Geocachinga se ne grem več
Geolov je zabavna igra, o tem se najbrž vsi strinjamo. Sicer se ga ne bi šli. Pa vendar se zanimanje za igro včasih zmanjša zaradi takih in drugačnih konkretnih razlogov ali preprosto zaradi naveličanosti in iskanja drugih izzivov v življenju. Kako torej zapustiti geolovsko sceno?
Eden od načinov je, da preprosto izgineš. To poznamo. Vsake toliko na geolovskem nebu kakšna ekipa zažari kot meteor. V hipu se prebije v vrh lestvic števila najdb v tistem obdobju, udeleži se enega ali dveh dogodkov, skrije nekaj zakladov ali morda kar cel trail. In kot meteor tudi ugasne. Naenkrat je ni več nikjer. Ostanejo pa zapuščeni in nevzdrževani zakladi in s tem povezan poln e-poštni predal vedno manj prijaznih opozoril, na katera nikoli ne bo odgovora. Pa pozivi k vzdrževanju in predlogi za arhiviranje. Tudi kak sledljivček obtiči daleč od oči (ja, res, najhujši meni znan domač primerek jih je obdržal ali izgubil za več kot prste ene roke). Zakladi ob vedno bolj nejevoljnih najditeljih sami od sebe tiho poginejo, če jim kak ljubitelj mlečnih izdelkov začasno ne podaljša životarjenja. Njihov konec pa je vedno žalosten.
Lahko pa vse pošlješ k vragu. Gre pravzaprav za pristop, podoben že opisanemu, le da drugi geolovci nedvoumno vedo, da se igre ne greš več. Pred leti je nekaj takega storil nemški geolovec Jever, ki je v letih 2002 in 2003 postavil tri zaklade tudi pri nas v Julijcih. V nekem trenutku se je zjezil nad geolovsko skupnostjo in isti dan arhiviral vse svoje zaklade. Ob tem pa v dnevniške zapise natresel nekaj izbranih besed. V najbolj sočnem, ki ga poiščite sami, se je omenjalo kosti neke zgodovinske osebnosti, petling in določeno telesno odprtino. Zakladi so večinoma ostali na svojih mestih z vso vsebino. Sledljivčke, ki so obtičali v njih, so še nekaj mesecev reševali drugi geolovci. Optimistom, ki so mu vseeno pisali in se ponudili, da posvojijo njegove zaklade, ni odgovoril. Zaklada na Mangrtu in pri Krnskem jezeru sta še danes na svojem mestu in vsake toliko dočakata najditelja, ki zna poiskati tudi podatke o arhiviranih zakladih. Najdba pusti nekaj grenkobe. A ni škoda arhivirati zaklada iz leta 2003 na tako lepem kraju?
Gre tudi drugače. V začetku letošnjega leta je eden od stare garde slovenskih geolovcev presodil, da vzdrževanja svojih zakladov z vsebnikom ob trenutni stopnji aktivnosti in zanimanja za igro ne zmore več. In je napovedal, da jih bo arhiviral. Sledila ja zgodba o uspehu: po objavi na Facebooku se je zadeva razvedela in prav vseh (zdi se mi) 14 zakladov je našlo novega lastnika v dveh dneh. Sam sem takrat postal srečni lastnik zaklada Grad Socerb (prej znan kot Karst Ridge #1), ki zato še vedno razveseljuje vse tiste, ki potrebujejo najdbo za izziv Jasmer. Razgled pa itak nikogar ne pusti ravnodušnega.
Tistim, ki so iz naslova prispevka prehitro (in morda celo z olajšanjem) potegnili napačen zaključek, se opravičujem. Geolovske scene še ne bom zapustil tako kmalu, vsaj ne po lastni volji. 😉 Mislim pa, da je – če ste začetnik ali star maček – koristno razmisliti tudi, kako sodelovanje v igri zaključiti na primeren in do drugih geolovcev prijazen način.
Če ste se geolova naveličali, imate na spletišču Geocaching v Nastavitvah možnost deaktivirati svoj račun. S tem boste preklicali prejemanje vseh obvestil po e-pošti in preklicali plačilo obnovljivega Premium članstva (če ga niste kupili iz mobilne aplikacije). Na spletišču bodo ostali podatki o vaših najdbah, dnevniški zapisi in objavljene slike. Račun lahko deaktivirate šele, ko vse svoje zaklade bodisi arhivirate bodisi oddate v posvojitev, in ko vse sledljivčke, ki jih imate v posesti, odložite v zaklade oziroma jih predate drugemu geolovcu (razen svojih seveda, ki jih, če to želite, prav tako lahko ponudite v posvojitev). Prav je tudi, da arhivirane zaklade odstranite s terena.
Sicer pa se lahko, če ste našli vse obiska vredne zaklade v bližnji in manj bližnji okolici, naveličanosti uprete tako, da razširite področje delovanja ali začnete odkrivati še druge vidike te igre. Udeležite se kakšnega srečanja ali celo organizirajte svojega. Pomagajte novincem. Navežite stike z geolovci po svetu. Postanite aktivnejši v lokalni geolovski skupnosti, član kluba, napišite kak prispevek o svojih geolovskih dogodivščinah za našo spletno stran. In ne boste več pomislili na deaktiviranje računa.