Kako skriti svoj prvi zaklad
Obstaja nenapisano pravilo, da morate najti vsaj 100 zakladov, predno skrijete svojega. To pravilo ni brez pomena, saj si s temi najdbami izoblikujete okus, kaj vam je pri iskanju zakladov všeč in kaj ne.
Poskusite najti čim več različnih tipov zakladov (Traditional, Multi, Mystery, Wherigo …), da boste vedeli, kateri tip zaklada je najprimernejši za lokacijo, kateri boste namenili zaklad.
Lokacija
Ko postavljate zaklad, razmišljajte o lokaciji. Lokacija je eden izmed najpomembnejših delov geolova. Razmišljate o razlogih, zakaj bi radi, da to lokacijo obiščejo tudi drugi. Če je edini razlog za obisk iskanje zaklada, potem raje poiščite boljšo lokacijo. Preverite, ali je lokacija v javni lasti, ali potrebujete za postavitev zaklada dovoljenje lastnika. Preberite si še smernice o postavljanju zakladov na strani geocaching.com.
Bodite pozorni tudi na dostop. Zaklad primerno označite, da bodo najditelji prepoznali, da gre za zaklad, ne za smeti ali kaj, česar se ne bi smeli dotikati. O eksotičnih zakladih boste razmišljali kasneje. Hkrati pa pazite, da zaklada ne bo našel kdorkoli po pomoti. Škatlo morate primerno skriti, a ta ne sme biti zakopana.
Priprava zaklada
- Izbira primernega vsebnika
Velikost zaklada je pomembna in material tudi. V naravi so se najboljše izkazale plastične Lock & Lock posode za shranjevanje živil. Tiste, za v skrinjo. Pokrovi teh posod so močni in vzdržljivi, posoda je vodotesna in dobro zaščiti vsebino zaklada pred vremenskimi vplivi. Izogibajte se steklenim posodam in posodam, ki niso vodotesne. Za zaklad je najboljše, da kupite novo posodo. Če uporabite kakšno, v kateri ste shranjevali hrano, poskrbite, da nima več vonja. Škatlo lahko izvohajo živali in uničijo zaklad ter skrivališče.
V naravi vsak geolovec najraje najde velike zaklade, velikosti vsaj “Small (do enega litra)”, še veliko raje pa “Regular (1 liter)” ali “Large (10 litrov)”, tako da je v škatli dovolj prostora za izmenjavo predmetov. V urbanem okolju velikokrat za takšne velikosti ni prostora, zato so tam bolj primerni “Micro”, ali, če res ne gre drugače “Nano”. Imejte v mislih, da je urbanih “Micro” in “Nano” zakladov že ogromno, zato morajo biti res nekaj posebnega, da izstopajo iz množice. - Vsebina zaklada
Zaklad mora obvezno vsebovati dnevnik oz vpisno knjigo, v katerega se beležijo obiski. To je lahko običajna beležka. Zraven lahko priložite še pisalo, priporočljivo je pa zraven dodati še pozdravno sporočilo o zakladu, če slučajno zaklad kdo najde po pomoti. Obvestilo lahko natsnete iz: http://www.geocaching.com/articles/geocachenote_SLO.doc.
Ni nujno, je pa zaželeno, da na koncu dodate še predmete za menjavo. To so lahko kakšne male igračke, spominki, obeski za ključe, razglednice, sledljivi predmeti in podobno. V škatlo ne sodijo polomljene igračke, čokoladke ali kakršnakoli druga hrana, vizitke, gumbi, vijaki in podobna mala »nesnaga«. Če se odločite za menjavo predmetov, bodite pošteni in menjate enega za enega, menjava pa naj bo enakovredna.
Skrijte vaš zaklad
Ko prispete na lokacijo, kjer želite skriti vaš zaklad, je zelo pomembno, da shranite čimbolj točne GPS koordinate. Bodite pozorni na to, da imate čim boljši sprejem. Lahko se poskušate približati lokaciji iz več strani in vsakič shranite dobljene koordinate. Po nekaj pridobljenih in shranjenih koordinatah, naredite vsaj približno povprečje le-teh in dobile ste koordinate vašega zaklada. Včasih se celo boljše obnese iz izmerjenih koordinat pogledati na satelitsko sliko in bolj natančne koordinate dobiti iz zemljevida.
Koordinate zapišite v dnevnik ali na škatlo, vse skupaj vodotesno zaprite in dobro skrijte. Škatlo lahko pokrijete s kamni ali vejami.
Objava zaklada
Na spletni strani geocaching.com izpolnite obrazec, kjer navedite koordinate zaklada, njegov opis, velikost, določite težavnost pri iskanju ter dodate kakšen namig ali fotografijo.
Priporočljivo je, da je opis zaklada v angleškem jeziku, saj tako omogočite razumevanje navodil širšem krogu ljudi. Seveda pa se spodobi, da za zaklade skrite v Sloveniji uporabljate tudi slovenski jezik, saj vedno prepogosto komuniciramo v tujem jeziku. Tako imamo domači iskalci manj težav s prevajanjem ali razumevanjem tujih izrazov.
Vaš predlog za objavo zaklada je najprej poslan v pregled in če so vsi pogoji za objavo izpolnjeni, recenzent objavi zaklad na spletni strani.
Komercialni opisi niso dovoljeni!
Vzdrževanje vašega zaklada
Po postavitvi zaklada in njegovi objavi na internetu, ste ga dolžni tudi vzdrževati. Vsake toliko časa je potrebno preveriti vodotesnost škatle, napolnjenost dnevnika in delovanje pisal. Preverite, če je dobro zakrit, če je lokacija sploh še primerna, sicer lahko razmišljate o premestitvi na drugo boljšo lokacijo.
Prispevek je povzet po navodilih na geocaching.com.
Če imate kakršnokoli vprašanje, pa seveda le postavite vprašanje na naš Forum in z veseljem vam bomo pomagali.
Predvsem je treba poudariti, da improvizacija ni preveč zaželena. Dnevnik naj bo res dnevnik in ne iz zvezka iztrgan in nekajkrat prepognjen list papirja. Naredite si ga lahko recimo s programom Logbook Factory (http://www.memepasmal.ch/logbook/) ali natisnete iz že pripravljenih datotek (http://www.techblazer.com/geocaching-log-sheets/). Izhodiščna ideja vsebnikov velikosti mikro in nano je bila po mojem v tem, da jih je mogoče uporabiti na zaklada vredni lokaciji, na kateri ni primernega skrivališča za kaj večjega (npr. v mestnem okolju). Ker pa so poceni in priprava dozdevno vzame manj časa, se marsikomu zdi, da jih lahko postavi brez števila kjer koli. Na kraju, kjer je mogoče skriti večji vsebnik, se velja malo potruditi in pripraviti zaklad vsaj velikosti small (350-500 ml Lock and Lock posoda ni posebej velik strošek, najditelji pa bodo bolj zadovoljni kot če bi iz skrivališča potegnili staro škatlico za film). Pa ne pozabite, da mora biti vsebnik, ki ni skrit na suhem, obvezno vodotesen, sicer se bo vsebina po prvem večjem dežju spremenila v neuporabno brozgo.