Geolovsko leto 2022 izpod pregledovalskega klobuka
Za mano je že četrto leto delovanja kot pregledovalec. Leto, s katerim sem presegel mejnik dvatisoč objav. Medtem so se »starejši« geolovci že dodobra spoznali z mojim načinom dela, kar mi zelo olajša delo. Vedno znova pa se pojavi veliko geolovskih novincev, ki si te izkušnje še nabirajo in jim je potrebno nameniti več časa kot sicer.
Lansko leto glede pregledovanja zakladov ni prineslo veliko novega. Objavljanje zakladov je za razliko od »koronskih« časov potekalo nemoteno. Geolovska druženja in geolovski turizem se vračata v stare tirnice. Posledično se je povečalo število dogodkov, ki že dosega predkoronske čase, z 128.435 vpisanimi najdbami na 5.636 različnih zakladih pa se je skupno število najdb slovenskih zakladov povečalo za malo več kot 31%. Neprecenljivo, ko se lahko z geolovom ukvarjaš brez posebnih omejitev in to v vseh pogledih.
Skupaj s pregledovalcem Nikrmano sva v Sloveniji leta 2022 objavila 430 zakladov, kar je približno 43% manj kot leto poprej, GeoAwareSI pa je statistiki prispeval še štiri EarthCache oziroma zemeljske zaklade. Kot Cenarius sem imel med drugim tudi nekaj objav v tujini v okviru pomoči drugim pregledovalcem. Sicer pa bo spodnja razpredelnica o objavah povedala več, kot lahko napišem z besedami. Nekaterim bo vsekakor zanimiva.
Kot sem v preteklosti že omenil, imamo pregledovalci poleg zgoraj navedene statistike tudi nevidno, s katero smo soočeni med ostalimi opravili v okviru igre, ki so neposredno povezana s smernicami. Gre za vsa sporočila, izmenjana v postopku pred objavo in med postopkom arhiviranja, ter odgovarjanje na razna vprašanja, poslana preko elektronskih sporočil. Takih sporočil se je lansko leto nabralo za več kot 2.000, nekaj manj kot leto prej.
Med ta sporočila spadajo tudi pozivi k ureditvi zakladov, ki sem jih tudi lansko leto poslal kar nekaj, ampak vseeno manj kot leto poprej.. Večinoma so lastniki svoje zaklade obnovili, kar vidim najraje. Kljub temu sem moral v 121 primerih posredovati z arhiviranjem. Upam, da bo takih pozivov v letošnjem letu manj.
Ker so smernice v določenih delih nedorečene, je v izogib različnim interpretacijam na Geocaching HQ Wiki strani končno zaživela tudi stran z Regionalnimi geolovskimi pravili v Sloveniji. Podobno, kot to poznajo v drugih državah. Ker ima vsaka država svoje posebnosti pri objavljanju zakladov, je stran s pravili v prvi vrsti namenjena lokalnim posebnostim. Dodatno je tu mogoče najti še določena pojasnila, ki v geolovskih smernicah morda niso čisto dorečena, so pa sestavni del igre. Stran trenutno pokriva področja, kjer se največkrat pojavijo dileme, seveda pa je še daleč od končne oblike, saj jo bom sproti dopolnjeval.
Čeprav je bilo leto 2022 za pregledovalca na videz dolgočasno, mi ni bilo dolgčas. Verjetno bi lahko o svojem delu napisal še veliko zanimivega. Vsekakor se bom še naprej po svojih najboljših močeh trudil za dobro slovenskega geolova. Seveda pa brez sodelovanja geolovske skupnosti ne bo šlo, vendar je to stvar, v katero nimam niti malo ne dvomim.
Kljub temu, da sem zelo dostopen, pa je treba upoštevati mojo zasebnost. Nihče naj ne pričakuje, da bom kot pregledovalec dosegljiv 24/7. Ne bo konec sveta, če bo kak zaklad objavljen dan kasneje ali po praznikih, mar ne?