Iščimo po slovensko
Tisti, ki imate operacijske sisteme svojih iOS ali Android mobilnih naprav nastavljene na slovenščino, ste najbrž opazili, da uradna Geocaching aplikacija že zadnjih nekaj verzij govori slovensko. Govorimo o aplikaciji z imenom Geocaching Intro. Naj vas ime ne zavede, saj je primerna je tako za začetnike kot za izkušenejše uporabnike in tako za osnovne kot Premium člane. Aplikacija stopnji članstva uporabnika primerno prilagaja možnosti, ki so na voljo.
Geocaching Intro je brezplačno na voljo v Applovi trgovini iTunes/App Store oziroma v trgovini Google Play. Obstaja tudi plačljiva aplikacija, ki se imenuje zgolj Geocaching. Ta ne bo prevedena, saj je njen razvoj ustavljen in je ne posodabljajo več. Nanjo sicer kaže tudi povezava iz Intro aplikacije, vendar nakup najbrž ni več smiseln.
Zaslonske slike aplikacije za iPhone/iPad (iOS)
Prevoda mobilne aplikacije smo se v SGK lotili v sklopu večjega projekta prevajanja geolovskih orodij v okviru spletišča Geocaching.com. S tem si prizadevamo umestiti geolov v slovenski jezik, osveščati slovenske geolovce in jih spodbujati k uporabi (in iskanju) slovenskih geolovskih izrazov, olajšati vstop začetnikom v igro in olajšati igranje tistim, ki ne govorijo tujih jezikov. In nenazadnje, s tem želimo povečati prepoznavnost Slovenije v in jo uveljaviti kot enakovrednega partnerja (aplikacija je trenutno na voljo v 21 jezikih) na mednarodni geolovski sceni.
Temelj prevoda so nekatere že uveljavljene poslovenjene besede, kot so geolov in geolovec, sledljivček ali bunkelj, in izrazi, ki smo jih lahko prevedli z že znanimi domačimi besedami s podobnim ali za geolovsko rabo novim pomenom (zaklad, namig, favorit, atribut, vsebnik, inventar, zaznamek, dnevnik, dnevniški zapis, lastnik, spominek, dogodek). Kjer je bilo mogoče, smo poiskali ustrezen prevod (terrain notes = terenski zapiski, geocoin = geokovanec, puzzle/mystery cache = zaklad z uganko, multi-cache = večstopenjski zaklad). Nekatera zaščitena imena, kot so EarthCache, Cache In Trash Out, Signal the Frog ali Travel Bug, smo morali pustiti v izvirniku. Posebnost pri prevodu aplikacij je bila omejitev glede dolžine posameznih besed ali besednih zvez. Največja težava pa je vseskozi to, da pri razvoju aplikacije niso razmišljali o posebnostih slovanskih in nekaterih drugih jezikov, kot sta pregibanje besed ali slovnično število. Naša skupina je veliko naredila pri osveščanju razvijalcev in odpravljanju teh težav. Lahko se pohvalimo, da aplikacija za Android po naši zaslugi že pravilno uporablja dvojino in množino (pri iOS različici ustrezno rešitev še čakamo).
Zaslonske slike aplikacije za Android
Geocaching Intro aplikacija vsebuje vse, kar geolovec potrebuje za iskanje zakladov na terenu: zemljevid in seznam z najbližjimi zakladi, iskalnik, opise zakladov, namige, fotografije, sezname sledljivčkov in zapise ostalih geolovcev, sezname dodatnih točk, seveda pa nas z elektronskim kompasom tudi usmerja na izbrane koordinate. V centru za sporočila se lahko pogovorimo z ostalimi uporabniki, pošljemo odgovore na vprašanja pri zemeljskih (EarthCache) zakladih ali prosimo za pomoč. Aplikacija zahteva podatkovno povezavo, zato previdno v tujini. Možnost dela brez povezave obljubljajo v prihodnosti.
Aplikacijo še posebej priporočamo začetnikom, saj uporabnika po korakih vodi med iskanjem zaklada ali vpisovanjem sledljivčka. Na voljo so slovenske razlage in definicije geolovskih pojmov ter značilnosti posameznih vrst zakladov. Nekatere razlage so podkrepljene tudi z video posnetki (ki pa niso prevedeni v slovenščino). Upamo, da bomo novopečenim geolovcem s tem močno olajšali vstop v igro.
Groundspeak aplikacijo še razvija, nadgrajuje in dodaja nove funkcionalnosti, zato so posodobitve pogoste. Potrudili se bomo, da bomo s prevodi lovili tempo novih verzij in bodo tudi najnovejši dodatki takoj dostopni tudi v slovenskem jeziku!
Vabimo vas, da Geocaching Intro aplikacijo v slovenščini preizkusite prihajajoči vikend (od 27. do 29. februarja), ko si z najdbo zaklada lahko prislužite spominek ob prestopnem dnevu. Da bo pot do spominka lažja, bodo v aplikaciji vse vrste zakladov ne glede na oceno težavnosti in terena ta vikend na voljo tudi članom brez Premium naročnine!
V prispevku smo pozabili poudariti nekaj pomembnega: seveda bomo veseli vseh pripomb, opozoril na napake, popravkov in komentarjev, ki nam bodo pomagali, da bo naslednja različica aplikacije še boljša. Tudi kake pohvale se ne bomo branili.
Za razliko od hrvaških kolegov, pri nas še vedno čakamo na uradni prevod iOS platforme. Tu smo bili, kot skupnost, manj uspešni od geolovcev. Da se bo v Intro aplikaciji pojavil domač jezik, je potrebno (pod 8.4.1) potapkati Settings > General > Language & Region > Slovenščina (pred ostalimi jeziki) pod sekcijo Preferred language order.