Mladi in geolov v Zrečah
Zreče so naselje v severovzhodni Sloveniji, pod obronki Pohorja v zgornjem delu Dravinjske doline, na mestu, kjer se soteska Dravinje razširi. Naselje omejujejo okoliški hribi – na severu in vzhodu greben, ki se spušča z Rogle (del tega je Brinjeva gora), na zahodu pa slemena Golek, Zabork in Križevec. Zreče so vsekakor vredne obiska. Ne zgolj kot hiter postanek na poti na Roglo ali skok v bazene termalnega centra. Dejansko bolj kot prava zakladnica okusov, razgledov, prijaznih ljudi. In potepanj, ki so lahko od enega griča do drugega, okoli kraja in do enega od ostankov treh gradov ali pa zgolj drdrajoče po poti Konjičana, tirnicah nekdanje ozkotirne železnice.
Zreče so seveda zanimive tudi za geolovce. Prav po progi že omenjenega Konjičana poteka serija zakladov, ki so posvečeni zgodovini te nekdanje prometne povezave. Tisti, ki imajo več domišljije, bodo nedvomno uživali v pravi pravcati pravljici, ki se splete okoli enega od bližnjih gradov. Lahko pa se zgolj povzpnemo na Golek ali Brinjevo goro in od tam uživamo v enem od razgledov visoko nad dolino. Več kot zadosti razlogov za krajši ali tudi daljši obisk. Saj zakaj bi hitel, če ni za to nikakršne potrebe?
Toda Zreče so tudi kraj, kjer domačinom geolov ni neznan. Še posebej mladi so z njim dobro seznanjeni. Nedvomno v največji meri zaradi truda Društva prijateljev mladine Zreče, ki med raznovrstnimi delavnicami sedaj že kar redno organizira tudi delavnice geolova. Prva je potekala leta 2012, na povabilo društva sem takrat vrsto mladih poučil o tem, kaj je geolov, kakšna so osnovna pravila, kakšno opremo potrebujemo. Nato smo z mladimi odšli sledeč pravljici poiskati škatlico, ki jo je skril Benson, domačin, geolovec, pa tudi aktivni član omenjenega društva. Na poti nazaj proti nekdanji železniški postaji Zreče, kjer je že tradicionalno začetek delavnic, so nas v lokalni pekarni razveselili s slaniki v obliki gradu. Odličen in slasten zaključek zanimive aktivnosti. Sledila je delavnica leta 2014, ki jo je za mlade vodil prav Benson. Po pojasnilih glede geolova, so z mladimi znova odšli po poteh pravljice.
Zanimanje mladih in odziv na dosedanjih delavnicah je dal voljo za že tretjo ponovitev. Bensonu sem tokrat znova priskočil na pomoč, kot partner pa se je društvu prijateljev mladine pridružil Slovenski geocaching klub (SGK). V nedeljo, 20. 11. 2016, ob deseti uri dopoldan je bilo znova zbirališče pred lokomotivo in vagoni, ki simbolizirajo nekdanjo železnico. Žal je bil tokrat odziv mladine nekoliko slabši, morebiti je temu botrovala nekoliko bolj pozna objava dogodka, saj smo čakali na vremensko napoved. Ali pa zgolj dejstvo, da v nedeljo dopoldan marsikdo celo dopoldne enostavno prespi. Kakorkoli. Tistim, ki smo se zbrali, dobre volje ni manjkalo. Po nekaj osnovnih pojasnilih o geolovu, ki sva jih podala z Bensonom, je bil čas za iskanje škatlice. Čeprav je prav tam dvajseta, zadnja škatlica serije Konjičan, sva z Bensonom postavila v bližini novo, začasno škatlico. Nisva namreč želela razkriti lokacijo pravega zaklada in ga s tem tako ali drugače ogroziti. Z otroci smo šli v bližino končne lokacije, tam se je začelo iskanje. In veste, kdo je škatlico na koncu našel? Simpatična muca. Otroci so bili navdušeni, usta so bila takoj polna smeha. V škatlici nas je čakal vpisni list, kamor smo se vpisali, kopica predmetov za menjavo pa je bila tokrat izjemoma, na kar sva otroke seveda opozorila, na voljo, da jih zgolj vzamejo, kot darilo in spomin na prijetno druženje.
Sedaj nas je čakal pohod do Hotela pod Roglo. Vmes smo z otroci razmišljali kot pravi geolovci, iskali točke in vsaj v mislih postavljali večstopenjski zaklad. Na koncu smo poiskali še izjemno zanimivo in zabavno možnost za končno lokacijo. Tako so otroci videli, kako se skrije zaklad, kaj vse za to potrebujemo in predvsem kaj loči dober zaklad od zgolj še ene škatlice za statistiko. Preselili smo se v veliko sobo, kjer smo si ob polni mizi ogledali predstavitev geolova v Sloveniji, nato pa še prav vse finaliste letošnjega GIFFa. Seveda so otroci ob filmih dobili še vrsto pojasnil o tem, kaj so spominki, kaj je FTF, kaj DNF in kaj TFTC. Po skoraj treh urah smo se z mladimi, morebiti geolovci prihodnosti, veseli in zadovoljni, razšli. Organizatorji, tako društvo prijateljev mladine kot SGK, smo prepričani, da to ni bila zadnja delavnica o geolovu v teh koncih. Sam, po pravici povedano, že komaj čakam na naslednjo.