Povratek (nekaj) virtualnih zakladov
Konec poletja je v geolovski svet treščila novica, da se vračajo virtualni zakladi. Pri nas je, za razliko od nekaterih drugih skupnosti, dvignila le malo prahu. Morda zato, ker zakladom, ki so nastali v okviru projekta Virtualnih priznanj, doslej nismo namenili zapisa na geocacher.si. Poglejmo torej, za kaj gre.
Če ste izvirno objavo na uradnem geolovskem blogu spregledali, vam je gotovo padla v oči objava zaklada Slana ljubezen/Salty love v Piranu. Prvi slovenski virtualni zaklad! Dobra novica, ker smo domači geolovci doslej po te trofeje morali hoditi čez mejo. Ima ekipa Zmajček team kakšne dobre zveze tam zgoraj, glede na to, da so bili zadnji virtualni zakladi objavljeni pred 12 leti? Ali izjemno srečo? Ne eno ne drugo. Ali pa morda oboje. 😉 Vsekakor pa si je zveze in srečo pridelala sama z zakladi, ki jih je postavila doslej.
Virtualni zakladi – vsaj tisti, ki so preživeli do poletja 2017 – so priljubljeni. Običajno so postavljeni na obiska vrednem kraju, ne za postavitev ne za najdbo si ni treba umazati rok ali se skrivati pred uradnimi ali neuradnimi bunkeljni. Vrnitev virtualnih zakladov je bila zato vroča želja mnogih geolovcev. O razlogih, zakaj so bili ukinjeni, smo med drugim že pisali. Ti razlogi so še danes nespremenjeni. Na sedežu igre so se odločili, da (deloma) prisluhnejo želji skupnosti in postavitev novih virtualnih zakladov omogočijo v omejenem obsegu v okviru projekta Virtualna priznanja (Virtual Rewards). To možnost je dobilo nekaj več kot 400 prostovoljcev (pregledovalci, prevajalci, moderatorji), ostale pa so izbrali s posebnim algoritmom, ki je močneje upošteval nekatere kazalce kakokovosti postavljanja in vzdrževanja zakladov. S tem algoritmom so točkovali vse geolovske ekipe iz posamezne države, ki so postavile (vsaj en?) zaklad, in Virtualno priznanje podelili 1 % najbolje ocenjenih ekip. Izbira je bila povsem računalniška in brez naključnosti.
Konec avgusta je tako 4000 izbranih ekip nenapovedano in (skoraj) povsem nepričakovano v svoj profil dobilo že pripravljeno stran z opisom neobjavljenega zaklada, ki jim zagotavlja možnost objaviti nov virtualni zaklad do najkasneje 24. avgusta 2018. Tudi za te zaklade velja, da jih ni mogoče oddati v posvojitev in da arhiviranih ni mogoče obnoviti iz arhiva. Ali bo zaklad postavila ali ne, se bo torej odločila vsaka ekipa sama. Brez pritiskov skupnosti, zato je seznam prejemnikov znan samo nekaj posameznikom na sedežu igre. V času pisanja tega prispevka je bilo objavljenih že 718 novih virtualnih zakladov, eden, kot že omenjeno, tudi v Sloveniji. Prvi novi virtualni zaklad (Remember the Alamo!) je bil objavljen v prvi uri po javni objavi Virtualnih priznanj. Seveda ni šlo vse gladko, v glasove navdušenja se je pomešalo tudi nekaj glasnega negodovanja. Kdo želi, si lahko o tem prebere v nekaj temah na Geocaching Forumu, tukaj pa o tem ne bomo razpredali.
naključje je hotelo, da je naš prvi najden “novi” virtualni zakladek točno tale iz slike =)