Zaklad meseca decembra – Wartenberški zaklad / Wartenberg treasure by bubiji
Wartenberški zaklad se je pojavil enkrat v začetku avgusta 2014 in že ko sem na hitro preletel opis, sem vedel, da ne bo kar tako. Takoj sem se spomnil razprave na forumu, s katero je lastnik v času, ko je še gnetel ideje in iskal način, na katerega bi jih udejanjil, napovedal, da pripravlja nekaj za geolovske sladokusce. Opis, ki skoraj neopazno preide iz zgodovinskih dejstev v igro, skrbno pripravljen zemljevid in dolg seznam potrebnih pripomočkov so prvi vtis še utrdili, po poročilih prvih najditeljev pa sploh ni bilo več razloga za odlašanje. Čakal sem samo še na primerno družbo in se priključil prvi naslednji odpravi.
Z gamskom in vincencem1 smo izkoristili prvo priložnost, ko je dež, stalnica tega poletja, toliko ponehal, da je na nas kapljalo, in to pošteno, samo še z dreves. Na drugi stopnji, kjer smo imeli nekaj težav s tehniko, smo na razmere pozabili, v nadaljevanju pa nas je iskanje in reševanje nalog tako prevzelo, da smo med dvema stopnjama samo še premlevali rešitev zadnje in ugibali, kaj nas čaka na naslednji. Naloge so zanimive in raznolike, navdušijo tako glede ideje kot glede izvedbe, za katero je potrebno kar nekaj ročne spretnosti. Name je največji vtis naredila tista prozorna. Ko smo pričmokali in pridrsali do zaklada, smo bili prepričani, da so premagane vse ovire, potem pa hitro ugotovili, da smo na predzadnji stopnji nekaj spregledali. Kasneje smo izvedeli, da ne kar koli, ampak vsem izkušnjam navkljub prav največji ocvirek. Pred tem spoznanjem smo si vseeno prislužili pravico, da zaklad štejemo kot najden, čeprav bolj v slogu slabovidne (a ne slepe) kure, ki je kljunila po nečem, kar se ji je zdelo zelo podobno zrnu. Imeli smo veliko odličnih idej in med potjo nazaj dosegli soglasje o rešitvi zadnje uganke, v katerega smo bili povsem prepričani. Dokler nas niso bubiji postavili nazaj na trdna tla.
Wartenberški zaklad so v letu 2014 na seznam priljubljenih uvrstile prav vse ekipe, ki so imele to možnost. Obisk tudi sam zelo priporočam. Večina vmesnih stopenj je po mnenju lastnika nedosegljiva pod snegom (glej atribute), zato se lahko do pomladi dobro pripravite na iskanje. Seznam potrebne opreme je kar ustrezen. Plašča nevidnosti ob mojem obisku nismo potrebovali, v lepem vremenu pa bi prišel še kako prav, saj so geolovci na teh priljubljenih poteh okoli Šmarjetne gore (ki vabijo s še tremi zakladi) le manjšina obiskovalcev. Ravno leseno deščico ali kak njen primeren nadomestek je dobro imeti s sabo, ker bo sicer moral namesto nje del ugankarskega bremena prevzeti hrbet geolovskega kolega ali mimoidočega bunkeljna. Kamen modrosti je nepogrešljiv, mi smo ga očitno izgubili na poti k predzadnji stopnji. Poštenega najditelja prosim, da ga vrne.
Najbolj so mi všeč tiste geolovske uganke, pri katerih se opis in naloga zlijeta v celoto tudi s krajem, na katerega pripelje iskanje zaklada. To je ekipi bubiji lepo uspelo. Dodatne informacije o Wartenberškem gradu in več slikovnega gradiva najdete v prispevku na njihovem blogu. Računalniško 3D rekonstrukcijo gradu so pripravili Magelan skupina d.o.o. (Gregor Novaković), Rok Bremec, Luka Bedene in Ben Gros. Kako poteka takšno delo, je izčrpno prikazano v video prispevku na spletnem mestu YouTube.