Spominki
Letos je bilo že veliko govora o spominkih. Prvega ste si lahko prislužili že prvi dan novega leta, spomnimo se Dneva Avstralije in Planetarnega potepa, najnovejša nabirka Skrivnostna bitja pa šele prihaja. Za tiste, ki si doslej niso upali vprašati, za kaj sploh gre: spominki so sličice, ki se ob posebni priložnosti ali geolovskem dosežku pojavijo v vašem profilu. Pregledate jih lahko v zavihku Spominki (Souvenirs) na geolovskem spletišču, kjer so razvrščeni po abecednem redu s predoglednimi sličicami, ali v uradni Geocaching mobilni aplikaciji, kjer so razvrščeni kronološko. Klik nanje vam bo spominek prikazal v vsej lepoti in razkril še nekaj dodatnih podatkov o njem.
Kako si prislužite spominek? Najpreprostejši način je z najdbo zaklada (ali udeležbo na dogodku) na določeni lokaciji. Prvi vpis najdbe zaklada v nekaterih državah vam bo takoj obogatil zbirko. Ne v vseh državah, vendar zdaj že v večini geolovsko najbolj razvitih ali turistično najbolj obiskanih (se še spomnite, da je bilo za slovenski državni spominek treba precej prepričevanja, preden smo ga leta 2015 le dobili?). Na ta način lahko pridete do 47 različnih spominkov, če pa iščete zaklade v Avstraliji, Kanadi, Nemčiji, na Irskem ali v ZDA, vam bo spominek prinesla najdba tudi v posamezni zvezni državi, provinci ali grofiji. Spominek vam bo prinesla tudi udeležba na mega- ali giga-dogodku in po novem tudi najdba vseh zakladov posamezne GeoTure.
Spominek si lahko prislužite z najdbo zaklada na določen dan. Taki dnevi so npr. Mednarodni dan geolova (vsaka tretja sobota v avgustu), Mednarodni dan EarthCache zakladov (običajno drugi vikend v oktobru) ali bolj priložnostni posebni datumi (Dan števila Pi, 10/10/10 ali 12/12/12). Priložnosti za pridobitev te vrste spominkov so napovedane vnaprej v novičniku (newsletter) s sedeža igre in novičniku z geolovskimi novostmi Slovenskega Geocachign kluba (ste naročeni nanj?). Nanje posebej opozarjamo tudi na klubski Facebook strani (ste jo že všečkali?). Udeležba na CITO dogodku v pomladnem ali jesenskem tednu bo prav tako nagrajena s spominkom, spominek vam bo ostal tudi, če si boste na uradnih dogodkih ogledali finaliste Mednarodnega geolovskega filmskega festivala (GIFF). Nekoliko manj dostopni so spominki, ki jih lahko pridobite z najdbo zaklada na Geocaching HQ, najdbo APE zaklada ali najdbo zaklada blizu mesta, kjer je bil leta 2000 postavljen prvi zaklad. Še nekoliko bolj pa se bo treba potruditi za pet manj znanih spominkov. 😉
V okviru posebnih promocij si lahko spominke prislužite tudi z geolovskimi dosežki, kot so najdba enega ali več zakladov, najdba zakladov posebne vrste ali težavnosti, udeležba na geolovskem dogodku ali skupinski dosežek v okviru Prijateljske lige. V prejšnjih letih nas je lov na te spominke večinoma zaposloval v poletnih mesecih (Izgubljeni zaklad Marije Skrivanič, Misija GC, Poletno popotovanje), letos pa smo prvo promocijo dočakali že v času okoli velikonočnih praznikov (takrat je menda prvi letni vrhunec geolovske aktivnosti). Na geolovskih forumih se eni (vedno eni in isti?) pritožujejo, da je tega preveč in v teh promocijah iščejo zvite marketinške prijeme in prevlado količine nad kakovostjo geolova. Drugi se te zabave ne naveličajo in ob takih priložnostih zaklade iščejo malo bolj usmerjeno kot sicer. Najhujši slovenski zbiralec spominkov jih je nabral 177, skoraj trideset več od prvega zasledovalca. Več kot 100 spominkov si je prislužilo 22 domačih ekip. Glede na to, da je vseh spominkov od leta 2010, ko so se pojavili prvič, po javno znanih podatkih 624, se to ne zdi poseben dosežek. Ker pa jih doslej nihče ni zbral več kot 287, pomeni 177 zbranih spominkov delitev 518. mesta na svetovni lestvici s še nekaj deset geolovci z vseh vetrov.
Seveda se lahko zgodi, da spominka kljub izpolnjenemu pogoju ni v vašem profilu. To menda niti ni tako redek pojav, ga je pa težko zaslediti, ker so spominki na spletišču razvrščeni le po abecednem redu (stran Spominki bi si res zaslužila temeljito prenovo). Če vendarle opazite, da vam kak spominek manjka, je najbolje slediti napotkom iz Središča za pomoč. Z obrazcem za stik, v katerem izberete točko 6 (Souvenirs) in možnost Didn’t get souvenir, pošljite službi za podporo spletni naslov (URL) dnevniškega zapisa, s katerim bi si morali prislužiti spominek. Malo zamudno, vendar preverjeno deluje.