Žabji večer 2021
Žabji večer je slovenska geolovska tradicija že od leta 2016. Seveda vam to prav malo pove, če ste geolovski začetnik in/ali niste prebrali naših prispevkov o žabjih večerih v preteklih letih. Posebej uspešen je bil leta 2018, ko je našel pot celo v osrednji Geocaching blog. Torej, Žabji večer™ je tisti zgodnjepomladni večer, ko geolovci pomagamo dvoživkam na njihovi poti do mrestišč na več CITO dogodkih, ki potekajo hkrati ali skoraj hkrati na več lokacijah v Sloveniji. Razen prvič, se nam je vsako leto uspelo uskladiti z muhasto naravo in dogdke tempirati na večer, ko so bile dvoživke aktivne na (skoraj) vseh lokacijah. Lansko leto se je poleg vremena v organizacijo dogodkov vpletla še epidemija. Morda smo imeli srečo, da so se dvoživke zbudile dovolj zgodaj in smo dogodke uspeli izpeljati na štirih od petih načrtovanih lokacij. Potem pa vsi veste, kaj je bilo…
Letos žabjega večera ne bomo mogli organizirati na enak način, saj zaradi epidemije geolovskih dogodkov ni mogoče organizirati. Tako pač je in glede tega nima smisla veliko napletati. Zato vas vabimo, da se akcij prenašanja dvoživk udeležite posamezno (ali v majhni skupini v družbi tistih, ki so del vašega družabnega mehurčka) na lokaciji, ki vam je najbližja. In da to udeležbo izkoristite za vpis najdbe posebnega locationless zaklada GC8NEAT, za katerega je treba opraviti eno od CITO-dejavnosti.
Pomagate lahko na kateri od lokacij naših dogodkov iz preteklih let (z nekaj dodatnimi točkami), ali pa si poiščete najbližjo na žabjem zemljevidu. Ali tudi na drugih lokacijah, kjer se dvoživke selijo čez prometno cesto, če veste zanje.
- Šinkov Turn – na lokaciji lanskega dogodka, preverite stanje in potrebe na Facebook strani akcije ali kontaktirajte ekipo icabrian
- Hraše – na lokaciji dogodka iz leta 2019, preverite stanje in potrebe na Facebook strani akcije.
- Rova pri Radomljah – na lokaciji lanskega dogodka, kontaktirajte ekipo Geobunkelj.si za več informacij
- Večna pot v Ljubljani – na lokaciji lanskega dogodka, preverite stanje in potrebe na spletni strani ali kontaktirajte ekipo Kremenckovi (trenutno udeležba na tej lokaciji ni mogoča).
- Maribor (Trije ribniki) – na lokaciji lanskega dogodka, kontakt ziga.tertinek@gmail.com (+386 41 980 593).
- Harije pri Ilirski Bistrici – na lokaciji lanskega dogodka parkirate in se usmerite navzgor ob cesti, za več informacij kontaktirajte ekipo kinčoropi.
- Pod Joštom pri Kranju – od lokacije N 46 14.160 E 14 19.727 naprej skozi gozd, vsako leto potrebujejo pomoč, vendar ni organizirane akcije.
- Trzin – preverite potrebe in stanje na Facebook strani Planinskega društva Onger, na Facebook strani Odseva in/ali na spletni strani Osnovne šole Trzin, za več informacij lahko vprašate tudi ekipo Pošastki.
Z vseh lokacij poročajo, da so dvoživke že aktivne. Akcije se običajno pričnejo med 18.00 in 18.30 in trajajo okoli 2 uri, največ dvoživk lahko pričakujete, ko se zmrači. Ob tem ne pozabite na obvezno opremo, ki obsega: odsevni jopič, dobro svetilko (in rezervne komplete baterij) in dovolj globoko vedro (vsaj 30 cm). V primeru dežja so dobrodošli tudi škornji ter dežni plašč. Brez ustrezne opreme se ne udeležujte akcije, ker ne boste v pomoč, sebe pa na tak način spravljate v nevarnost. Pri prečkanju ceste bodite izredno previdni in otroci naj bodo ves čas pod nadzorom staršev! Obvezno preberite tudi celotna navodila za ravnanje z dvoživkami, ki jih najdete na spletni strani Pomagajmo žabicam. Če se boste udeležili organizirane akcije, upoštevajte napotke prostovoljcev. Pa ne pozabite na epidemijo, vzdržujte medosebno razdaljo vsaj 2 m in odhojsajte domov tako, da boste čez domači prag najkasneje ob 21. uri.
Veseli bomo, če boste o svoji udeležbi, po možnosti s kakšno sliko, poročali tudi v komentarju k objavi na klubski Facebook strani.
Maribor:
Vsa obvestila za Maribor boste v prihodnje dobili tukaj. Za termin kontaktirajte Žigeja po emailu ali SMS-ju (glej v opisu zgoraj). Dogodek se do prestavitve ure začne ob 18.30.
Obvestilo z dne1.3.2021: Danes žabic še ni.
Kdor želi pobirati žabe na Radenskem polju, blizu Grosupelj, naj jim pošlje sporočilo na e-mail info@radenskopolje.si , da vas bodo lahko obvestili o terminih in se boste dogovorili.
Obvestilo z dne 5.3.2021 za Maribor: Opazili smo nekaj žabic, vendar je še premrzlo za večje selitve. Zato zaenkrat še ne bomo začeli z delom.
Obvestilo z dne 23.3.2021 za Maribor: predvidoma od jutri dalje bo nabiranje žabic v Mariboru spet možno. Prijavite se kot je opisano v članku.