Številke, lestvice in kdo je boljši: Project-GC
Geocacherji imamo radi statistiko. Ker je število najdb preveč suhoparna številka, so se kmalu začela pojavljati nova in nova merila, po katerih se sodimo: število FTFjev, veriga najdb, število skritih zakladov, obiskanih držav… Izmislili smo si medalje in pasove (o čemer smo že pisali), ki smo si jih navdušeno podeljevali z GSAKom (makro BadgeStatGen). Celo geolovsko karmo so uvedli in točke MD.
Project-GC je nastal kot statistični eksperiment za Švedsko. Avtor (ganja1447) je od Groundspeaka začel pridobivati podatke o najdbah zakladov, kar je z uvedbo APIja postalo še lažje. Kmalu je ugotovil, da lahko naredi več in boljše statistike, kot nam jih ponuja Grosundspeak in podatke o najdbah zakladov razširil tudi na vso Evropo, kasneje še na ZDA in ostali svet.
Danes ima Project-GC praktično celo bazo najdb za vse zaklade po celem svetu in omogoča precej zanimivih načinov iskanja, filtriranja in prikazovanja zakladov. Popularnost projekta je povzročila tudi veliko prometa, s tem pa tudi stroške, zato je bil uveden tudi plačljiv članski dostop z nekaj dodatnimi funkcijami, večina funkcij pa je zastonj in dostopna vsem. Brezplačen dostop se financira z reklamami, člani reklam ne vidijo.
Pomembno je vedeti, da Project-GC ne posodablja podatkov v realnem času. Nekateri zakladi so lahko neosveženi več dni, tipično pa ni več kot 12 ur zamika. Tega se je potrebno zavedati in kritične podatke vedno preveriti na Geocaching.com!
Project-GC v SGK postopoma prevajamo v slovenščino, kar je kar zapleteno a zabavno delo. Utrjenega izrazoslovja na tem področju pri nas še ni, tako da vabimo vse z občutkom za jezik, da se oglasite na našem forumu in pokomentirate prevode. Marsikaj še ni prevedeno, tam stisnite zobe in se prebijte skozi angleščino. Težave so tudi s števniki (1 zaklad, 2 zaklada, 3 zakladi…). Se trudimo v tej smeri, do rešitve problemov pa bomo morali malce potrpeti. Očitno smo najbolj zapleten jezik na Project-GC.
Ko prvič odpremo http://project-gc.com/, dobimo stran “Hitri dostop” (sicer na voljo v glavnem meniju). Tu lahko poiščemo zaklad po kodi GC (skočimo na stran zaklada ali pa direktno v okno za pisanje najdbe) ali pa z uporabo ključnih besed preko iskalnika na geocaching.com. To sta dve bližnjici do funkcionalnosti, ki ju same po sebi že ponuja geocaching.com. Pravi bonbonček pride v naslednjem okencu, to je “napredno iskanje”, ki išče po bazi Projekta-GC.
NAPREDNO ISKANJE
Vpisane besede sistem išče po več poljih: kodi GC, imenu zaklada, tipu, velikosti, državi/regiji/občini, imenu lastnika, uporabimo lahko tudi zvezdico na začetku ali koncu besede.
Pri iskanju tipa in velikosti moramo uporabiti angleške besede.
Primer: kolega nam je povedal o super zakladu, pa ste pozabili natančno ime, nek Dieter ali kaj. Vpišimo “Dieter” v iskalnik ključnih besed na geocaching.com, pa ne dobimo ničesar pametnega. Geocaching išče samo po začetku imena. Poskusimo z naprednim iskanjem na Projectu-GC in že prvi zadetek je pravi. (Če smo prijavljeni, morda nismo nazadnje tabele sortirali po oddaljenosti.)
Kaj če niti imena ne vemo, samo slišali smo, da je Pikaču postavil nov super multi? V napredno iskanje vpišemo “pikacu multi” in dobimo seznam vseh njihovih večstopenjskih zakladov.
Bi želeli najti vse slovenske uganke, ki imajo na koncu veliko škatlo? Nič lažjega! “slovenia unknown large” bo prava poizvedba. Tabelo, ki jo tako dobimo, lahko sortiramo po različnih kriterjih ali pa prikažemo na zemljevidu. Za vajo poiščite vse reloaded zaklade v Sloveniji. Če ne gre, si pomagajte z vprašajčkom ob gumbu Najdi.
Brez prijave lahko vidimo osnovno statistiko držav, infografike, največkrat najdene zaklade, iskalce z največ najdbami in FTFji, najbolj akivne postavljalce in časovnice skrivanja in iskanja. Med orodji lahko uporabljate seznam bodočih srečanj (dogodkov), kjer vpišete lokacijo srečanja (državo, regijo) in dodatne omejitve (datumsko, oddaljenost), pa dobite seznam bodočih dogodkov.
