Geolovsko leto 2021 izpod pregledovalskega klobuka
Za mano je že tretje leto delovanja kot pregledovalec, ne manjka mi dosti do mejnika dvatisoč objav. Če sem se prvo leto v vlogi pregledovalca lovil in naslednje leto plul med virusnimi čermi, pa lahko za leto 2021 rečem, da sem zaplul v mirnejše vode. Medtem so se geolovci že dobro spoznali z mojim načinom dela. To pomeni manj dela, saj postavljavci zakladov že vnaprej vedo, na kaj morajo biti pozorni.
Lansko leto glede pregledovanja zakladov ni prineslo veliko novega. Objavljanje zakladov je, razen prekinitve v januarju in prvi polovici februarja, potekalo nemoteno. Nekoliko več omejitev je bilo pri druženjih, vendar dosti manj kot leto poprej.
Skupaj s pregledovalcem Nikrmano sva v Sloveniji leta 2021 objavila rekordnih 756 zakladov, kar je 14% več kot leto poprej. In to kljub temu, da zaradi epidemije do srede februarja objave novih zakladov še niso bile aktualne.
Za približno 10 % se je povečalo tudi skupno število najdb slovenskih zakladov, kar gre v veliki meri na račun novincev in dejstva, da gibanje ni bilo tako omejeno kot eno leto pred tem. Sicer pa bo spodnja razpredelnica o objavah povedala več, kot lahko napišem z besedami. Nekaterim bo vsekakor zanimiva.
Poleg objavljanja zakladov v Sloveniji sem poleti, zaradi obilice novih zakladov na Hrvaškem, za kratek čas priskočil na pomoč hrvaškemu pregledovalcu Geo Sova, s čimer je Hrvaška postala bogatejša za 65 zakladov.
Kot sem v preteklosti že omenil, imamo pregledovalci poleg zgoraj navedene statistike tudi nevidno, s katero smo soočeni med ostalimi opravili v okviru igre, ki so neposredno povezana s smernicami. Seveda gre za vsa sporočila, izmenjana v postopku pred objavo in med postopkom arhiviranja, ter odgovarjanje na razna vprašanja poslana preko elektronskih sporočil. Takih sporočil se je lansko leto nabralo za več kot 2.500, kar je kar za četrtino več kot leto prej.
Med ta sporočila spadajo tudi pozivi k ureditvi zakladov. Lansko leto sem poslal kar 245 takih pozivov. Kljub temu, da raje vidim, da lastnik uredi težave z zakladom, pa sem moral v 162 primerih posredovati z arhiviranjem. Upam, da bo takih pozivov v letošnjem letu manj.
V lanskem članku sem omenil velike premike pri objavah EarthCache zakladov v Sloveniji. Z Geocaching HQ je bilo dogovorjeno, da bo v opisu EarthCache zaklada v Sloveniji na prvem mestu slovenski jezik, kar pride prav predvsem tistim, ki jim tuji strokovni jeziki ne gredo najbolje od rok.
V istem članku sem še namignil, da nas na tem področju morda čaka še kakšno presenečenje. Če v tistem času še nisem mogel potrditi, pa lahko sedaj z gotovostjo povem, da sem malo po objavi članka pod vzdevkom GeoAwareSI prevzel še vlogo slovenskega pregledovalca EarthCache zakladov. Vlogo sem prevzel, ker menim, da lahko veliko pripomorem k zvišanju kvalitete teh vrst zakladov v Sloveniji, predvsem zaradi “prednosti domačega terena”.
Naj za konec še omenim, da v zadnjem času pri vpisih najdb večkrat opazim precej ostre kritike na račun postavitve zaklada pri tistih, ki se v postavljanje zaklada podajajo prvič. Ne pravim, da kritika ni upravičena, vendar sem mnenja, da smo lahko do novincev bolj prizanesljivi, saj jih lahko napačen pristop hitro odvrne od našega najljubšega hobija. Z lepo besedo in dobro voljo lahko dosti več naredimo za popravljanje začetniških napak. Drži pa, da si je treba vzeti malo več časa kot le napisati kritično vrstico ali dve.
Čeprav je bilo leto 2021 na videz dolgočasno, mi ni bilo dolgčas. Verjetno bi lahko o svojem delu napisal še veliko zanimivega. Vsekakor se bom še naprej po svojih najboljših močeh trudil za dobro slovenskega geolova. Seveda pa brez sodelovanja geolovske skupnosti ne bo šlo, vendar je to stvar, v katero nimam niti malo ne dvomim.
Kljub temu, da sem zelo dostopen, pa je treba upoštevati mojo zasebnost. Nihče naj ne pričakuje, da bom kot pregledovalec dosegljiv 24/7. Ne bo konec sveta, če bo kak zaklad objavljen dan kasneje ali po praznikih, mar ne?