Pomladni CITO teden prihaja
Od 21. do 29. aprila bo pomladni CITO teden. To je tisti teden, v katerem si lahko geolovci z udeležbo na CITO dogodku prislužimo priložnostni spominek. Kot vsako leto, je izbran tako, da sovpada z Dnevom Zemlje (ta bo letos 22. aprila), največjim svetovnim okoljskim gibanjem. Glede na obilico CITO dogodkov v letošnjem letu bi lahko rekli, da smo slovenski geolovci posebej aktivni na tem področju. S prvim takim dogodkom v letu 2018 smo pomladni termin prehiteli za slab mesec, Žabji večer je bil prejšnji teden, ko preberete ta prispevek, pa se lahko mimogrede prijavite še za pobiranje smeti ob potkah in kolovozih na severu Ljubljane.
Slovenski Geocaching klub bo pomladni CITO teden odprl z dogodkom Dan Zemlje 2018. V soboto, 21. aprila, se bomo ob 8.30 zbrali pred Zbirnim centrom na Povšetovi ulici v Ljubljani in za potrebe projekta APPLAUSE pomagali urediti prostor za oddajo invazivnih tujerodnih rastlin. Spet bodo na svoj račun prišli tisti, ki radi vihtijo čopič, pa tudi tisti, ki sadijo rožice. Treba bo postoriti marsikaj, saj je prostor, ki je bil v ta namen odstopljen projektu, trenutno v takem stanju, da nam bosta sliki prej in pozneje kar v ponos (o uspehu akcije seveda ne dvomimo). Delo (in CITO dogodek) bomo zaključili do 11. ure, potem pa bomo lahko nadaljevali druženje v Tivoliju na stojnici kluba na Taborniškem feštivalu.
V projektu APPLAUSE poleg Mestne občine Ljubljana sodelujejo številne univerzitetne ustanove in nevladne organizacije, njegov cilj pa je preučiti nekatera vprašanja glede ravnanja z invazivnimi tujerodnimi rastlinami v smislu zero-waste pristopa in krožnega gospodarstva. Slovenski Geocaching klub je pred dvema letoma že sodeloval v pilotnem projektu predelave japonskega dresnika v papir, tokrat pa so cilji še veliko širši. S projektom naj bi prebivalcem Mestne občine Ljubljana olajšali samostojno prepoznavanje invazivnih tujerodnih rastlin in jih poučili, kako jih ustrezno odstraniti in predelati v koristne izdelke. Če tega ne bodo želeli ali znali narediti sami, se bodo lahko oglasili v centru ponovne uporabe, kjer jih bodo predelali na delavnicah, lahko pa jih bodo zgolj oddali v »našem« zbirnem centru, kjer jih bodo v koristne izdelke predelali partnerji v projektu.
Upamo, da to ne bo edini dogodek, na katerem si bo mogoče pridobiti pomladni CITO spominek. Še je čas, da pripravite svojega in ga oddate v objavo. Kot veste, je treba vsak geolovski dogodek poslati v pregled in objavo najkasneje 14 dni pred začetkom. To pomeni, da morate dogodek, ki naj bi potekal 21. aprila, oddati najkasneje 7. aprila, dogodek, ki naj bi potekal zadnji dan CITO tedna, pa najkasneje 15. aprila. Časa, da pripravite svoj CITO dogodek, je torej še dober teden. Namige, kako se lotiti priprave, lahko najdete v poročilih s prejšnjih dogodkov na naši spletni strani, v uradnem Geocaching blogu ali pri geolovcih, ki so že organizirali take dogodke. Slovenski Geocaching klub vam bo z veseljem pomagal z nasveti in s promocijo dogodka, upamo, da ga boste vključili tudi v našo pobudo CITO izziv 2018. Za CITO dogodek so primerne vse aktivnosti, ki prispevajo k ohranjanju in izboljševanju naravnega in bivanjskega okolja. Organizirate jih lahko samostojno ali v okviru večje akcije, ki poteka neodvisno od geolovske skupnosti. V tem primeru je treba dogodek organizirati tako, da dejavnost, ki jo organizirajo geolovci za geolovce, poteka kot del ali sklop večjega dogodka.
Ko bo pomladni CITO teden mimo, pa lahko svoje misli usmerite v jesenskega. Letos se bo začel že 15. septembra, da bo vanj vključena tudi svetovna pobuda World Cleanup Day, ki bo pri nas potekala kot akcija Očistimo Slovenijo. Upamo, da bomo na njej geolovci sodelovali s CITO dogodki množično, kot še nikoli doslej.