Geolov in reševanje na Golovcu
Z ženo sva se odločila, da čakanje med sinovimi nogometnimi tekmami izkoristiva za geolov po ljubljanskem Golovcu. Glavni cilj je bil dokončati večstopenjski zaklad Vrhovi Golovca, preostanek časa pa izkoristiti za obisk kakšnega tradicionalnega zaklada v okolici.
Po najdbi zaklada Vrhovi Golovca sva se usmerila proti zakladu Italijanka. Hodila sva po slemenu nad Krožno potjo. Blizu Črnega vrha sva dohitela dve sprehajalki, ki sta gledali po bregu navzdol, od koder se je slišalo stokanje. Spodaj na cesti je ležal moški, ob njem pa njegova žena in mimoidoči, ki je že priskočil na pomoč. Spustil sem se po brežini in vprašal, ali lahko kako pomagam. Sprva se je zdelo, da bo potrebno oživljanje, vendar se je izkazalo, da prizadeti diha samostojno, čeprav se na poziv ni odzival drugače kot z odpiranjem oči. Bil je močno prizadet, vendar stabilen, nismo pa znali oceniti, ali gre za težave s srcem ali za možgansko kap. Ob njem je bila oseba, ki je za silo znala ukrepati, reševalci pa so bili seznanjeni z osnovnimi podatki, saj je ena od omenjenih sprehajalk že klicala nujno medicinsko pomoč. Že ko sva se spuščala po brežini, sem ji predlagal, da bi klicnemu centru 112 sporočila koordinate prizadete osebe. Verjetno ni znala posredovati številk, zato je vztrajala pri opisnem posredovanju kraja dogodka in dostopa do njega.
Kako bi lahko v tej situaciji pomagal? Ne dolgo nazaj sem poslušal predavanje o uporabi defibrilatorja. Še posebej pri srčni kapi je pomembna vsaka minuta. Reševalno vozilo je bilo treba do prizadete osebe spraviti v najkrajšem možnem času. Prisotnim sem povedal, da greva z ženo naproti reševalnemu vozilu, da ga po potrebi usmeriva, s čimer so se strinjali.
Snežne razmere
Idilične razmere za sprehod so za reševanje predstavljale oviro. Sončen dan, po celi poti ni bilo nikjer vidne krpe zemlje ali kolovoza, sneg je bil pomrznjen. Vse poti so bile pokrite z zglajenim snegom ali ledom. Hodili smo po robovih poti, kjer je bilo še nekaj mehkega snega, hoditi po sredini bi bilo tvegano za zdrs. Dostop s severa na Golovec verjetno ne bil bil mogoč, ker je bila cesta precej poledenela. Sreča v nesreči je bila, da je ženska, ki je bila prva v stiku s centrom 112, reševalno vozilo na Golovec usmerila z južne strani z Dolenjske ceste.
Zaplet v komunikaciji
Po odhodu z mesta dogodka mi ni dalo miru, da je bilo reševalno vozilo usmerjeno opisno. To je lahko koristno, lahko pa reševalcem ne pomeni veliko. Golovec je za poznavalca majhen, za nepoznavalca velik. Poklical sem 112 in vprašal, ali bi jim koristile GPS koordinate. Navsezadnje ni bilo niti gotovo, da bo reševalno vozilo uspelo priti do prizadete osebe. Oseba v centru 112 je potrdila koristnost podatka, vendar me je zelo slabo slišala in zato usmerila, naj koordinate pošljem v obliki SMS-a na 112. Ta funkcionalnost je uvedena predvsem zato, da lahko preko številke 112 komunicirajo tudi gluhoneme osebe. Sporočila naj bi se operaterjem centra 112 izpisala na monitorju. SMS sem poslal in v naglici prezrl opozorilo, da se določeni znaki morda ne bodo pravilno prenesli.
