Terenski zapiski (Field Notes)
V zadnjih mesecih me je večkrat zaneslo v kotičke spletišča Geocaching.com, ki so mi bili dotlej manj znani. Presentljivo sem odkril tudi nekaj uporabnih možnosti, v katere se prej nisem toliko poglobil, da bi ugotovil, ali mi lahko koristijo ali ne. Ena od takih odkritih Amerik so terenski zapiski (angl. Field Notes).
Terenski zapiski so, kot nas pouči geolovsko spletišče, preprost način za ohranjanje pregleda nad zakladi, najdenimi na geolovski odpravi. V praksi to pomeni, da z GPS napravo sproti beležimo najdbe, nato pa te »zapiske« prenesemo na podstran v svojem profilu, kjer urejeni v časovnem zaporedju čakajo, da jih spremenimo v zapis v spletnem dnevniku zaklada.
Pri tem je zelo priročno, da je čas zabeležen na minuto natančno. Najdbe lahko zato iz terenskih zapiskov v spletni dnevnik vpisujemo v poljubnem vrstnem redu, pa bo zaporedje najdb v profilu ohranjeno (če nam je to pomembno). To pride prav, če je treba čakati na dovoljenje za vpis (npr. pri virtualnih ali geoloških EarthCache zakladih) ali če si želimo za nekatere zaklade vzeti več časa in najprej poskrbimo za tiste, ki jim bomo namenili le nekaj stavkov.
Terenske zapiske (Field Notes) najdemo na dnu spustnega menija Igra (Play). Izbira te možnosti nas pripelje na stran, na kateri upravljamo s terenskimi zapiski. Najpomembnejše opravilo je seveda prenos terenskih zapiskov z GPS naprave. Sprotno beleženje najdb (pa tudi neuspeha iskanja in opozorila, da je zaklad potreben vzdrževanja) je mogoče na napravah številnih proizvajalcev, a pri nas še nisem videl druge kot Garminove. Prenos z nje je preprost. Napravo priključimo z USB-kablom na računalnik in na njej izberemo podatkovni način dela, iz mape Garmin na pogonu naprave izberemo datoteko geocache_visits.txt in sprožimo prenos. Sistem si skuša zapomniti, kdaj smo prenos opravili zadnjič, da ne bi prišlo do podvajanja podatkov.
Ko je prenos zaključen, nas na strani Field Notes čaka po času urejen seznam zapiskov. S klikom na Compose log lahko ustvarimo zapis v spletni dnevnik, v katerega se prenesejo tudi morebitne opombe, ki smo jih vnesli kar na napravi na terenu. Slednje na Garminovi napravi ni prav priročno in je preveč zamudno za kaj več kot TFTC oziroma HZZ. Ampak saj znamo napisati več kot to, mar ne? Ko je zapis objavljen v dnevniku, sistem sam izbriše zaklad s seznama terenskih zapiskov. Če smo zapise ustvarjali s klikom na Compose log seveda.
Odkar sem odkril njihovo uporabnost, terenske zapiske uporabljam kar redno. Posebej prav mi pridejo za vpisovanje najdb po geolovski odpravi v področju z veliko zakladi, na kateri sem obiskal le 10-15 izbranih. S terenskimi zapiski imam zares pregled nad najdbami, prihranijo pa tudi kar precej časa pri vpisovanju. Tisti, ki si pri geolovu pomagajo s programi, kot je GSAK, bodo ta prispevek najbrž preskočili. Morda pa je komu, ki mu zadošča funkcionalnost spletišča Geocaching.com, vendarle pokazal nekaj novega.
Najprej hvala, icabrian, za prispevek o funkciji, ki mi je bila do sedaj tuja. Saj sem slišal zanjo, a uporabil je nisem. Enostavno nisem videl možne aplikacije. Imam pa en komentar in eno vprašanje.
Tudi program c:geo omogoča izvoz Terenskih zapiskov. V seznamu zakladov, ki smo jih iskali gremo v meni (tri pikice zgoraj desno). Tam izberemo Izvozi (Export) in Terenski zapiski (Field Notes). Program nas obvesti, kam bo datoteko shranil in pod kakšnim imenom (uporabi zapis datum in ura). Ponudi nam možnost, da nam avtomatsko naloži zapiske na spletno stran Geocaching.com. Ponudi tudi možnost, da naredi izvoz zapiskov, starejših od našega zadnjega izvoza (koristno, če najdenih zakladov ne brišemo sproti iz seznama).
Vprašanje: jaz pri c:geo ob najdbi ali poskusu označim samo tip zapisa (Najdeno, DNF, NM, NA, …). Ali Terenski zapisi podpirajo tudi dejanske zapise (zametek loga)? Pri daljšem izletu imam dostikrat težave se spomniti, kaj se je na tisti točki dogajalo in me je vedno strah, da bom zaklade zamešal med seboj. Če na Garminu lahko pod terenski zapis vnesete tudi besedilo in se to potem pojavi pri sestavljanju zapisa na spletni strani, bi mi to prišlo še kako prav tudi pri tem programu. 🙂
Namen tega prispevka je bil predstavitev morda manj znane funkcionalnosti spletišča Geocaching.com. Predvsem tistim, ki drugih orodij ne uporabljajo. Na vprašanja v zvezi s c:geo in drugimi pripomočki ne znam odgovoriti, ker jih ne uporabljam (morda sodijo bolj na forum?). Če v prispevku nisem dovolj jasno napisal: v terenski zapisek je vključeno tudi besedilo, ki ga vnesemo neposredno z naprave. A Garmin je preveč okoren, da bi lahko napisal kaj več kot HZZ.
