Geolovske novice: avgust 2021
Šolarji se vračajo nazaj v klopi, velika večina vas je že zaključila dopustovanje na eksotičnih destinacijah, edino še naši študentje brezskrbno uživajo zadnji mesec počitnic. Kot kaže se poletje še ni končalo, saj so po dolgotrajni vročini temperature najprej strmoglavile, zdaj pa je globalno ogrevanje znova vklopljeno. Zeblo nas na pohodih tudi v prihodnje ne bo, ker že snujemo akcijo ali dve za ogrevanje in čistejšo okolico. Več pa v nadaljevanju.
Ker vam dolgujemo poročilo o pregledu za dva meseca nazaj, bomo prvo pričeli z junijem. Topli poletni meseci in rahljanje ukrepov so v naše kraje zanesli malček več tujih geolovcev. Poleg 466 domačih ekip se jim je pri iskanju zakladov pridružilo tudi 291 tujih ekip! Skupaj so ustvarili 757 edinstvenih najdb na domačem terenu. Vsaj 10 zakladov je našlo 118 ekip, vsaj 20 zakladov pa 67 domačih ekip. Čez zadnjo stopnico, 100 najdb je prišlo 11 ekip. Najvišje uvrščene ekipe so: Taska18 (603), tjasa13 (346) in Zoya83 (197). Očitno imamo novega rekorderja na domačih tleh, ki ga bo zelo težko vreči s trona. Z zamudo izrekamo vse čestitke aktivni iskalki!
Tudi julija smo imeli rekord, sicer ne v absolutnem smislu, temveč nas je v mesecu dni obiskalo preko tisoč tujih ekip. Tudi aktivnost domačih geolovcev se je pridno povečala in je znašala 622 domačih ekip, ki so vknjižili vsaj eno najdbo. Kot omenjeno, se jim je pridružilo pri iskanju kar 1074 tujih ekip. Vsaj 10 zakladov je našlo 133 ekip, vsaj 20 zakladov pa 62 domačih ekip. Pri vrhu je bil mir in so si 3 najvišja mesta lepo porazdelili: endeavour1 (175), Rožmani (151) in Larsus cisalpinus (130).
Top 30 meseca junija in julija
Ne ozirajoč se na peklensko vročino vnema pri postavljanju novih škatlic ni jenjala in je kar 133-krat zacingljalo na mobilcih. Malo manj v juniju, ”le” 50 novih objav, julija pa preostanek, 83 objav. Glede na novo normalnost smo se tudi malo podružili na petih geolovskih in enem neformalnem srečanju. Štirikrat smo se sešli v juniju in dvakrat v juliju. Pričeli smo s poučnimi vsebinami na dogodku Vse o Ljubljanskem barju, sredi meseca smo pulili rozgo na našem travniku v Trzinu, iskali vile na So v jami Vilenica res bivale dobre vile? in zaključili junij s slavnostno obeležbo prvega zaklada pri nas na Dvajset let geocachinga v Sloveniji. Julij je bil bolj zmeren, na prvi dan meseca smo se šli Igre na prostem, konec meseca pa je sledil zbor geolovcev na najvišji ravni Brez meja, že šestič, a tako kot prvič v toplejši izvedbi! Zaklad meseca je tokrat romal v gorenjsko prestolnico, ki si ga je več kot zasluženo priboril večstopenjski zaklad Fotografija klubskega kolega dr.gumpija. Pretekli zmagovalci so zbrani na našem posebnem seznamu. V glavnem štabu pa svoje favorite poimenujejo Geocache of the Week in ker je zadnji podeljeni relativno blizu, na meji med Hrvaško ter Bosno in Hercegovino, si zasluži vsaj omembo na tem mestu. Gre seveda za fantomsko letališče, vklesano v goro, kamor vas popelje tradi Željava Airfield.
Od zadnjega javljanja ste nekateri bogatejši za 4 spominke spomladanske akcije Znanost odkrivanja. V pričetku avgusta se je pričelo novo veliko zbiranje spominkov Osvajamo vrhove, ki vam do marca 2022 prinese kar 15 spominkov. Če ste bili količkaj pridni imate 2 spominka že pod kapo! Konec vsakega tretjega tedna v avgustu je namenjen Mednarodnemu dnevu geolova, ki je tokrat že deseti, kar je spet dodatni spominek. In če se udeležite CITO akcije, si lahko kar na začetku sezone izborite še en spominek za jesensko CITO obdobje (in žig za našo akcijo CITO Izziv). Kar nanese, reci in piši 8 novih spominkov! Od 6. septembra dalje pa lahko pričnete z zbiranjem točk za osvojitev naslednjega vrha, gore Vinson na Antarktiki. Pri vzponu vam bodo največ pomagale najdbe zakladov z vsaj 10 favoriti (600 točk), splačalo se bo najti tudi kak EarthCache zaklad (500 točk). Celotna lestvica je seveda v vašem profilu. Kdor je bil bolj pustolovskega duha, pa si je mogoče pridobil spominek katere od novo geolovsko priznanih držav. Ste med zadnjim dopustom obiskali Filipine ali Ekvador mogoče?
Za konec nam je ostalo le še par tehničnih novic. Standardna mantra o posodabljanju uradnih aplikacij vam je že prišla pod kožo? Uporabniki Androidnih telefonov si po novem lahko vklopijo še ne do kraja implementirane zmožnosti. Kar bo predvsem koristilo geolovcem, ki bi radi čimvečkrat izpolnili D/T matriko. Druga možnost pa je na voljo vsem, pa je iskanje zakladov s kombinacijo večih D/T parametrov. Zadnja vestička se tiče spletnega mesta, ki pravi, da je iskanje s pomočjo filtrov, hitrejše in še bolj prilagojeno vašim željam.
Se vidimo 18. septembra v Fiesi in ne pozabite na CITO kartončke (še vedno veljajo od preteklega leta)! Če pa vas zanese v hribe, je tam obtičal en sledljivček, ki bi ga lastnik rad ponovno spravil na pot.