V divjini: Kamačnik in Bijela kosa
Včasih je treba pogledati k sosedom. Saj je tudi tam lepo. Še posebej Gorski Kotar je čisto blizu, komaj se zavihtiš čez mejo, že si tam. Nežna hribovja so še pozno v pomlad pokrita s snegom, med njimi so slikovite soteske.
Kot je soteska Kamačnika, reke, ki se začne s slikovitim kraškim izvirom, tako podobnim Divjemu jezeru v domačih logih in se nadaljuje s sotesko, zarezano v gozdni masiv Velike Kapele.
Skozi sotesko je speljana pot z nekaj mostiči in galerijami in je primerna za enostaven sprehod. Celo manjšo jamo ob poti lahko obiščete.
Narava je nedvomno romantična, ob njej se lahko sprehodite skozi sotesko vse do nekaj sto metrov oddaljenega izvira.
Bolj kot se približujemo izviru Kamačnika bolj zaprt postaja kanjon po katerem teče reka in kar na enkrat se pri izviru le-ta strmo zaključi.
Tisti pa, ki si želite planinariti, se seveda lahko odpravite še naprej. Kar nekaj dolžinskih kilometrov in višinskih metrov boste morali premagati, preden boste skozi gozdove, po jasno markiranih stezah, prišli do čistine pod vrhom Bijele kose (1289 m).
To je eden od številnih vrhov v prostrani, z gozdom poraščeni pokrajini Velike Kapele, med izrazitim Klekom nad Ogulinom in naseljem Vrbovsko.
In ko boste hodili tam okoli, ne pozabite, da v gozdu niste sami. To je vsekakor tudi območje medveda, zato le pazite, da kje ne presenetite predvsem medvedke z mladiči.
Za pot skozi Kamačnik do vrha Bijele kose lahko računate, da boste porabili približno 3.30 ure, prehodili v eno stran okoli 13 kilometrov in se dvignili za 900 višinskih metrov.
Kar dober podvig torej, brez nekaj kondicije ne bo šlo prav dobro, sploh pa ne pozimi in ob močnem vetru.
Sam vrh je kamnita grmada, kjer se nahaja kovinski žig in škatla za gumijasti žig.
Že omenjena čistina pod vrhom je bila pred časom narejena zaradi ideje, da bi se tukaj naredilo smučišče. Vendar do uresničitve projekta nikoli ni prišlo, še sedaj pa se občasno v časopisih sosednje države pogrevajo novice o tem, koliko milijonov kun je ta ali drugi politik spravil v svojo malho prav na ta račun.
Vsekakor pa so največje bogastvo in lepota tega predela gozdovi. Morebiti še posebej takrat, ko se vanje upre veter in premika debele bukve in vitke smreke kot morske valove.
Spomladi, ko mladi listki ravno ozelenijo in tudi v podrasti vse kipi od novega življenja, poleti, ko skozi veje žgečka sonce, jeseni, ko se z njih usipa suho listje in pozimi, ko naletava prvi sneg.
Fak, to bo pa treba enkrat obiskat… 😉
Je prav lepo, pot je dobro markirana, Bijela kosa razgledna, mislim pa, da poleti pobirajo za sam kanjon vstopnino.
Fak. 😮
No, no, saj ni tako hudo 😀 Če boš pogledal delovni čas, boš videl, da moraš imeti prav smolo, da plačaš tiste dva evra. V nedeljo je pa sploh zastonj 😀
http://www.idemvan.hr/mjesto/gorski-kotar-kanjon-kamacnik/2526/
Fak. Je iz teh krajev… 😆
Ja, saj so naju malo čudno gledali, ko sva skakala tam okoli, sploh v Ogulinu in cel čas tulila Fak, Fak, Fak 😆
Jakova pa od nikoder 😀 😀
Tam ko sva hodila na Bijelu kosu vse okoli naju pa stopinje medvedov, bi nama s svojo pušo ne koristil kaj veliko. Bi rabila bolj kakšen težji kaliber 😆