Terenski zapiski so bili tudi zame rešitev za skrb, da bom zaklade zamešal med seboj. Predvsem glede vrstnega reda. Kaj se mi je zgodilo pri katerem se ponavadi še kar dobro spomnim, se mi je pa včasih zgodilo, da nisem več vedel, kateri je bil kateri. Pri geolovu v ZDA ali v Nemčiji recimo, kjer si iz množice zakladov na nekem področju izberem tiste, ki se mi zdijo zanimivi. Potem sem pa včasih pri vpisovanju najdb kakšnega izpustil. Ali pa se skušal spomniti, ali je bil tisti, kjer sem lezel pod grm, Henry’s Super Cache ali John’s Awesome Hide. Iskanje iz množice zakladov na zemljevidu pa je precej zamudno.
Hvala za dodatek k besedilu. Sem spregledal tisto, da lahko vpišeš tudi besedilo, ki potem služi kot osnova za vpis najdbe. Sedaj bom to pogosteje uporabljal.
Funkcijo terenskih zapiskov sem že opazil na GC.com in tudi vem, da jo imajo druge aplikacije in naprave. Tudi sam se jih poslužujem, ampak kot je že Igor napisal, je pisanje daljših zapisov na Garminu okorno (na terenu uporabljam izključno Garmina), zato se poslužujem kratkih in jedernatih zapisov, po navadi kar v obliki kakšnega akronima.
Kako obdelujem zapiske s terena? Izključno z GSAK-om (upam, da bom kdaj našel čas za prispevek o tem), kjer mi pri uvozu zgoraj omenjene datoteke iz prispevka pri vseh zakladih posebej označi ali sem imel kak zapis. Tega potem uporabim pri logiranju, seveda pred GSAK-a.
Ali gsak samo označi, da imaš zapis ali ti ga tudi prenese oziroma omogoči avtomatski prenost (da ni treba prepisovat)?
Ko stisneš Fetch->From GPSr, se ti avtomatsko prenese in ko editiraš log, je notri že vstavljen “%FieldNotes” brez narekovajev. To je field notes tekst, ne glede na dolžino. %FieldNotes lahko poljubno vstaviš kamorkoli med tekst in kolikokrat hočeš, tudi 100 krat, če ti je to želja.
Da še malo bolj objasnim za GSAK-ovce:
1. Ko narediš Fetch->From GPSr, se ti na listi najdenih zakladov, tisti z Field Notes, vidijo boldani (ime je oblikovano s krpekim tekstom).
2. Tekst, ki je v Field Notes lahko vidiš med editiranjem/vpisovanjem posameznega loga v sivem polju tik pod datumom in uro najdbe.
3. Če %FieldNotes v logu zbrišeš (nemnoma ali ne) ali pa se ti zbriše, ker si dal Reapply templates, lahko Field notes še vedno vidiš v prej omenjenem sivem polju. Z ročnim vnosom ali v spustnem seznamu Tags lahko %FieldNotes spet dodaš v tekst.
Funkcijo terenskih zapiskov omogočajo tudi najrazličnejše mobilne aplikacije. Meni so zelo pomagali v tujini, kjer sem imel zaklade naložene v telefonu, pa mi je pisanje logov prek njega prezamudno. Zanimivo je, da ima Groundspeak dve uradni aplikaciji, plačljivo in osnovno (Intro). Slednja, ki bo počasi nadomestila plačljivo, potrebuje stalno povezavo v splet in opcije zapiskov sploh ne pozna. Pri tem pa trčimo ob tematiko, ki je opisana v predhodnem članku. 😕
Res je, starejša uradna Geocaching aplikacija tudi podpira terenske zapiske. Poleg že omenjenih vrst zapisa ponuja tudi možnost zapisa opombe (Write Note). Ta aplikacija je zastarela, čeprav je še vedno uporabna predvsem zaradi možnosti iskanja brez povezave v omrežje. Nova Intro aplikacija je druga zgodba s čisto drugačnim pristopom.
Terenski zapiski so se pred kratkim preimenovali v Osnutke. Da jih ne bo kdo predolgo iskal… 😉 S tem je HQ poenotil poimenovanje na geocaching.com spletišču in v uradni Geocaching aplikaciji. Načela delovanja ostajajo ista. Morda je vredno dodati, da se osnutki, ki jih ustvarite z uradno aplikacijo, samodejno prenesejo v vaš račun in so dostopni na spletni strani takoj, ko se aplikacija na mobilni napravi poveže z omrežjem.