Brisanje sledljivčka iz inventarja zaklada
Sledljivčki (angl. trackable) včasih vztrajajo v inventarju zaklada kljub temu, da jih v njem že dolgo ni več. Razočaranju ob obisku zaklada, v katerem si obetamo sledljivo najdbo, se je najlažje izogniti tako, da pred obiskom preverimo stanje posameznega sledljivčka in se prepričamo, da med njimi ni takih, ki so očitno že leta izgubljeni (nekaj gostov v TB hotelu na ljubljanskem letališču je v inventarju že celo mojo geolovsko kariero in še dlje). Vendar tega ne naredimo vedno, včasih pa je to kar zamudno, kot pri kakem zakladu z velikim obiskom, v katerem je seznam odsotnih sledljivčkov lahko dolg (npr. California Gold TB Hotel ali Hotel de Clisson). Stanje sledljivčka je skrb predvsem njegovega lastnika, vendar ima tudi lastnik zaklada možnost, da uskladi inventar z dejansko vsebino, in sledljivčka označi za pogrešanega.
Na strani sledljivčka, ki je vpisan v inventarju, se lastniku zaklada pod razdelkom Trackable Options odpre razdelek Actions, v katerem lahko z izbiro (edine) možnosti Mark Item Missing označi sledljivčka za pogrešanega. Izvedbo opravila je treba potrditi, potem pa sledljivček izgine iz inventarja, ker se njegova zadnja lokacija spremeni v neznano. Sprememba stanja se zapiše, lastnik sledljivčka je o tem obveščen z elektronskim sporočilom.
Zdi se, da lastniki sledljivčkov predolgo vztrajajo v upanju, da sledljivček še vedno kroži, lastniki zakladov pa ga neradi označijo za pogrešanega, če o tem niso povsem prepričani (npr. ko izgine zaklad s sledljivčkom vred), in oboji odlašajo s tem opravilom. Tudi sam nisem bil izjema ne v eni ne v drugi vlogi. Nelagodje je odveč. Sledljivček, ki je označen kot pogrešan, ne izgine iz sistema in ostane aktiven, le njegova lokacija se uskladi z resničnim (oziroma edinim znanim) stanjem. Naslednji najditelj lahko najdbo vpiše brez težav ali dodatnih opravil. Jak, ki je raziskoval svet (glej sliko spodaj), je v etru prebil več kot leto in pol in dobrega pol leta po tistem, ko sem ga le izbrisal iz inventarja enega svojih zakladov, potem pa je nadaljeval svoje potovanje. Žal ne prav dolgo.
Res je, tega je premalo. Velikokrat sicer nimamo časa preverjati, ali so sledljivčki v zakladih, ampak … ja, vsaj TB hoteli bi pa lahko bili v tem pogledu bolje oz. redno vzdrževani. Saj je vendar eden od glavnih namenov obiskovanja TB hotelov ta, da tja hodimo menjat sledljivčke – a ne? Ta poteza ni noben bav bav. Sama sem jo že uporabila, ko mi je izginila škatlica. Ta se je pozneje spet našla, nedotaknjena, sledljivček pa jo je ubral po svoje. Morda ga pa z nekaj detektivskega dela in kančkom sreče še kdo najde.