Reševanje ugank – Mystery in Multi zakladi
Ali ste že naleteli na kakšen vprašajček na zemljevidu? Kaj točno to pomeni? Kako najdemo tak zaklad?
“Vprašajčki” 🙂 oz. uganke ali angleško Mystery / Puzzle so lahko običajni zakladi, le da objavljene koordinate niso prave, točne koordinate zaklada so ovite v tančico skrivnosti. Pod uganke lahko spadajo tudi drugi tipi zakladov, ki ne spadajo v nobeno drugo kategorijo (Tradicionalni, Multi, EarthCache, Wherigo, Letterbox). Pri ugankah velikokrat pride do izraza unikatnost in inovativnost zakladov. Oglejmo si nekaj primerov:
- Reševanje uganke doma. Rešitev uganke so končne koordinate.
To je najbolj pogost tip Mystery zakladov. Začetne koordinate pri teh tipih zakladov so lahko naključne (zadnje decimalke v formatu DD MM.MMM so lahko nič (0), ali popolnoma naključne), lahko pa so koordinate v povezavi z uganko in lahko služijo kot namig!
Ko uganko rešite lahko dobite celotne koordinate, lahko pa samo zadnja dva para decimalk. V tem primeru končne koordinate sestavite tako, da obem izhodiščnim (začetnim – objavljenim) koordinatam samo zamenjate zadnje tri decimalke pri geografski širini in dolžini.
Primer uganke: Game of Life GC473M3. V opisu zaklada je slika – mreža, ki predstavlja začetno stanje igre Game of Life. Ko raziščete pravilo igre in odigrate (na papirju ali računalniku) prvi cikel igre, boste imeli na mreži narisane celotne koordinate končne stopnje. Ljubitelji križank pa imate v Ljubljani postavljen zaklad z uganko, ki vam bo zagotovo všeč: Križanka (crossword puzzle) GC38ZCK.
Velika večina takih ugank vsebuje tudi preverjevalnik koordinat (Geochecker). Največkrat uporabljen preverjevalnik je geocheck.org. V preverjevalnik vnesete vašo rešitev – končne koordinate – in aplikacija vam pove, ali je rešitev prava ali ne. Če je rešitev prava, se vam lahko na zaslonu izpiše tudi kakšen konkreten namig za najdbo na terenu, lahko pa celo fotografija (spoiler), kjer lahko vidite kje in kako je zaklad skrit. - Reševanje uganke na terenu.
Opredelitev teh ugank je precej odprta. Nekatere so označene kot Tradicionalni zaklad, nekatere kot Multi, nekatere kot Mystery.- Pri Mystery zakladih je reševanje ugank na terenu včasih pogojeno z uporabo različnih tehnologij. Lahko s pametnim telefonom ali tablico iščete določen Wi-Fi signal, ki vam bo razkril končno lokacijo, morda z MP3 predvajalnikom poslušate ambientne zvoke (The Sound Of Old Trzin) in povežete posnetek z lokacijo, ali pa poslušate Garminovo “čričkanje” – Chirp (Radio Ga-ga) – ki vam, ko ga “zaslišite”, na GPS sprejemnik prenese koordinate in dodatne informacije o naslednji stopnji.