PRIJAVA
V Project-GC se prijavite tako, da Projectu-GC dovolite dostop do vaših podatkov na geocaching.com. Pri tem NE dajete svojega gesla Projectu-GC, pač pa na geocaching.com dovolite, da Project-GC sme dostopati do vaših podatkov, kot so seznami najdenih in postavljenih zakladov, domače koordinate, opombe pri zakladih in podobno. Tehnično se uporablja Groundspeakove API in oAuth2. Dovoljenje za dostop do vaših podatkov lahko kadarkoli prekličete na Geocaching.com.
Po prijavi lahko dostopate do večje množice statističnih podatkov o sebi (meni Profil) in do večine podatkov v meniju Statistika. Dostop je še vedno brezplačen.
PROFIL
V meniju Profil imate dostop do svojih podatkov. Tako lahko vidite svoje FTF, če ste jih ustrezno označili oziroma naredili seznam, rešene uganke, če ste rešitve vpisali v opombe zaklada ali popravili koordinate, poiščete lahko svoje dvojne najdbe zakladov ali najdbe lastnih zakladov, ugotovite, ali kak vaš zaklad potrebuje popravilo in narišete vse svoje priljubljene zaklade na zemljevidu. Preverite lahko morebitne pozabljene favoritke: priljubljene zaklade, ki ste jih našli, pa ne dali favoritka. Tudi kandidate za pozabljene FTFje vam predlaga.
V svojem profilu najdete tudi statbar, sliko z osnovnimi podatki vaše statistike, ki se sproti posodablja. Vključite jo lahko v svoj podpis na forumih.
STATISTIKA
V meniju Statistika se skriva cela kopica funkcij. Tu lahko med drugim pregledate svojo statistiko in jo vključite na geocaching.com stran, ali pa kakšno drugo. Statistika se samodejno posodablja, tedensko za nečlane in dnevno za člane. Seveda si lahko ogledate statistiko kakšnega drugega geolovca in celo primerjate statistike večih igralcev med sabo (na voljo samo članom).
V statistikah si lahko ogledate najbolj priljubljene zaklade, najbolj aktivne iskalce, postavljalce… Vsega vam ne bomo izdali, kar sami se odpravite raziskovat.
Project GC vsebuje tudi delitev Slovenije na regije in občine. Geocaching.com tega še ne podpira.
Pri pregledovanju lestvic lahko uporabljate zapletene filtre: filtrirati je mogoče po lokaciji, tipu, velikosti, težavnosti, terenu, datumu skritja, imenu, ob poti, atributih, vpisih,… Nekateri kriteriji so dostopni samo članom.
ORODJA
Med orodji najdete seznam prihajajočih srečanj, rezalnik PQ, primerjalne zemljevide, masovno vpisovanje sledljivčkov, preverjanje pogojev za izzive (challenge caches). Na voljo je tudi pomoč pri polnjenju matrike D/T in koledarskih matrik. Sistem najde manjkajoče zaklade, manjkajoče dni, celo koledarsko datoteko ICS lahko zgenerirate in jo dodate v svoj koledar, da ja ne boste pozabili na tisti dan najti kakega zaklada. Podprte so tudi večkratne zanke po matrikah (torej večkratna polnjenja matrik).
ZEMLJEVID
Sezname zakladov si lahko prikažete na zemljevidu. Z ikono v desnem gornjem kotu lahko izbirate med različnimi zemljevidi, z ikonama na levi strani pa lahko nadzirate prikaz: ali so prikazani najdeni zakladi, skriti zakladi, ali prikazujemo popravljene koordinate, vklopite lahko kroge 161m okoli zakladov (minimalna razdalja). Ikona z ravnilom vključi način merjenja razdalje med točkami. V spodnjem levem kotu zemljevidov ves čas vidite koordinate miškinega kazalca.
ČLANSTVO
S plačilom letne članarine (18 EUR) postanete člani Projekta-GC. Na voljo vam je precej dodatnih funkcij, nekatere žal sicer samo v navezavi tudi s premium članstvom pri Groundspeaku. Med njimi je eden bolj uporabnih takoimenovani Virtualni GPS, kamor lahko dodajamo posamezne zaklade ali pa kar cele skupine zakladov, ki so prestali naše filtre. Zbirke zakladov lahko izvozimo v CSV ali GPX ter jih prenesemo na napravo GPS ali v ustrezen program.
Celoten seznam dodatnih funkcij najdete tule. Za test si lahko brezplačno vklopite preizkusno premium članstvo za 10 dni in preverite funkcionalnost strani. Stran ponuja tudi možnost povabila prijateljem (preko URL), pri čemer nov uporabnik dobi dodatna 2 meseca (stari pa 1).
ZA KONEC
Project-GC je široko zastavljeno orodje namenjeno izboljšanju uporabnikove izkušnje pri iskanju zakladov. Marsikdo pravi, da je ganja1447 s Projektom-GC napravil to, kar bi moral Groundspeak že zdavnaj narediti na geocaching.com. Če smo vam vsaj malo vzbudili zanimanje za Project-GC, vas vabimo, da se udeležite jutrišnjega dogodka, kjer bomo na praktičnem primeru prikazali njegovo uporabo.