GSAK osnove: 05 – Geocaching Live API (API)
V dosedanjih prispevkih smo spoznali kaj je GPX in PQ, kako jih formirati in jih ročno vnesti v GSAK. Ker je tak način vnosa zamuden, bo ta prispevek govoril o poenostavljenem vnašanju s pomočjo Geocaching Live API klicev, v geolovskem svetu bolj poznan pod kratico API (to kratico bomo uporabljali tudi v nadaljevanju). API klic omogoča zunanjim programom dostop do zbirke podatkov in virov s strani geocaching.com. Ker so API klici prvenstveno namenjeni premium članom, imajo ti na voljo do 6000 klicev na dan, medtem ko imajo navadni člani na voljo le 3 klice na dan.
Preden začnemo s prvim uvozom preko API klica, je potrebno GSAK-u dovoliti dostop do geocaching.com računa. V meniju “Geocaching.com access” kliknemo na “Get another accesss token”. Za potrditev dostopa nadaljujemo po naslednjih korakih (slika 1, točke 1., 2. in 3.).
Ko smo GSAK-u potrdili dostop do geocaching.com računa, lahko začnemo uporabljati API klice. V meniju “Geocaching.com access” imamo na voljo več funkcij, ki uporabljajo API klice:
- Get geocaches – Ta funkcija omogoči pridobitev točno določenega zaklada oziroma zakladov po GC kodi, ter pridobitev zakladov v določeni krožnici (Circle), pravokotniku (Rectangle) ali državi oziroma regiji, če je podprta.
- Refresh geocaches – Ta funkcija osveži podatke o trenutnem zakladu ali zakladih v trenutnem filtru oziroma podatkovni bazi; doda zadnje vpise in posodobi status zaklada.
- Download Pocket queries (PQ) – S to funkcijo bistveno hitreje uvozite določene PQ v GSAK, saj jih lahko vnašamo več na enkrat, poleg tega pa je proces popolnoma avtomatiziran in jih lahko uvozimo v več poljubnih baz.
- Get recent logs – Ker se s PQ prenese le zadnjih pet vpisov, lahko s to funkcijo dodatno prenesemo do 999 vpisov na zaklad.
- Status check – Posodobitev statusa zaklada ali je omogočen, onemogočen ali arhiviran.
- Favourite points – Ta funkcija omogoča enostavno dodajanje in odstranitev favoritne točke z označenega zaklada.
- Publish log – S to funkcijo lahko brez povezave formiramo vpise za elektronski dnevnik zaklada, vlečemo podatke direktno s podprtih GPS naprav, uporabljamo predloge in jih kasneje vse skupaj logiramo na geocaching.com server. S to funkcijo se bomo podrobneje spoznali v enem od naslednjih prispevkov.
- Add to bookmark list – S to funkcijo dodamo določen zaklad ali zaklade v trenutnem filtru na seznam zaznamkov.
V praksi sta med najbolj uporabljenimi funkcijami Get geocaches in Download Pocket querries, kateri bomo v nadaljevanju tega prispevka spoznali malo bolj podrobno.
Get geocaches
– Circle ali iskanje zakladov v določeni krožnici, z določitvijo koordinat centra in polmera. Funkcija je zelo podobna standardni PQ poizvedbi, vendar bolj kompleksna, po drugi strani pa lažja, saj se lahko koordinate centra in polmer kroga določi tudi s pomočjo zemljevida, poleg tega pa lahko prenesete do 6000 zakladov, za razliko od PQ, ki ima omejitev na 1000 zakladov. Za dodatne parametre glej pod Dodatne parametre iskanja (slika 6).
– Rectangle ali iskanje zakladov v pravokotniku, z določitvijo koordinat zgornjega levega in spodnjega desnega kota. Funkcija je identična funkciji iskanja s krogom, saj lahko tudi pravokotnik določimo s pomočjo zemljevida ter opravimo prenos do 6000 zakladov. Za dodatne parametre glej pod Dodatne parametre iskanja (slika 6).
– GCXXXX code ali iskanje točno določenega zaklada oziroma zakladov na podlagi celotne GC kode. Če želimo osvežiti ali vnesti več zakladov na enkrat, GC kode ločimo z vejico. Za dodatne parametre glej pod Dodatne parametre iskanja (slika 6).
– Country/State ali iskanje zakladov v eni ali več državah oziroma eni ali več pokrajinah, v eni ali več državah. Za dodatne parametre glej pod Dodatne parametre iskanja (slika 6).
– Dodatni parametri iskanja (zavihek Page2) – ne glede na izbiro načina zajema zakladov, lahko med dodatnimi funkcijami izbiramo še druge parametre, ki bodo upoštevani pri iskanju, kot so iskanje po lastniku zaklada, datumu objave, številu favoritkov, po državah… V vsakem primeru je potrebna pazljivost, saj ti parametri po prenosu zakladov ostanejo na istih nastavitvah dokler jih ročno ne ponastavimo.
Nastavitve držav oziroma pokrajin za iskanje veljajo pri vseh načinih iskanja. V trenutni verziji (8.4.1.96) je Slovenija podprta le kot država.
Download Pocket queries
Ta funkcija omogoči prenos enega ali več PQ na enkrat, direktno v eno ali več poljubnih baz. Bistvena prednost je popolnoma avtomatiziran postopek, saj GSAK sam prenese izbrane PQ datoteke, jih razširi in vnese v trenutno odprto bazo zakladov.
Pri ponovnem zagonu funkcije lahko v oknu vidimo posebej označene že prenešene PQ, kar nam še posebej prav pride zaradi nepotrebnega podvajanja.
Vse članke in diskusije na temo GSAK Osnove dobite na tej povezavi.