Nekoliko kasneje sem se vendarle spomnil, da lahko na karti v telefonu pogledam tudi pot in razberem naslov, kjer je z Dolenjske ceste odcep na Golovec. Operater centra 112 me je prevezal v reševalno vozilo, da sem jim sporočil še ta podatek. Mislim, da je bila koristna tudi spodbuda, da je z dobro zimsko opremo cesta prevozna. V nadaljevanju je sledil tek v smeri prihoda reševalnega vozila. Z ženo sva ga srečala v ovinku. Dvignjene roke voznik ni razumel. Nakazal je, naj se umaknem. Verjetno me je imel za naključnega tekača. Tudi dobro, da ni ustavljal. Vozil je v hrib in vprašanje je, ali bi po ustavljanju na zasneženi poti sploh lahko speljal. Sledil je tretji klic na 112, prevezava v reševalno vozilo, da sem jim lahko sporočil, koliko daleč je še do prizadete osebe in da naj se se držijo glavne smeri. Množica stranskih poti bi jih lahko begala. Kasneje sva na kraju dogodka z ženo izvedela, da je bil moški pri življenju, ko so ga prenesli v reševalno vozilo. Po kronologiji klicev je reševalno vozilo prispelo v približno 15 minutah, kar je bilo glede na vozne razmere na Golovcu normalno ali celo hitro. Upam, da je trud skrajšal reševalni čas. Kaj se je kasneje dogajalo seveda ne vem.
Vendar zgodbe s tem še ni bilo konec. Proti večeru me je klical operater iz centra 112. Prosil me je, če mu lahko pošljem posnetek zaslona telefona, ki bi dokazoval, da sem res poslal SMS s koordinatami dogodka. Center 112 namreč sporočila ni prejel. Nerodna zadeva, če je od tega lahko odvisno človeško življenje. Dokazilo o pošiljanju sem mu poslal. V centru 112 naj bi sprožili postopek preverjanja, zakaj ga niso prejeli. Mene pa je seveda začelo gristi vprašanje, ali sem za nedostavljen SMS morda kriv sam. Bi se lahko zgodil primer, da bi v dobri veri pošiljal SMS na pomoč, pa ne bi bil dostavljen zaradi moje napake? Pri pošiljanju sem dobil naslednje opozorilo:
Kaj je torej razlika med tovarniško nastavitvijo za vnos besedila in načinom samodejno? Po testnem pošiljanju na drug telefon se je pri tovarniški nastavitvi znak za zemljepisno stopinjo spremenil v vprašaj. To bi za operaterja centra 112 lahko pomenilo potrebo po usposobljenosti napako prepoznati in ustrezno popraviti. V samodejnem načinu pošiljanje koordinat ni spremenilo formata zapisa. Če je sporočilo prejel drug telefon, bi ga moral prejeti tudi center 112.
Podatki, ki jih imamo pred nosom
Pri geolovu z družinskimi prijatelji se je zgodilo, da so žene zaostale, zgrešile odcep v gozdu in zašle v popolnoma napačno smer. Pri sebi so imele telefon s standardnimi aplikacijami in dodatnimi aplikacijami za navigacijo, vendar niso znale določiti in posredovati svoje lokacije. Na srečo smo jih podnevi iskali s telefonskimi klici in vpitjem po gozdu. Del splošne razgledanosti in del usposabljanj za reševanje bi lahko bilo tudi to, da znamo iz telefona razbrati položaj in/ali naslov in ju posredovati, kadar je to nujno.
Kaj lahko stori nekdo, ki nima drugega kot tovarniško naložene programe? Danes ima večina pametnih telefonov Googlove zemljevide in preko teh lahko sporočimo našo lokacijo. Pogoj za izvedbo je zmožnost prenosa podatkov. Mesto naše lokacije, ki je prikazana kot moder krog, ustrezno približamo in izvršimo daljši pritisk, da se nam pokaže rdeča oznaka.
Nato kliknemo spodnji beli del zaslona z oznako »Dodana oznaka«. Kadar nismo na določljivem naslovu, se prikaže tudi GPS pozicija. Pozicijo ali naslov lahko delimo z drugimi.
Po pritisku gumba »DELI Z DR.« se nam pokažejo opcije, preko katere aplikacije želimo deliti naš položaj.
Primer deljenja preko SMS sporočila:
Prejemnik odpre našo povezavo z grafičnim prikazom in podatkom o GPS poziciji.
