Masovno logiranje ali “tisočkrat TFTC”
Utrujeni in s prijetnimi vtisi smo se vrnili s potepanja, kjer smo našli kupe zakladkov, a naša geocacherska naloga s tem še ni končana. Najdbe moramo vpisati tudi elektronsko. Ojoj.
Pri več deset najdenih podobnih zakladkih v kratkem času je težko napisati unikaten zapis vsakemu posebej. Ne bomo se spuščali v debate o smiselnosti takega iskanja, o tem bomo razpravljali na kakšnem drugem mestu. Tokrat si poglejmo, kako s programom GSAK pošljemo več podobnih zapisov (logov) in te stotine najdb obkljukamo še preden muskelfiber popolnoma izgine.
GSAK je kratica za Geocaching Swiss Army Knife – program, ki želi biti univerzalno geocachersko orodje, nepogrešljiv kot švicarski nož. V osnovi je program offline podatkovna baza zakladov z orodji za manipulacijo in prikazovanje zakladov, sposobna tudi povezovanja z geocaching.com stranjo. Več o njem na domači strani. Program je plačljiv, če pa vas ne moti čedalje daljša pavza ob zagonu, pa ga lahko uporabljate tudi brezplačno.
Prvi korak: izbrati moramo zakladke, ki jih želimo logirati. To naredimo na več načinov. Na primer z ustreznim filtrom (morda po imenu, obkljukamo zakladke – flag,..) ali kako drugače. Filtriranje je ena najodmevnejših funkcij GSAKa in zahteva svoj prispevek, zato o tem kdaj drugič.
Če smo na terenu na napravi GPS pridno pritiskali gumb “found it” in imamo na njej datoteko “geocache_visits.txt” (to je ista datoteka, ki se uporablja za Field notes), potem smo si ta del filtriranja prihranili: GPS napravo le priključimo na računalnik in v naslednjem koraku bomo z nje prebrali najdene zaklade in naše komentarje.
Uporabili bomo funkcijo “Publish logs” iz menija “Geocaching.com access”. Tu bo seznam zakladov, ki jih želimo vpisati kot najdene. Če je prazen, ga moramo najprej napolniti z gumbom “Fetch”, bodisi z GPS naprave (prej omenjena datoteka “geocache_visits.txt”) ali iz filtra glavnega okna (prvi korak). Tretja možnost je tudi, da v glavnem oknu klikamo posamezne zakladke z desnim gumbom in enega po enega dodajamo z ukazom “Add to publish logs”.
Na enega izmed teh treh načinov (preostale boste sčasoma našli sami) smo torej pripravili seznam najdenih, a še ne vpisanih zakladov, kot kaže spodnja slika.
Naslednji korak je pisanje dnevnikov. Dvakrat kliknemo na zaklad z gornjega seznama in odpreta se dve okni: stran opisa zaklada (če je zaklad v trenutni bazi!) in pa okno za urejanje dnevnika. Če smo najdene zaklade uvozili z naprave GPS, nas že čaka ustrezen tip najdbe z datumom in uro ter morebitnim tekstom, ki smo ga vnesli na terenu (Field note), sicer moramo te podatke vpisati ročno. Dnevnik popravimo, napišemo zanimiv tekst, ki ga bodo ostali zakladolovci z veseljem prebrali, s tipkami “Prev” in “Next” pa se premikamo po seznamu.
Pod vnosnim poljem je gumb “Templates”. Tam lahko napišemo generičen log, predlogo, ki jo potem z gumbom “Template” na levi strani vstavimo v vnosno polje. Med tekstom lahko uporabljamo spremenljivke, kot so zaporedno število najdbe v seriji, datum, ura,… poiščite v pomoči, vse se začnejo z znakom procent, torej recimo “Najdeno ob %time”.
Če je tudi to prenaporno, lahko v osnovnem oknu “Publish logs” označimo več zakladov (lahko vse) ter z desnim gumbom izberemo “Apply template”. Tako vsem naenkrat pripišemo isti tekst iz predloge.
V log lahko dodamo tudi sledljivčke in fotografije.
Zadnji korak je gumb “publish all” ali pa označimo le nekatere zaklade in pritisnemo “publish”. V nekaj sekundah bo števec naše statistike bogatejši za stotine novih najdb.
Opisali smo osnovne korake, s katerimi lahko uporabimo GSAK pri offline pisanju dnevnikov in njihovo pošiljanje na strežnik. Za dodatna pojasnila se le oglasite v ustrezni temi na forumu.
Stavim, da ste vedeli, da bom stegnil jezik. Pa ste se zmotili… 😉
Ne, se nismo 😀