GSAK osnove: 04 – Pocket Query (PQ)
V prejšnjem prispevku smo se naučili kako v GSAK prenesti prvi posamezni GPX, tokrat pa se bomo spoznali z Pocket Query-ji.
Kaj je Pocket Query
Izraz Pocket Query, bolj znan pod kratico PQ (katero bomo uporabljali tudi v nadaljevanju), je t.i. poizvedba po meri, katero lahko formiramo in kasneje prenesemo z internetne strani www.geocaching.com. Če nas zanima geolov le določenih tipov zakladov ali z določenimi atributi ali pa želite to kombinirati, je to eden od najlažjih načinov. Na primer: Zanimajo nas le otrokom prijazni zakladi, s težavnostjo in terenom manjšim od tri.
Kasneje si lahko PQ prenesemo, podatki pa so v formatu, ki je primeren za večino GPS naprav in/ali pametnih telefonov; z njimi se lahko takoj podate na geolov. Na žalost je ta funkcija dostopna le premium članom.
PQ poizvedba se lahko zažene enkratno ali avtomatsko na dnevnem oziroma tedenskem intervalu. Dnevno (v 24-urnem obdobju) lahko zaženemo do deset različnih poizvedb, a vsako shranjeno le enkrat na dan.
- Individual GPX (posamezni GPX) – prenos posameznega GPX-a na strani zaklada
- Standard PQ (običajen PQ) – formira se PQ zakladov na podlagi določenih parametrov
- Bookmark PQ (PQ zaznamkov) – formira se PQ zakladov, ki jih imamo shranjene med določenimi zaznamki
- User route PQ (PQ načrtovane poti) – formira se PQ zakladov, ki so določeno število metrov od načrtovani poti
- My finds PQ (PQ mojih najdb) – formira se PQ z vsemi vašimi najdbami, tudi arhiviranimi
Kje in kako kreirati PQ
PQ lahko formiramo na tej povezavi, kjer nas pričaka več različnih možnosti. Na spodnji sliki so omenjene le najbolj uporabljene funkcije.
- Naredi nov PQ – v novem oknu na podlagi atributov določimo izdelavo novega PQ
- Naredi PQ načrtovane poti – v novem oknu začrtamo potovalno pot in določimo kakšno razdaljo od načrtovane poti želimo iskati zaklade
- Lista s trenutno aktivnimi PQ
- Lista s PQ, pripravljenimi za prenos
- Dnevi za avtomatsko formiranje določenega PQ
- Predogled zakladov kot lista ali na zemljevidu
- Število zakladov v PQ
Ker je možnosti, kombinacij in načinov kako kreirati PQ zelo veliko, se v podrobnosti ne bomo spuščali, lahko pa si na uradni strani ogledamo video posnetek o tem, kako narediti svoj PQ.
S formiranjem novega PQ se nam le-ta pojavi na listi aktivnih PQ (slika 2, točka 3.). Ko je enkrat PQ pripravljen za prenos, dobimo obvestilo po e-pošti, najdemo pa ga v zavihku, kjer so PQ pripravljeni za prenos (slika 2, točka 4.).
V prenešenem PQ, dobimo GPX datoteko, ki se nahaja v stisnjeni ZIP datoteki, le-to v GSAK vnesemo na isti način, kot bi vnašali posamezno GPX datoteko, kar pomeni, da je ni potrebno razširiti. Podroben opis vnosa datotek v GSAK je bil opisan v prejšnjem prispevku.
Če dobimo povzetek podoben sliki 4 in smo v GSAK-u dobili tiste zaklade, za katere smo PQ tudi formirali, potem je bil prvi prenos PQ v GSAK uspešen.
V tem prispevku smo se spoznali s PQ in osnovami za njihovo izdelavo, kar nam bo pomagalo v naslednjem prispevku, kjer bomo posamezne zaklade in PQ uvažali v GSAK-a s pomočjo Geocaching Live API.
Vse članke in diskusije na temo GSAK Osnove dobite na tej povezavi.