Upajmo, da se je za nesrečnega sprehajalca dobro razpletlo. Ne bi bilo povsem nemogoče, da bi tudi v reševalnem vozilu sedel kak geolovec. Je pa zelo pohvalno, da je toliko mimoidočih, vključno z Aleksandrom, priskočilo na pomoč. Pogost zadržek je strah, da bi naredili kaj narobe ali stanje prizadetega še poslabšali. Človek, ki se zgrudi brez srčnega utripa in ne diha, je v resnici mrtev. Slabše od tega ne more biti. Brez pomoči od zunaj smrt v nekaj minutah postane nepovratno dejstvo, zato je ukrepanje mimoidočih ključnega pomena. Zadržek glede telesnega stika z neznancem pa morda lahko premagate z zavedanjem, da ste v taki situaciji njegova najboljša možnost za preživetje. Možnost za preživetje je še večja, če je mogoče opraviti defibrilacijo pred prihodom reševalcev. Na spletni strani http://www.aed-baza.si se lahko poučite, kje v vaši okolici so nameščeni javno dsotopni avtomatski zunanji defibrilatorji (AED). V opisanem primeru sicer ni šlo za zastoj srca, pomoč mimoidočih pa ni bila zato nič manj pomembna.
V primeru iskanja pogrešane osebe je mnogokrat spregledana možnost sledenja telefona preko Googlovih storitev – Google Maps Timeline. Na Android telefonih je mogoče z iskanjem na Googlu “find my phone” oziroma na spletnem servisu Android Device Manager možno locirati telefon, v kolikor ima vklopljen GPS in mobilne podatke. Imeli smo že primer, ko smo človeka uspešno našli na ta način, medtem ko je policija oziroma mobilni operater signal trianguliral s 30 kilometerskim radijem natančnosti. Na žalost pa se zgodba ni srečno končala. Nekaj navodil in zaslonskih posnetkov: https://klv.si/sos-find-my-phone/
Aja pa ti koraki so koristni zato, ker na telefonu pogrešanega ne potrebujemo nobenih dodatnih aplikacij, vse bi moralo delati, samo vklopljeni morajo biti mobilni podatki in telefon mora biti v omrežju. (GPS se menda lahko vklopi prek mobilnih podatkov, nisem prepričan.)
Google je prav pred kratkim na to temo zagnal servis “trusted contacts”, kjer lahko omogočimo bližnjim, da pridobijo lokacijo našega telefona ali preverijo nekaj podatkov o telefonu (napolnjenost, gibanje).
https://contacts.google.com/trustedcontacts/
Tole slučajno sovpada z današnjo novico na 24ur.com, kjer je zapisano:
Ob letošnjem evropskem dnevu številke za klic v sili 112 poudarjajo predvsem pomen podatkov o lokaciji nesreče. “To je ključno za to, da so reševalci čim prej pri osebi, ki potrebuje pomoč. Čas je izrednega pomena in lahko vpliva na to, ali človek preživi ali ne,” je poudaril direktor urada za operativo na Upravi RS za zaščito in reševanje Jernej Hudohmet.
Klicatelj mora čim bolj jasno in natančno sporočiti točno lokacijo nesreče. “Ljudi želimo ozavestiti, da bi razmišljali o tem, kje se nahajajo, še preden se zgodi morebitna nesreča,” je dejal Hudohmet, ki je prepričan, da se je ob rednem treniranju možno zelo dobro izuriti v spremljanju in navajanju lokacije. To je posebej pomembno, če gre za nesreče na cestah, v naravi ali gorah, kjer je lokacijo še posebej težko določiti.
več na: http://www.24ur.com/novice/slovenija/evropski-dan-stevilke-112-lani-skoraj-pol-milijona-klicev-na-pomoc.html
Hahaha, ravno sem hotel še sam dodati komentar, da smo bili s tem prispevkom nevede super aktualni, in prispevati povezavo (https://dnevnik.si/1042423605/kronika/1042423605). Včasih se res posreči… ?
Tudi vsi modeli iPhonov imajo vgrajen GPS čip, ki je odgovoren za lokacijo. Koordinate trenutne pozicije si lahko ogledate v prednaloženi aplikaciji Compass. Prvo pa bo treba vklopiti storitev: Settings > Privacy > Location Services > On. S seznama izberete Compass > While Using the App. Ob ponovnem zagonu aplikacije se bodo na dnu izpisale koordinate in nadmorska višina! Z daljšim pritiskom nanje se pojavi oblaček Copy, kar vam omogoča možnost zapisa v željeno aplikacijo. Tudi Applovi mobilniki, poleg ostalih naprav, imajo funkcijo Find My iPhone, vendar je zanjo potrebno ustvariti Apple ID račun in ga povezati s storitvijo.