Pathtag kovanci
Ste v zakladu že kdaj naleteli na preluknjan kovanec premera nekaj več kot 2 cm, ki je imel na eni strani pisano podobico, na drugi pa bolj ali manj preprost napis s kodo, ki je nikakor niste mogli uporabiti za vpis najdbe sledljivčka? Ali pa ste kaj takega morda dobili ob naključnem srečanju s kakim geolovcem? Čestitamo, našli ste pathtag kovanec!
Pathtag kovanci niso sledljivčki, kot jih poznamo v geolovu, ampak osebni podpisni predmeti, posebej izdelani po meri posameznika. Podoba na kovancu je pri večini izbrana tako, da odraža lastnikove interese ali značilnosti, je pa možno kupiti (ali izdelati) tudi tematske kovance, ki so namenjeni predvsem zbirateljem. Za razliko od sledljivčkov niso povezani z geocaching.com in jih ni mogoče slediti na tej spletni strani. Imajo sicer sledilno kodo, s katero je najdbo mogoče vpisati na www.pathtags.com, vendar zgolj kot zabeležko sebi in lastniku, da je bil kovanec opažen ali najden, saj je koda na vseh kovancih iz ene serije ista. Najpomembnejša razlika v primerjavi s sledljivčki pa je, da pathtag kovanec ne potuje po svetu od zaklada do zaklada: lastnik ga v zaklad odloži kot svoj podpis, najditelj pa ga lahko obdrži (seveda v geolovu pri tem velja običajno načelo poštene menjave).
Pathtag kovanci so zelo priljubljeni v ZDA, pa tudi v nekaterih evropskih državah, kot sta Velika Britanija ali Nemčija. Njihova priljubljenost ni omejena samo na geolovce, ampak so razširjeni med vsemi, ki se ukvarjajo s kakšno dejavnostjo na prostem (skavti, lovci, pohodniki,…). Na osrednjem spletišču www.pathtags.com si je treba odpreti brezplačen račun, potem pa lahko beležite najdbo kovancev, pregledate najnovejše kreacije, navezujete stike z drugimi ljubitelji pathtag kovancev in seveda naročite izdelavo svojega. V to zadnje se nisem posebej poglabljal, na hitro pa je videti, da stane izdelava ob naročilu okoli 100 kovancev (če prispevate svojo oblikovno zasnovo) približno 2 USD na kovanec v ZDA oziroma 2 EUR na kovanec pri evropskih proizvajalcih. Najbolj zagreti zbiratelji, ki jih imajo po več tisoč, ob tem najbrž niti ne trenejo z očesom, in naročijo precej večjo naklado. Kar je tudi investicija v zbirko, saj jih vsaj nekaj zamenjajo z drugimi zbiralci. Zadeva je torej nekaj podobnega kot vzhodno od nas priljubljeni leseni kovanci.
Sam sem se s pathtag kovanci prvič srečal v ZDA na način, kot je opisan v prvem stavku tega prispevka. Prve, ki sem jih našel oziroma dobil ob srečanju s kakim geolovcem (kdo pa ne bi dal svojega kovanca geolovcu iz tako eksotične države), sem odložil v naslednji zaklad ali oddal naprej na kak drug način. Danes jih raje obdržim, če mi že slučajno kakšen pride v roke. Čeprav me niso tako pritegnili kot geolovski sledljivčki. Morda me še bodo?