GSAK osnove: 03 – Prvi vnos zakladov v GSAK
V prejšnjem prispevku smo se posvetili osnovnim nastavitvam za lažje delo, v tokratnem prispevku pa bomo v GSAK vnesli prve zaklade, še prej pa malo teorije. Na spletni strani www.geocaching.com se bomo srečali s tremi vrstami datotek, ki vsebujejo podatke o zakladih in jih lahko v GSAK vnesemo tudi direktno. Te so:
LOC datoteka vsebuje samo najbolj osnovne informacije o GPS lokacijah, kot so vmesne točke, destinacije in drugi GPS podatki.
GPX je kratica za GPS Exchange Format. Ker datoteka vsebuje specifične in obširne informacije o zakladu, je najbolj uporabljena vrsta datoteke za geolov, informacije v njej pa se lahko uporabljajo v zato namenjenih aplikacijah oziroma napravah.
ZIP datoteka, ki sama po sebi nima informacij o zakladih, ker je arhivska datoteka, vsebuje pa kompresirane LOC ali GPX datoteke. V taki obliki dobimo podatke, ki smo jih zahtevali preko PQ (Pocket Query), s spletne strani www.geocaching.com. O tem več v naslednjem prispevku.
Direktno vnašanje datotek v GSAK
Vnos prvih GPX/LOC/ZIP datotek v GSAK lahko opravimo na več načinov:
– preko menija File => Load GPX/LOC/ZIP,
– s pritiskom na gumb Open GPX/LOC ,
– pritiskom tipk CTRL + O,
– potegnemo GPX, LOC ali ZIP datoteko na osnovno okno GSAK ali na namizno ikono GSAK,
– dvojni klik na GPX datoteko v Raziskovalcu (ob predpostavki, da se GPX datoteke ob odprtju sklicujejo na GSAK).
Odpre se nam Osnovno okno za vnos zakladov (slika 1), kjer lahko izbiramo med več različnimi možnostmi. Naj omenimo le najbolj pogosto uporabljene:
1. V tem polju izberemo določeno GPX ali LOC datoteko, ki je lahko tudi v ZIP datoteki – po navadi so to PQ (Pocket Query) datoteke kompresirane v ZIP arhivskem formatu.
2. Če imamo več različnih baz z zakladi, lahko tukaj izberemo v katero dotično bazo želimo vnesti zaklade. Postopek vnosa lahko ponovimo, če želimo izbrane zaklade vnesti v več različnih baz.
3. Preklop kljukice pri “Use defaults” lahko uporabimo v primeru naprednejšega vnosa zakladov v bazo. V večini primerov zadostuje, če nastavitve pustimo kar privzete.
Vnos datotek direktno s strani www.geocaching.com
GPX in LOC datoteke lahko v GSAK vnašamo tudi direktno z internetne strani www.geocaching.com. Najprej poiščemo željeni zaklad in odpremo spletno stran z opisom tega zaklada. Za prenos v GSAK kliknemo na gumb “GPX file” (slika 2.).
S klikom na gumb “GPX file” se nam prikaže zaporedje oken na spodnji sliki (slika 3), na katerih ob privzetih nastavitvah oziroma enostavnem vnosu, na vseh pritisnemo na gumb OK.
Če je ves postopek potekal pravilno, bi se moral zaklad pojaviti v osnovnem oknu GSAK-a, podobno spodnji sliki (slika 4) (brez rdečega teksta).
V tem prispevku smo se naučili kako vnesti v GSAK posamezene LOC oziroma GPX datoteke z zakladi, naslednjič pa se bomo pobližje spoznali s PQ (Pocket Query).
Vse članke in diskusije na temo GSAK Osnove dobite na tej povezavi.