Invader: ko ulična umetnost sreča lokacijsko igro
Ste že opazili, da so se na nekaterih stavbah po Ljubljani pojavili nenavadni mozaiki? Se vam zdijo znani?
Če ste pritrdilno odgovorili na obe vprašanji, se morda spomnite igrice Space Invaders. V njej z vrha zaslona (na)padajo nekakšni vesoljski hroščki, igralec pa jih mora z laserskim topom, ki ga na dnu zaslona premika levo in desno, postreliti, preden ga preplavijo. Na voljo ima tri življenja. Nič hudega, če se ne spomnite, čeprav gre morda za eno najvplivnejših video-igric vseh časov, pikselirani vesoljci iz nje pa so postali pop-kulturna ikona, ki predstavlja video-igre nasploh. Konec koncev se je v arkadnih salonih pojavila leta 1978, na Atarijevi konzoli pa leta 1980.
Vlogo napadalca iz vesolja je v 90. letih prejšnjega stoletja prevzel danes že svetovno znani francoski ulični umetnik Invader. Kot se za te vrste umetnika spodobi, svojo identiteto skrbno skriva, edina sled, ki jo pusti za sabo, pa so keramični mozaiki. Sprva so bili oblikovani po vzoru vesoljskih hroščkov, kasneje pa je začel vanje vpletati tudi z lokacijo povezane motive. Vidimo jih lahko na bolj ali manj izpostavljenih lokacijah v 79 mestih v 33 državah. V Ljubljani so se prvi mozaiki pojavili leta 2006, v času razstave Grafik na papirju v Tivolskem gradu konec leta 2020 pa je Invader postavil še nekaj deset novih.
Invader s svojim brezkompromisnim delovanjem, ustvarjalno zavzetostjo in zavezanostjo etičnim načelom ulične umetnosti že več kot 20 let intenzivno soustvarja njeno vedno pomembnejšo vlogo v kontekstu sočasne umetnosti. Invader je umetnik, posameznik, gibanje, aplikacija, igra in življenjski stil. Je fenomen na področju ulične umetnosti in je postal globalna umetniška zvezda…
(Uvodnik k razstavi v MGLC)
Več o Invaderju kot umetniku boste izvedeli na razstavi v Mednarodnem grafičnem likovnem centru (MGLC), ki si jo lahko ogledate do 15. avgusta 2021. Vsekakor vam to priporočam tudi, če se ne boste ogreli za lokacijsko igro, ki spremlja njegovo umetnost. Iz prve roke vam bo o sebi in svoji umetnosti povedal na spletni strani, z guglom pa lahko izbrskate tudi številne prispevke o umetniku in razstavi v slovenskih medijih.
Navkljub estetsko domišljenemu jeziku, ki ga razkriva njegova grafična umetnost, ostajajo Invaderjeve mestne intervencije kultne, saj mozaiki svojo popolno kompleksnost razvijejo šele v realnem prostoru naših mest in so tako dostopni vsem, ne glede na status in socialni položaj…
(Vid Lenard v Dnevniku, 18. junij 2021)
Kaj ima to z geolovom? Razen, da je z Invaderjevimi mozaiki povezanih kar nekaj zakladov in tudi Lab avantur? In da sem prve invaderje opazil med geolovom v Parizu že na začetku svoje geolovske kariere? Del Invaderjevega koncepta je tudi Flash Invaders, aplikacija za mobilne naprave, s katero zabeležite obisk lokacije posameznega mozaika, blisknete invaderja z virtualnim laserskim žarkom in si prislužite točke za svetovno lestvico.
Kot lahko vidite iz slik zgoraj, je aplikacija zelo preprosta in spominja na izvirno igrico. Poleg začetnega zaslona je v njej še zajem slike, galerija likvidiranih napadalcev, svetovna lestvica in pomoč. Dostopna je skoraj vsakemu, morda celo na Huawei telefonih… 😉 Vzporednic z geolovom je kar nekaj, vključno z obsedenci, ki so se za redko obiskanega invaderja pripravljeni odpeljati stotine kilometrov daleč (in priti nazaj ter pripovedovati o svoji dogodivščini). 😂
Aplikacijo sem si končno naložil, ko je sredi maja Ljubljano z invadersko-geolovskim namenom znova obiskal francoski prijatelj Arnokovic (ki mi je prijazno prispeval nekaj fotografij). Nekateri se ga spomnite s prednovoletne izmenjalnice sledljivčkov in dveh dogodkov, ki jih je s prijatelji organiziral ob obisku leta 2018. Cel dan sva se klatila po Ljubljani, predebatirala geolovski svet po dolgem in počez, polovila nekaj invaderjev in naletela na kar nekaj skupin francoskih »flasherjev«, ki so tistega dne obiskali razstavo in Ljubljano. Za nekaj ur se je zdelo, da ni nikjer nobenega koronavirusa. Kasneje sem jih ob priliki polovil še nekaj. Aplikacija, ki skrbno beleži uspeh, pravi, da sem jih pospravil natanko polovico od dvainštiridesetih, kolikor jih je na ogled v Ljubljani. Večina na javnih mestih, nekaj pa jih je postavljenih v prostorih MGLC in se je treba za ogled posebej dogovoriti. Morda, če na pomoč pri virtualnem pobijanju vesoljcev priskoči še kdo, lahko tak ogled vpletemo v geolovsko-invaderski dogodek? Za lokacijo že vemo, da je primerna za take stvari. 😉
Mission LJU completed … 42/42 😁