Zaklad z izzivom (challenge)
Zaklad z izzivom (challenge) je posebna vrsta zaklada z uganko. Vsebnik z dnevnikom je pri zakladih te vrste večinoma skrit na izhodiščnih koordinatah, vendar sme geolovec najdbo vpisati le, če zadosti v opisu zaklada objavljenim pogojem. Zakladi z izzivom so tako izjema pri pravilu, da za vpis najdbe zaklada z vsebnikom ni dovoljeno postavljati dodatnih zahtev. Pomembno je vedeti, da lahko zaklad z izzivom na terenu poiščemo in se podpišemo v dnevnik kadar koli – tudi če še ne izpolnjujemo zahtev izziva – v spletni dnevnik pa lahko najdbo vpišemo šele, ko so zahteve izpolnjene.
Geolov mnoge pritegne prav zaradi svoje netekmovalnosti. Geolovec pri iskanju zakladov preizkuša lastne sposobnosti tako glede težavnosti iskanja kot glede težavnosti dostopa. Seveda si mnogi, če ne vsi, sčasoma postavijo določene cilje in se želijo s temi cilji primerjati z drugimi. Zakladi z izzivom so nastali in se obdržali prav zato, ker geolovcem omogočajo, da si postavljajo cilje in jih kot najdbo zaklada delijo z drugimi. Geolovsko doživetje naj bi bilo tako še večje, saj je treba pred vpisom v tak zaklad premagati določen izziv (tj. najti določeno število bolj ali manj raznovrstnih zakladov). Izzivi so lahko zelo različni. Najti zaklad vsak dan v letu, izpolniti matriko težavnosti in terena, najti zaklade v določenem številu držav ali regij, najti določene vrste zakladov in različne, tudi zelo zapletene kombinacije teh ali drugih zahtev.
Zakladi z izzivom so priljubljeni, a so bile z njimi tudi težave. Pregledovalci so imeli včasih veliko težav pri presoji, ali je izziv sploh primeren, hkrati pa je bilo veliko pritožb zaradi zavrnjene objave. Zahteve za vpis najdbe so postale pri mnogih zakladih kar zapletene, zato je bilo tudi težavno ugotoviti, ali so res izpolnjene. Pritožbe so se množile tudi glede tega. V preveliki vnemi so začeli nekateri postavljati zaklade ali prirejati dogodke, katerih edini namen je bil omogočiti izpolnjevanje zahtev za posamezen izziv, kar v domačem okolju (tak je recimo zaklad v Parizu, katerega edini namen je bil zagotoviti zaklad, ki se začne na črko y, za izziv Le challenge des chiffres et des lettres, tudi Parižanom). V Geocaching HQ so zato aprila 2015 objavili moratorij na objavo te vrste zakladov in si vzeli približno leto dni časa, da preučijo želje geolovske skupnosti in pregledovalcev ter oblikujejo smernice, s katerimi bi odpravili obstoječe težave in ohranili to vrsto zakadov pri življenju.
Konec moratorija in nove smernice so predstavili konec maja 2016. V opisu vseh zakladov z izzivom mora biti povezava na avtomatsko preverjanje izpolnjevanja zahtev za vpis na spletišču Project-GC. Lastnik zaklada z izzivom mora dokazati, da je sam opravil izziv, ki ga z zakladom postavlja drugim. Izziv mora biti razumen in dosegljiv večjemu številu geolovcev (pregledovalec lahko zahteva seznam zakladov, s katerimi je mogoče izpolniti izziv). Izzivi morajo biti vključevalni in temeljiti na pozitivnih dosežkih (najdbah in ne npr. na DNF), preverljivih na spletišču Geocaching.com. Novost so med drugim pomembne omejitve glede časovnih zahtev (omejitev serije najdb vsaj enega zaklada dnevno na največ 365 dni), virov podatkov za oblikovanje zahtev in deleža najdenih zakladov na določenem področju. Sprejemljive in nesprejemljive zahteve so podrobno razložene v Središču za pomoč.
V Sloveniji je le en zaklad z izzivom: Maribor challenge. Zaklad je omogočal avtomatsko preverjanje izpolnjevanja zahtev že pred objavo novih smernic, zahteve za vpis pa so oblikovane tako, da ga po novih smernicah najbrž ne bi bilo mogoče objaviti. A ni strahu: zakladi z izzivom, objavljeni pred moratorijem, ostajajo aktivni tudi če ne ustrezajo novim smernicam. Na Hrvaškem je zakladov, ki v imenu vsebujejo besedo Challenge (tudi to je ena od zahtev po novih smernicah), sedem, v Avstriji 126, v Nemčiji več kot 2800. Na že omenjenem spletišču Project-GC lahko te zaklade poiščemo z iskalnikom, ob tem pa sistem takoj pove, ali smo zahteve za vpis posameznega zaklada izpolnili ali ne.
Programi, ki na spletišču preverjajo pogoje, so delo prostovoljcev in so napisani v programskem jeziku Lua. Kot zanimivost lahko omenimo, da so v istem programskem jeziku napisani tudi programski moduli Wherigo. Tisti, ki Luo poznajo, vedo, da gre za skriptni jezik z majhnim jedrom, ki ga je precej enostavno razširiti z dodatnimi moduli, obenem pa prevajalnik ostane majhen in procesorsko nezahteven. Zato ga je tudi Garmin vgradil v ročne GPS naprave kot motor Wherigo. Na Project-GC strežnikih se posamezni Lua procesi izvajajo v časovno in pomnilniško omejenem okolju, predvsem zaradi varnosti; konec koncev poganjajo kodo, ki so jo napisali uporabniki in ne skrbnik spletišča.
Zaradi predpisanega preverjanja izpolnjenosti zahtev na spletišču Project-GC se boste morda bodoči postavljalci zakladov z izzivom ustrašili, da se bo potrebno naučiti programiranja v jeziku Lua. Naj vas potolažimo. Na srečo se je izkazalo, da ima ogromno zakladov z izzivom po svetu podobne zahteve oziroma podoben tip zahtev, na primer najti 5 različnih tipov zakladov v enem dnevu. Za vse take izzive je bilo dovolj sestaviti eno skripto, pri čemer zahtevano število tipov vnesemo kot parameter skripte. Velika večina obstoječih skript je zato napisana tako, da specifične zahteve vnesemo kot parametre. Če si torej izmislite izziv, podoben že obstoječemu, bo najbrž dovolj, da uporabite že napisan program in ga z nekaj dodatnimi parametri enostavno prilagodite. O tem bo tekla beseda tudi v enem od prihodnjih prispevkov.
Kaj pa, če ste si izmislili izviren izziv, tak, ki ga še ni nikjer po svetu in tudi Project-GC še nima programa za preverjanje česa podobnega? Odlično, čestitke za unikatnost! Da vas pri postavitvi ne bo ustavilo programiranje preverjalnika, lahko svoje želje za nove skripte javite na forum Projekta GC ali pa na slovenski geolovski forum. Zagotovo vam bo kdo priskočil na pomoč.