Techno GEO widgets dogodek v Velenju
Velenje na slovenskem geolovskem zemljevidu zaseda pomembno mesto. Tu je bil rojen prvi slovenski geokovanec, v njegovo okolico nas vabi kup zakladov, trailov, navihana Pika nogavička nas zabava na festivalu, ogledamo pa si lahko tudi edino stalno razstavo o geolovu v Sloveniji. Picassoman, ki je eden bolj aktivnih tamkajšnjih geolovcev, nas je pred kratkim v Velenje povabil na dogodek z zanimivim imenom Techno GEO widgets dogodek. Večina Picassomana pozna po njegovih tehničnih zakladih, ki so zabavna mešanica zanimive okolice, športnega terena in elektronike. Marsikomu taki zakladi vzbujajo strah in jih opomba »prinesite svojo baterijo« odvrne od iskanja. Po nepotrebnem, pravi Picassoman, in v vabilu napove, da se bomo lahko na dogodku skupaj varno poigrali z njegovimi tehničnimi zverinicami, spoznali njihov princip delovanja in zagotovo izgubili strah pred tovrstnimi zakladi.
Dogodek se je odvijal v čudovito obnovljeni renesančni Vili Bianci, kjer je tudi velenjska turistična info točka. Že pred objavljeno uro se je v sprejemnici trlo geolovcev, ki smo le približno slutili, kaj nas čaka. Da je organizator, ki je bil še sam presenečen nad udeležbo, poskrbel tudi za najmanjše detajle, je zgovorno pričala že lična usmerjevalna tabla ob stopnišču. Ob uri smo se odpravili v najvišje nadstropje, kjer so se na slovesno pogrnjenih mizah bohotili Picassomanovi izdelki. Ob vsakem so čakala skrbno pripravljena navodila za uporabo, knjižica za vpis in vsi potrebni pripomočki z napajanjem vred. Avtor nas je po uvodnem pozdravu kar hitro odpeljal v svet tehnologije. Na kratko nam je predstavil platformo, na kateri temelji večina njegovih tehničnih stvaritev ter izpostavil nekaj ključnih zahtev, ki jih je pri izdelavi tovrstnih zakladov moral upoštevati. Razložil je princip programiranja platforme in pokazal potrebna orodja.
O elektronski platformi Arduino smo prav na primeru zaklada istega avtorja že pisali. Gre za majhen računalnik s precej vhodno-izhodnimi možnostmi, na katerega lahko priključimo različne senzorje ali prikazovalnike in jih z ustreznim programom povežemo v smiselno delujoč sistem. Od domišljije in znanja sestavljalca je odvisno, kako zabaven in težak oreh pri tem nastane. Picassoman se je tu odlično odrezal. S konkretnimi primeri je ob pomoči asistenke Vohljačice od zaklada do zaklada komentiral tehnologije, ki jih je s posamezno izvedbo želel približati geolovcem. Tako smo si ogledali tehnologiji modri zob (Bluetooth) in RFID, ki jih sicer poznamo iz vsakdanjega življenja, a z njihovo uporabo v geolovu nimamo veliko izkušenj. Pri dveh zakladih je za vnos uporabil potenciometre. S senzorjem tresljajev je sestavil ritmični zaklad, pri višinskem zakladu je ključni del merilnik tlaka, ki deluje kot višinomer, pri večini pa je tudi uporabil tipke in tekočekristalne zaslone za lažjo komunikacijo z uporabnikom.
Oboroženi z novim znanjem in primerno motivirani z napovedjo tekmovanja z lepimi nagradami smo se prisotni na znak zapodili med škatlice in jih začeli preizkušati. V geolovskem kvizu smo z vprašanji in ponujenimi odgovori testirali svoje znanje o pravilih geolova in zakladih v Velenju. Trkali smo pravi ritem, prestavljali RFID kartice po čitalcu, se grizli z modrim zobom in vrteli nore potenciometre na dveh zakladih. Pri prvem je bilo potrebno poravnati v vrsto znake na zaslonu, ki so med premikanjem navihano bežali, pri drugem pa uganiti štirimestno kodo. Še posebej slednja naloga je bila precej težka in mukotrpna, a je tekmovalec ob hudem pritisku občinstva trmasto vztrajal do konca. Seveda ni potrebno posebej poudarjati, da smo se ob vsem skupaj vsi neznansko zabavali. Trojica najhitrejših pri modrozobem povezovanju in vrtenju potenciometrov je za nagrado domov odnesla prvi geokovanec, nagrado, ki bi si jo želel v svoji zbirki imeti vsak geolovec.
Ker sta naporno tekmovanje in za marsikoga tudi boj s procesorji v škatlicah zahtevala kar precej umske moči, je za dovoljšen nivo energije v krvi poskrbela gospa Picassoman. Miza ob robu dogajanja se je šibila od sladkih dobrot, prigrizkov in pijače ter je bila vsaj toliko obiskana kot mize posejane z zakladi in je že tako brezhibno pripravljenemu srečanju dodala piko na i. Velenjsko tehno-srečanje nas je navdušilo nad iskanjem tehničnih zakladov, ki jih v Sloveniji nimamo veliko, pa tudi tujina se ne more prav pohvaliti z njimi. Tehnični dogodek, ki ga je organiziral Picassoman, je prav gotovo redek tudi onkraj meja, po organizaciji pa praktično unikaten, o čemer pričajo tudi vpisi dunajskih udeležencev dogodka.
Hvala organizatorju za povabilo, preživeli smo zabavno in poučno dopoldne, marsikdo pa je obisk podaljšal še v popoldne ter pobral kakega od mnogih zakladov, ki jih ponuja Velenje z okolico.
Zares mi je žal, da čas ni dopuščal obiska tega dogodka. Upam, da bo kdaj še kakšen podoben!