Priprava EarthCache zaklada
Ste že objavili kakšen EarthCache zaklad (po naše tudi zemeljski ali geološki zaklad), ali še razmišljate o tem? Pri zakladih te vrste pravzaprav ne gre za postavljanje, saj je za to poskrbela že naša mati Zemlja. Mi lahko njene mojstrovine le opišemo in k ogledu povabimo ostale geolovce. Morda vam ta prispevek pomaga k odločitvi.
Izbira teme za zaklad
Kamorkoli se ozrete, povsod je bila na delu geologija. Vso površino zemlje so v osnovi oblikovale geološke sile – če pozabimo čas oblikovanja planeta in v zadnjih obdobjih le redko »bombardiranje« iz vesolja. Zemeljsko površje v trenutni podobi so sooblikovale še vode, ozračje in živi organizmi – v zadnjih nekaj trenutkih zemeljske zgodovine tudi človek.
Pri nas že objavljeni EarthCache zakladi so prav lepo pisana zbirka vseh možnih geoloških vsebin. Več si lahko preberete v članku »Pestrost geoloških zakladov«. Pa vendar, če bi bilo tako preprosto najti kaj primernega, bi bilo zakladov te vrste verjetno več.
Opozoriti velja, da objava več EarthCache zakladov z enako tematiko na ožjem območju ni zaželena ali sprejemljiva. Naj pojasnim s primerom. V Sloveniji imamo mnogo slapov, več jih je tudi že opisanih v objavljenih EarthCache zakladih. Če bi želeli objaviti zaklad pri nekem zanimivem slapu, morate pri njem najti kakšno posebnost, ki pri ostalih še ni opisana. Morda gre za poseben »tip« slapu, način nastanka, ki ga loči od ostalih, geološko zanimivo okolico … Pregledovalci vam v tem primeru ne bodo delali težav z objavo.
Smernice za pripravo EarthCache zakladov
Preden se lotite priprave vsebine za svoj prvi geološki zaklad, toplo priporočam, da si preberete ustrezne Smernice! Priprava vsebine običajno terja precej iskanja po literaturi in spletu, vanjo je pogosto treba vložiti mnogo uric dela. Če pripravljena vsebina ne bo v skladu s Smernicami za EarthCache zaklade, je zelo verjetno, da zaklad ne bo objavljen.
Upoštevati morate:
- Splošne »Smernice in zahteve za objavo zaklada«, čeprav nekatere od teh res bolj veljajo le za zaklade z vsebnikom;
- Posebne smernice »Guidelines« na spletni strani earthcache.org v meniju Guidelines. Žal teh smernic še ni v slovenščini, zato spodaj objavljamo njihov povzetek.
V angleščini so na voljo tudi dodatni napotki za pripravo EarthCache zaklada, s katerimi si lahko pomagate: »Creating EarthCaches«.
Povzetek smernic (Geological Society of America), prevod: Vane
- EarthCache zaklad mora ponuditi znanje s področja geologije, oziroma Zemeljske zgodovine.
- EarthCache zaklad mora biti poučen. Ponudi naj točen a ne zahteven opis posebnosti, ki jo bo obiskovalec doživel / si jo ogledal na mestu zaklada. Pri tem naj sestavljalec predvideva, da obiskovalec nima predhodnega geološkega znanja.
- EarthCache zaklad mora poudariti geološko posebnost. Geološke značilnosti opisane v drugih, že objavljenih EarthCache zakladih, so lahko razlog za zavrnitev objave.
- Za večino EarthCache zakladov je potrebno privoljenje lastnikov ali upravljalcev lokacije. V vsakem slučaju je privolitev treba navesti v Recenzijski opombi pri pošiljanju vsebine v pregled. Navesti je treba tudi, če privolitev ni potrebna – in zakaj ne.
- EarthCache zaklad lahko obsega eno ali več lokacij. Nujno je, da lastnik zaklada lokacijo (lokacije) obišče tik pred pošiljanjem vsebine v pregled in ves čas skrbi, da je opis zaklada v skladu z dejanskim stanjem lokacije.
