CITO izziv 2018 se zaključuje
CITO dogodek je, to ve vsak geolovec, posebne vrste geolovski dogodek. Splet prijetnega s koristnim, ki se začne zavihanimi rokavi za dobro našega naravnega in urbanega okolja, konča pa kot zabavno druženje in reševanje geolovskega sveta. Priložnost torej, da geolovci pokažemo, da nismo samo teptalci podrasti, lomilci vej, destruktorji trhlih štorov in razdiralci stoletnih suhih zidov. Da geolovsko igrišče, kot naš planet piarovsko radi poimenujejo na sedežu igre, kdaj tudi pospravimo. Za sabo in za drugimi, bolj brezbrižnimi, ki jim je treba dati zgled. Tudi to je bil cilj našega CITO izziva 2018, ki se po dvanajstih dogodkih zaključuje v soboto, 13. oktobra z dogodkoma, na katerih se lahko pridružite naporom za pomladitev naših od naravnih nesreč – kot so žled, vetrolom, lubadar, gobarji in geolovci – prizadetih gozdov: v bližini Logatca in na Trnovski planoti. Ni še prepozno, da se prijavite!
Zadnji tak koristno-zabaven dogodek, ki ste ga zamudili, je bila skupna akcija Slovenskega Geocahing kluba in Društva za preučevanje in ohranjanje metuljev Slovenije na Savskih prodih. Tisti ducat in nekaj geolovcev, ki so se ga udeležili, je najprej izvedelo nekaj o metuljčku deteljinem modrinu, potem pa so s skupaj s soorganizatorji napadli travnik, ki ga je preraščala zlata rozga, in ga očistili tako temeljito, da so invazivno nadlogo odpeljali v dokončno uničenje v 27 velikih vrečah. Nekateri, izstopala sta Larsus in Romtim, so tehniko tako izpilili, da so pulili po tri bilke naenkrat. Zavzetost nekaterih je bila na resni preizkušnji, ko se je med žanjci razvedelo, da je bil objavljen Golovški smuk, vendar ni nihče podlegel skušnjavi. Seveda je bilo tudi nekaj časa tudi za počitek in klepet med akcijo in po njej, saj so soorganiztorji poskrbeli ne samo za mizo in klopi, ampak tudi za to, da se je na mizi našlo kaj dobrega za pod zob in po grlu. Zaključili smo ga s klepetom na sončku, med katerim smo se še malo bolje seznanili z dejavnostjo obeh društev.
Številke govorijo o manj navdušenja kot leto prej. Vsaj enega dogodka se je sicer udeležilo vsaj toliko geolovskih ekip kot v letu 2017 (nekaj več kot šestdeset), bo pa zato občutno manj CITOlogov. To so tisti CITO navdušenci, ki so se udeležili vsaj petih domačih dogodkov. V zaključni žreb za tiste, ki so se udeležili vsaj treh dogodkov, se bo kot kaže prav tako uvrstilo nekaj manj ekip kot lani. Na zaključnem dogodku 19. oktobra bomo lahko predebatirali, ali smo bili s CITO izzivom uspešni ali neuspešni. S stališča neoliberalnega kapitalista je zadeva jasna: ker nismo dosegli občutne rasti udeležbe in opravljenega dela, hkrati pa zmanjšali stroškov za tako nepotrebne stvari, kot so malica za udeležence neke sledljive nagrade, je zadeva popoln polom. Mi seveda ne mislimo tako. Da bi si želeli več dogodkov, več udeležencev in več CITOlogov, pa ni skrivnost. Izziv za CITO izziv 2019, torej?
Kdor se namerava udeležiti jutrišnjega pogozdovanja, je potrebno s seboj prinesti rovnico/kramp (na par geolovcev) in večjo vrečko za prenos sadik. Če vam diši malica, pa še skok za registracijo pri organizatorju SiDG – http://goo.gl/LemS3A