Geolovsko leto 2020 izpod pregledovalskega klobuka
Pravijo, da klobuk nosijo le gospodje in čarodeji. V geolovskem svetu pa ga nosimo tudi pregledovalci in ko si ga nadenemo, postanemo strah in trepet geolova. Vsaj nekateri mislijo tako, ampak v resnici ni tako grozno. Za mano je že drugo leto delovanja kot pregledovalec in v tem času sem presegel mejnik 1.000 objav v karieri.
Lansko leto v smislu pregledovanja zakladov ni prineslo veliko novega, je pa prineslo veliko drugih izzivov, na katere ni bil pripravljen nihče v geolovski skupnosti. Seveda govorim o tistem malem nalezljivem organizmu, ki je dodobra pretresel cel svet, tudi naše geolovske navade. Pregledovalci smo bili skupaj s sedežem igre Geocaching HQ v določenem trenutku hočeš nočeš porinjeni v situacijo, ko nihče ni imel izkušenj. Na eni strani spoštovanje zakonodaje in skrb za druge, na drugi strani pa geolov. Smernice so glede tega zelo jasne: pri objavljanju zakladov in dogodkov je treba upoštevati in spoštovati lokalno zakonodajo in sem spadajo tudi ukrepi za zajezitev širjenja COVID-19.
Za pregledovalca je pri tem najtežje pretehtati, kaj same objave potegnejo za sabo in kaj dobrega v zvezi s tem lahko storimo za skupnost. Vedel sem, da ne glede na to kako se odločim, moja dejanja ne bodo po godu vsem, vendar je večina geolovcev to razumela in odobravala. Ne glede na vse pa sem vedno stremel k temu, da objave zakladov čim manj omejujem in z objavami začem takoj, ko to dovoljujejo razmere.
Kljub omenjeni situaciji je bilo v Sloveniji leta 2020 objavljenih skupno 663 zakladov, oziroma dobrih 30% več kot leto poprej. In to kljub temu, da novih objav ni bilo več kot četrtino leta! Tudi skupno število najdb je le malenkostno padlo, zahvaljujoč predvsem novincem v tem našem hobiju. Sicer pa bo spodnja razpredelnica o samih objavah povedala več, kot lahko napišem z besedami. Nekaterim bo vsekakor zanimiva.
Poleg navedene statistike vedno obstaja tudi nevidna, tista, s katero smo soočeni pregledovalci med ostalimi opravili v okviru igre in je neposredno povezana s smernicami. Seveda gre za vsa sporočila izmenjana v postopku pred objavo in med postopkom arhiviranja, ter odgovarjanje na razna vprašanja poslana preko elektronskih sporočil. Takih sporočil se je lansko leto nabralo krepko prek 2000, kar pomeni, da nam pregledovalcem ni nikoli dolgčas.
Med ta sporočila spadajo tudi pozivi k ureditvi zakladov in lansko leto sem poslal kar 297 takih pozivov. Čeprav raje vidim, da lastnik uredi težave z zakladom, sem moral v 99 primerih posredovati z arhiviranjem, kar pa je še vedno za dobrih 38 % manj kot leto pred tem.
Ena od novosti v lanskem letu je stran z regionalnimi geolovskimi pravili, ki sem jo omenil že leto pred tem. Stran je postavljena, je pa še daleč od končne podobe, saj lahko trenutno na njej spremljate le kakšen je trenutni status objavljanja v Sloveniji in po svetu zaradi epidemije COVID-19. Na njej bo kmalu moč dobiti tudi informacije o omejitvah pri postavljanju zakladov na območjih z omejenim dostopom in kje bom od geolovcev zahteval pisna dovoljenja lastnika oziroma upravljavca zemljišča za postavitev zaklada. Gre predvsem za območja, omenjena v smernicah, kot so območja bolnišnic, šol, vrtcev, vojašnic, nacionalnih in krajinskih parkov, bližine železniške infrastrukture itd.
Veliko novega se je zgodilo tudi na področju EarthCache zakladov v Sloveniji. V dogovoru s sedežem igre Geocaching HQ smo v začetku leta 2020 zagotovili slovenski prevod smernic za postavljanje EarthCache zakladov. Dodatno je bilo tekom leta z GeoAwareEU1 dogovorjeno, da se pred objavo EarthCache zakladov uveljavi 7. točka omenjenih smernic, ki govori, da morajo biti vsi EarthCache zakladi najprej opisani v lokalnem, torej slovenskem jeziku in šele nato opcijsko v tujem jeziku. To bo šlo na roke predvsem tistim, ki jim tuji strokovni jeziki ne gredo najbolje od rok. Nas v letu 2021 pri objavljanju EarthCache zakladov morda čaka še kakšna novost? Pustimo se presenetiti.
Naj za konec omenim, da je bilo leto 2020 morda na videz dolgočasno, vendar mi kot pregledovalcu ni bilo dolgčas in bi verjetno lahko o svojem delu napisal še veliko zanimivega. Vsekakor se bom tudi v prihodnosti še naprej trudil prispevati k slovenskemu geolovu po svojih najboljših močeh. Seveda brez sodelovanja geolovske skupnosti ne bo šlo, vendar v to nimam niti kančka dvoma.
Kljub temu, da sem zelo dostopen, pa je potrebno tudi ceniti zasebnost in ko gre za moje zasebno življenje, nihče ne sme pričakovati, da bom kot pregledovalec dosegljiv 24/7. Ne bo konec sveta, če bo kak zaklad objavljen dan kasneje ali po praznikih, mar ne?