- Vpis obiska zaklada od obiskovalca zahteva, da opravi eno ali več nalog, ki ponudijo dodatno znanje v zvezi z opisano vsebino. Rešitev naloge in pošiljanje odgovora lastniku služi kot dokaz obiska. Pravilne rešitve nalog (ali odgovori na vprašanja) moraj biti podani v Recenzijski opombi pri pošiljanju vsebine v pregled.
- Opis zaklada in naloge morajo biti podani v lokalnem jeziku. Priporoča se še kakšen svetovni jezik, opis pa mora biti napisan tudi v jeziku, ki ga razume pregledovalec.
- Pri pripravi vsebine upoštevajte zaščitene znamke in avtorske pravice, besedila in fotografije uporabite le z dovoljenjem avtorja. Vsebino sestavite sami, le omejen del lahko predstavljajo citati (z ustreznimi navedki avtorjev …).
- Upoštevajte etiko geolova in ne dovolite puščanja sledov na mestu zaklada. Vsebino pripravite tako, da na lokaciji obiskovalci ne bodo delali škode ali puščali drugačnih sledov. Zbirajo naj spomine in ne trofej.
- EarthCache zaklad mora upoštevati ta navodila, Zahteve in smernice za objavo zaklada in Pogoje za uporabo spletišča geocaching.com.
Podrobnosti v angleščini najdete na:
- http://earthcache.org podstran Guidelines
Priprava nalog za vpis obiska zaklada – pogosto zelo trd oreh!
EarthCache zaklad nima vsebnika z dnevnikom in spada med tako imenovane »virtualne« zaklade. Zato morajo za dokaz obiska geolovci rešiti eno ali več nalog ter rešitve ali odgovore poslati »lastniku« zaklada. Šele potem smejo obisk vpisati v spletni dnevnik zaklada.
Priprava nalog od pripravljalca včasih terja celo več spretnosti, znanja ali iznajdljivosti kot sam opis zaklada. Naloge (oziroma vsaj ena naloga ali vprašanje) namreč morajo biti zastavljene tako, da jih obiskovalec lahko reši le na kraju zaklada (in ne, recimo, prek spleta iz domačega fotelja), vsebina naloge pa mora obiskovalcu ponuditi možnost pridobitve dodatnega znanja o opisani geološki posebnosti. Zapomniti si velja, da naloga ne sme zahtevati fotografiranja kot dokazila za obisk lokacije zaklada – v nekaterih starejših zakladih je ta zahteva kar ostala.
Po mojem mnenju je to najtežji del priprave geološkega zaklada. Nekateri pripravljalci so kljub dobremu opisu enkratne geološke posebnosti na koncu obupali prav zaradi zahteve recenzentov po ustreznih nalogah …
Recenzija – pregled pred objavo
Ker EarthCache zaklada ne morete postaviti za vsakim drugim kandelabrom ali drevesom, jih je v primerjavi z ostalimi vrstami geolovskih zakladov zelo malo. Kljub temu jih pred objavo ne pregledujejo isti pregledovalci kot ostale zaklade. Recenzija terja precej drugačen pristop, več časa, poglobitev v zastavljene naloge, več kontaktov pregledovalca s pripravljalcem zaklada. Zahteva tudi precej znanja s področja geologije, zato so pregledovalci za EarthCache zaklade (t.i. Geoznalci oziroma Geoawares) povsem druga »firma« kot ostali. Tudi čas od pošiljanja zaklada v pregled do objave je običajno znatno daljši kot pri tradicionalnih zakladih – en do dva tedna je nekaj običajnega.
O tej posebni vrsti zakladov se da napisati še marsikaj. Morda bo najbolje, da katerega od njih obiščete, tudi če ne nameravate pripraviti svojega. 😀 Izkoristite Mednarodni dan EarthCache zakladov in si 9. oktobra 2016 z obiskom prislužite poseben spominek.