Zemeljski zakladi (EarthCache)
Pripravili smo vam seznam pogosto postavljenih vprašanj in odgovorov, povezanih z zemeljskimi zakladi – EarthCache.
Kaj je zemeljski zaklad?
Zemeljski zakladi so poseben tip zaklada, kjer na končni lokaciji ni skrita škatlica. Namenjeni so poučevanju in informiranju o zanimivih geoloških pojavih. Pri opisih teh zakladov pogosto izvemo kateri procesi so izoblikovali zemeljsko površje, kako lahko izkoriščamo zemeljske vire, iz nalog podanih v opisih zakladov pa se lahko postavimo v vlogo znanstvenikov.
Kako lahko najdem zemeljski zaklad?
Ker zemeljski zakladi ne vsebujejo fizične škatlice in s tem tudi ne vpisne knjižice, morate za najdbo zaklada običajno rešiti nekaj nalog, vaše ugotovitve in rešitve pa pred vpisom na internetu pošljete lastniku zemeljskega zaklada. Te naloge so navadno kakšne približne meritve (npr. širina soteske), odgovori na geološka vprašanja ali vaša fotografija z GPS napravo na koordinatah. Začetne koordinate zemeljskega zaklada navadno kažejo na geološko znamenitost, prav tako so pa lahko v opisu zaklada vmesne točke s koordinatami, katere morate obiskati, da boste lahko rešili nalogo ali lažje odgovorili na vprašanje.
Ali se moram za najdbo zaklada posebej pripraviti?
Poleg primerne opreme (obutev, oblačila) in GPS naprave, ki vas bo vodila do začetne in ostale vmesne točke je dobro, da si naloge in vprašanja natisnete ali izpišete na papir, oziroma če vam GPS naprava ali pametni telefon omogoča (npr. aplikacija c:geo na platformi Android), si lahko opis zaklada shranite tudi v napravo preko GPX datoteke. Več o aplikaciji c:geo in ostalih tehničnih napotkih bomo objavili v kategoriji Baza znanja (KB). Pred ali po obisku zemeljskega zaklada ne pozabite prebrati tudi celotnega opisa. Izvedeli boste veliko zanimivega, mogoče pa boste v opisu našli kakšen odgovor na vprašanje!
Zveni super! Kje lahko najdem najboljše zemeljske zaklade v Sloveniji?
Težko je reči katera lokacija vam bo najbolj všeč, a lahko si ogledate kateri zemeljski zakladi so drugim geolovcem najbolj pri srcu. Statistika je dostopna na Project-GC, več o statistikah pa bomo objavili v naslednjih prispevkih. Metrike za najvišje glasovane zemeljske zaklade so različne, nanašajo se pa večinoma na število podanih favoritov.Največ podanih favoritov je prejel zaklad Zelenci Sources, na drugem mestu Postojnska jama, na tretjem pa Škocjanske jame. Seznam si pa lahko ogledate tukaj.
Seznam najbolj priljubljenih lahko uredite tudi po procentualnem številu favoritov ali Wilsonovem točkovanju. Rezultat je malenkost drugačen. Pri obeh je na prvem mestu Lehnjakovi izviri, na tretjem mestu Slap peričnik, drugo mesto pa izmenično zasedata Slap boka ter Zaganjalka ob Savi.
Če so vam pri srcu tudi serije zakladov si lahko ogledate Vanetovo serijo zemeljskih zakladov, ki si pa zasluži tudi svoj prispevek.