Za nekatere uganke na terenu pa ne potrebujete nobenega posebnega orodja, mogoče tudi GPS sprejemnika ne, le vaše možgančke 🙂 Primer: Inferno (Soteska Pekel)
Včasih tudi sploh ne gre za uganko, če je zaklad postavljen v območju, kjer ni GPS signala, na primer globoko v jami ali rovu. Zaradi pravila geocachinga, da morajo biti koordinate tradicionalnih zakladov točne zato lovci za takšne zaklade izberejo Mystery zaklad, kot začetne koordinate pa uporabijo koordinate vhoda v jamo. - Nočni zakladi so uganke, ki so večinoma označene kot Multi. Te lahko, kot ime narekuje, najdete samo ponoči 🙂 Razlog za to je, da so vmesne stopnje označene z odsevnimi telesi, ki jih lahko opazite le, če vanje posvetite s svetilko. Tako sledite odsevnikom od začetne točke (objavljene v opisu) do končne točke, katere koordinate so skrite. Na končni točki se nahaja zaklad. Primer: Udin Borst by night GC30W3K
- Tradicionalni zakladi z atributom “Field Puzzle” oz uganka na terenu. Pri takšnih zakladih se škatlica nahaja na objavljenih koordinatah. Vendar če jo boste želeli dobiti v roke, se boste morali malo potruditi 🙂
Field Puzzle atribut
Primer: Da Vincijeva sifra GC2RTMX
- Pri Mystery zakladih je reševanje ugank na terenu včasih pogojeno z uporabo različnih tehnologij. Lahko s pametnim telefonom ali tablico iščete določen Wi-Fi signal, ki vam bo razkril končno lokacijo, morda z MP3 predvajalnikom poslušate ambientne zvoke (The Sound Of Old Trzin) in povežete posnetek z lokacijo, ali pa poslušate Garminovo “čričkanje” – Chirp (Radio Ga-ga) – ki vam, ko ga “zaslišite”, na GPS sprejemnik prenese koordinate in dodatne informacije o naslednji stopnji.
- Bonus zakladi
Prave koordinate bonus zaklada dobite v vpisni knjižici zaklada, kateremu je bonus namenjen. Ne gre ravno za uganko, le za posladek 🙂
Mystery zakladi so lahko tudi kombinacija zgoraj naštetih kategorij, ali pa kaj še bolj posebnega. Včasih tudi ni takoj očitno, v katero kategorijo uganka spada.
Tu ne gre brez omembe Potujočega sudokuja, ki vas bo najdbe končne stopnje stal kar nekaj truda in kilometrov. Rešitev uganke je sudoku, vendar pozor – sudoku je na začetku čisto prazen, začetne številke pa dobite tako, da v divjini 🙂 ujamete 13 sledljivčkov, ki vsebujejo začetno konfiguracijo sudokuja. Sledljivčke pa iz zaklada v zaklad premikajo drugi geolovci.
Multi zakladi so zakladi več stopenj. Na vmesnih stopnjah so lahko tudi skrite škatlice, lahko pa so na vmesnih stopnjah samo določena navodila (podobno kot pri zemeljskih zakladih), ki jih morate upoštevati, da pridete do končne stopnje. Končna stopnja pa vedno vsebuje škatlico z vpisno knjižico. Tudi pri Multi zakladih je več različnih variacij, vendar tipično vsi sledijo istemu režimu. Začetne koordinate so koordinate prve stopnje, kjer dobite navodila do druge. Na drugi stopnji dobite navodila za tretje, in tako naprej. Koordinate vmesnih stopenj so včasih znane (te lahko obiščete v poljubnem vrstnem redu), včasih ne.
Bodite pozorni pri opisih zakladov, kaj od vas zahteva naloga. Včasih so Mystery zakladi čisto navadni Multi zakladi – od vas ne zahtevajo reševanje naloge od doma, temveč imajo več stopenj, ki jih obiščete na terenu. Lahko gre za napako pri označbi tipa zakladov, ki jo včasih naredijo začetniki, ali pa stvar presoje. Ali so vmesne stopnje ali zaklad dovolj skrivnostni, da so označeni kot Mystery? Nekateri so tudi mnenja, da če ima zaklad le eno vmesno stopnjo poleg končne, to ni pravi Multi zaklad, ki naj bi jih imel več.
Poleg že omenjenih zakladov vam priporočamo, da si ogledate in najdete še naslednje:
- Mystery
- [GC Park]: Th13teen – enostavna uganka z uganko na terenu
- Fisherjevih 50 – zapletenka splošne razgledanosti.
- 3D cross puzzle – uganka, ki presega drugo dimenzijo!
- FTF – novo uganko postavi zadnji iskalec zaklada
- Multi
- Kričač – oddajanje radia Kričač ni bilo enostavno. Z iskanjem tega zaklada boste dobili občutek zakaj. Pozor: za obisk vseh stopenj boste prehodili več kot 10km!
- Colonia Iulia Æmona: Obzidje – raziščite zgodovino Ljubljane preko tega zaklada
- Trije Ljubljanski griči – postavite se pred izziv in osvojite vse tri vrhove znotraj Ljubljanske obvoznice.