsikdo ne bo strinjal). Nikalna oblika tega atributa pomeni, da zaklad ni terenska uganka. Večina ugank ni terenskih, zato je to obliko atributa smiselno uporabiti takrat, ko je treba to posebej poudariti (kot npr. pri zakladu Panorama Stara Sava).
Nenazadnje je treba omeniti še atribut potreben vzdrževanja. Vključi se takrat, ko nekdo objavi vpis Needs Maintenance, in opozarja naslednje obiskovalce, da utegnejo naleteti na težave. Odstrani ga lahko samo lastnik z objavo vpisa Owner maintenance, ko so težave odpravljene. Pogosta napaka je, da lastniki za obvestilo o vzdrževalnih posegih uporabijo kako drugo vrsto vpisa (npr. Write Note ali Enable Listing, če je zaklad onemogočen) in atribut vztraja v seznamu, čeprav težav ni več. Še pogostejša napaka pa je, da atribut vztraja v seznamu, ker se lastnik na opozorilo o potrebnem vzdrževalnem posegu ne odzove. To pa je že tema za kak drug prispevek.